Pretraga tekstova
Većina lososa uzgojena je u skučenim, prljavim kavezima u moru, a ne u divljini kako proizvođači ističu.
"Farme lososa učinile su ogromnu štetu ribljim zalihama i okolišu", upozorio je Jeremy Paxman te pozvao ovu industriju na zaštitu divljih životinja.
Ovaj televizijski novinar i autor te stravstveni ribič kaže kako mnogi ribari ističu kako je losos na stol kupca stigao "svjež i iz divljih mora", no stvarnost je puno drugačija jer je većina lososa uzgojena u skučenim, prljavim kavezima u moru.
Trenutno se na zapadnoj obali Škotske nalazi 250 uzgajališta lososa, no broj se podudara s kolapsom broja divljih lososa na tom području.
Riblji kavezi uglavnom su smješteni u blizini obale ili u uvalama kojima se lako pristupa, ali su prenatrpani ribom. Ovako smještene ribe, ali i ostaci koji ostaju nakon ulova i čišćenja ribe, privlače morske uši koje onda ugrožavaju i divlju ribu kada počne migrirati od mora do rijeke. Grizu ih za peraje, uzrokuje infekcije i posljedično ugrožava ribu.
"Iako potrošači imaju dojam da je njihov losos ulovljen u divljini, uzgajališta su veličine kaveza od 40 metara u kojoj se nalazi oko 70.000 riba. Losos odavno nije čist i zdrav, dojam je lažan", upozorio je Paxman, navodi telegraph.
"Prije samo nekoliko desetljeća, losos iz Atlantika su si mogli priuštiti samo bogataši i oni koji se druže s njima. Tada losos nije bio sveprisutan niti nagomilan u hladnjacima supermarketa ili na svatovskim pladnjevima i nagradnim večerama", prisjeća se Paxman.
Ističe kako su se zbog sve veće potražnje za ovom ribom, uzgajivači počeli igrati s okolinom te ograničili te ugrozili prirodan okoliš drugim ribama i ostalim životinjama.
Do 2015. godine škotska industrija lososa proizvodila je gotovo 180.000 tona te ribe, a do 2030. godine nada se dvostrukoj proizvodnji.
Pixabay/schucke
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
AJMOOO - Na 27. međunarodne Dane masline 25. i 26. u Zadar i na otok Ugljan. Bit će svega. Ića, pića, lipog druženja... Jedva čekam. A Vi?!
Nedjeljko Jusup
prije 1 tjedan
Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊 Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊