Pretraga tekstova
Procjenjuje se da porezni obveznici troše 35,4 milijarde američkih dolara godišnje na potpore u ribarstvu diljem svijeta, od čega 63% izravno potiče neodržive i destruktivne prakse, stoji u otvorenom pismu.
Više od 130 znanstvenika potpisuje otvoreno pismo u kojem osuđuju ambicije EU-a u vezi ponovnog uvođenja, kako tvrde, štetnih subvencija koje su izravno povezane s uništavanjem morskog okoliša.
Naime, između 2021. i 2027. godine oko 7 milijardi eura javnog novca uložit će se u ekonomiju povezanu s morem, stoji u priopćenju udruge Biom. Istovremeno, brojne studije pokazuju da se većina sredstava fonda koristi za poticanje prekomjernog ribolova i uništavanja mora i morskog okoliša.
Prema novom izvješću, samo u Hrvatskoj je između 2014. i 2018. godine više od 60 milijuna eura iz Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo (EFPR) potrošeno na štetne poticaje, upozoravaju u ovoj udruzi.
"Predugo se javni novac koristi za guranje morskih staništa i morskog okoliša na sam rub egzistencije. Znanost je glasna i jasna, ne smijemo to nastaviti raditi. Ostatak svijeta spreman je odustati od prakse subvencioniranja uništavajućih aktivnosti na moru, a neko vrijeme EU je bila glavna zagovornica te vizije", komentira Bruna Campos, stručnjakinja za pomorsku politiku u BirdLife Europe. Dodala je i da se čelnici EU vraćaju dva koraka unatrag i u praksi se zapravo deklariraju kao netko tko nema interesa zaštititi more.
"Procjenjuje se da porezni obveznici troše 35,4 milijarde američkih dolara godišnje na potpore u ribarstvu diljem svijeta, od čega 63% izravno potiče neodržive i destruktivne prakse", stoji u pismu s upozorenjem da su štetne subvencije u ovom sektoru ključni pokretači neodrživog iskorištavanja već osiromašenih populacija riba i gubitka morskih vrsta.
"One omogućuju ribolovnim flotama da neograničeno rade na neodrživ način, bilo u pogledu ekonomije ribarstva ili biološke održivosti, jer plovila nastavljaju loviti usprkos sve manjim prihodima i resursima", dodaje se.
Pismo u cijelosti možete pročitati ovdje.
Znanstvenici napominju i da građani traže od vlade EU da namijene 25% EFPR-a za zaštitu prirode, jer bi to moglo pomoći lokalnim zajednicama u zajedničkom upravljanju morskim zaštićenim područjima ili biti uloženo u tehnologije koje pomažu industrijama da smanje svoj utjecaj kod prilova (neželjenog ulova) dupina, morskih pasa, kornjača i ptica.
Odluka o načinu trošenja EFPR-a utjecat će na položaj EU-a u pregovorima o globalnom sporazumu o ukidanju štetnih subvencija u ribarstvu sa Svjetskom trgovinskom organizacijom (WTO). Ako EU ne ukloni štetne subvencije iz EFPR-a, u WTO-u neće biti postignut sporazum usklađen s ciljevima održivog razvoja, upozoravaju.
Shodno tome znanstvenici su pozvali vlade EU da ne uvode takve subvencije te da umjesto toga osiguraju da se ta sredstva preusmjeravaju na obnavljanje, zaštitu i očuvanje morskog okoliša, osiguravajući time dugoročnu održivost sredstava za život koje mora podržavaju.
Tagovi
Europska unija Ribarstvo Subvencije EFPR Neodrživost Prilov
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom