Pretraga tekstova
Osobno, ja koji sam odrastao uz Dunav, ne vidim razlog da netko tko je kupio recimo ribolovnu dozvolu za Dravu, ne bi smio pecati i na Dunavu, kaže nam resorni ministar David Vlajčić.
Ako može na Jadranu, zašto se ne bi uvela jedinstvena godišnja ribolovna dozvola za sve tekućice u državi?
Pitanje je to na koje već duže ukazuju brojni ribiči, a još u prosincu ga je aktualizirao i državni tajnik Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije Željko Vuković.
Kako je rekao tada, drži da bi takva ribolovnica bila pravedna stvar te se više ne bi morala za ribolov na primjericama rijekama Savi, Dravi i Dunavu kupovati tri godišnje ribolovne dozvole. I to kod triju različitih ovlaštenika ribolovnog prava.
Njegovu inicijativu prihvatio je bio i bivši ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro, a slaže se s tim i aktualni David Vlajčić.
"Osobno, ja koji sam odrastao uz Dunav, ne vidim razlog da netko tko je kupio recimo ribolovnu dozvolu za Dravu, ne bi smio pecati i na Dunavu? Jako je puno njih koji to žele i ne vidim razloge da se zabrani dolazak nekoga sa Save, meni na Dunav", kaže ministar Vlajčić.
Dodaje i da svakako treba dati odgovor na pitanje zašto imamo jedinstvenu dozvolu za Jadran, pa netko iz Umaga dođe loviti u Dalmaciju bez problema, a na riječnim, slatkovodnim vodama ne.
No, za provedbu ove ideje potrebno je izmijeniti pravilnike i Zakon o slatkovodnom ribarstvu. Kako nam kažu iz Uprave ribarstva, odredba koja bi predstavljala temelj za izdavanje ribičke dozvole koja bi vrijedila na više ribolovnih zona, nije obuhvaćena trenutnim Zakonom.
Odnosno, ne postoji odredba za sve, već samo za HRVI i članove obitelji smrtno stradalih i nestalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata čija godišnja dozvola osim u ribolovnoj zoni/zonama ovlaštenika ribolovnog prava kod kojeg je kupljena, vrijedi i na svim tekućicama koje su ribolovne vode u Republici Hrvatskoj.
Zakonom je inače propisano da dozvole vrijede za ribolovnu zonu ovlaštenika ribolovnog prava, kao i za ribolovnu zonu drugog ovlaštenika ribolovnog prava s kojim je ovlaštenik kod kojeg je kupljena, sklopio ugovor o recipročnom pravu. Propisani su pritom tipovi ribičkih dozvola: godišnja, godišnja dozvola za HRVi i članovi obitelji smrtno stradalih i nestalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, dnevna dozvola i višednevne dozvole - za 3 dana i za 7 dana.
Osječko-baranjska županija uvela jedinstvenu ribolovnu dozvolu
Navode i da u ovom trenutku ne postoji artikulirana inicijativa fizičkih ili pravnih osoba prema Ministarstvu u tom smislu.
"Eventualna izmjena odredbi aktualnog Zakona trebala bi se svakako temeljiti na prethodno provedenoj široj javnoj raspravi, te analizi i stručno-znanstvenoj evaluaciji pojedinih rješenja", napominju.
Dakle, da poguramo malo ideju, odgovorite nam na anketu: Treba li uvesti Jedinstvenu godišnju ribolovnu dozvolu za sve tekućice u državi?
Tagovi
Ribolovna dozvola Jedinstvena Zakon o slatkovodnom ribarstvu David Vlajčić
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Što je sada gore od ovih zadnja tri dana Tuča ili Jaki vjetar. Kod mene vjetar napravio veču štetu nego da bila tuča. Malo prije obišao polja ali suncokret je dobio naj jače i to bar 70% ode u ništa.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Đuro Moj kako je je, mi svi iz ove kože ili vremenskih neprilika nemožemo nikuda. Sreča u svemu da kukuruz nije nastradao, ima negdje mestimično malo Više [+] se napio ali će se podignuti. Mom prijatelju kukuruza 12 hektara poravnalo sa zemljom još gore nego meni suncokret. Ništa idemo dalje, ovako i onako elelentarna neče biti proglašena zbog vjetra, pa ćemo ovih dana malo bogu krasti dane. Nema žalovanja od toga nema ništa.
Đuro Japaric
prije 2 tjedna
Oslobodi nas Bože od nevremena , HDZ , SDP i njihovih privjesaka ! Oslobodi nas Bože od nevremena , HDZ , SDP i njihovih privjesaka !
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Karolina Rastoja Ovdje ću komentirati tvoj članak, Klimatski kaos na poljima: Mogu li ih inovacije iz zraka ublažiti? Nemogu, mogu te upozoriti ali Više [+] od ovakvih vremenskih promjena nemogu te ublažiti. Vremenske nepogode su veča sila od bilo koje naj novije tehnologije, ovisiš sam o sebi. Ili onaj način ako se ko sječa Olimpiskih igara u Pekingu kad su vremenom upravljali Harpovima da nepada kiša da se igre održe, kad bio kraj olompiskih igara hapove isključili. Tada nastao kaos sa kišama i poplavama. Danas ti o tome još mnogo ljudi priča što se tamo te godine događalo. Drugi ti primjer Svijetsko nogometno prvenstvo u Rusiji, sudac označio kraj finala, harpovi pogašeni priču dalje znate i nebo je plakalo zajedno sa Kolindom kod dodjele medalja.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Vedradrane naj gore je onaj dio što sam cijelo vrijeme bio u kontaktu sa Lidea Srbija, da vidimo što i kako i po njihovim uputama radio. Za slijedeču Više [+] godinu trebalo je nešto novo njihovo biti u srcu Bilogore, ali očito ću odustati od toga. Moram dobro razmisliti za slijedeču godinu.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Karolina Rastija Amazon suncokret, tu su glave trebale biti 28-30 cm. Sada što ostane ako ostane, bumo vidjeli kako kažu slijepci. Ali vremenskim Više [+] nepogodama još nije kraj a uloženo previše.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Vedrane, na svim tablama. Jedan mi danas iz sela rekao da je to bio primjer kako bi trebao izgledati suncokret a ne što oni imaju. Sada je primjer za Više [+] uđbenike na zemlji. Ništa idemo dalje.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Gadno, nadam se da nije tako na svim tablama Gadno, nadam se da nije tako na svim tablama
Ivica acivi
prije 4 mjeseca
Naravno da treba- jer na ribolovnici koju masno plaćamo piše "SPORTSKO RIBOLOVNI SAVEZ REPUBLIKE HRVATSKE", a smiješ pecati samo u "svojoj bari"...jel ima glupljega od toga, to bi bilo kao da vozačka dozvola važi samo za mjesto u kojem si polagao vozački.... balkanski krkanizam...
Đuro Japaric
prije 4 mjeseca
Tekućica - voda koja teče , putem Save , Drave i Dunava , dio domaćih i inozemnih voda otječe u Crno more , nešto se koristi za proizvodnju struje , a u poljoprivredi za navodnjavanje uglavnom NIŠTA ! Jadranski slijev , dio voda iz Hrvatske utječe u Jadransko more , koje se pretvara u septičku jamu otvorenog tipa ! Također u Dalmaciji voda se NE koristi u poljoprivredi , vrlo malo ! U stajačicama - jezera , ribnjaci , voda se koristi ! G. Andrej dok sam radio u Sloveniji , volio sam jesti PASTRVE , za njihov uzgoj ima prostora i u Hrvatskoj ! Ribolovna dozvola za sve tekućice , ima 2 strane , jer ribolovci prave i ŠTETU , širenjem nekih vrsta putem živih kedara ( male ribe za hvatanje drugih ) , namjernim širenjem nekih vrsta . BEZ jedinstvene dozvole ipak im je kretanje OGRANIČENO , a to je BOLJE !
Željka Rački-Kristić
prije 4 mjeseca
Hvala na komplimentu, ali u Jugi i osnovnu i dio srednje završila. Uvijek su bile tekućice. Tako nas učili.
Andrej Žalec
prije 4 mjeseca
Joj Željka, ja sam kriv. Kad sam pogledao, vašu sliku, sinulo mi. Pa vi ste tako mladi, da ste rodjeni več u nezavisnoj Hrvatskoj, i išli ste u školu, kada se več naveliko počelo sa svim tim novim riječnikom. Zato su vas mučili sa glasnovornicima, ročnicima, vojarne,prestrujnik (znate što je to?), izazor, javnozborac, znojilište...Mi stari samo debelo gledamo, ko tele u nova vrata. hahaha Kažu, da učimo do kraja života i evo ljepe potvrde te pametne izrečice aki je to pravi izraz .Željka, nemislim zlo. Samo tako vidim to.
Andrej Žalec
prije 4 mjeseca
Željka Rački-Kristić Na granici smo imali u Jugoslaviji na slovenskoj strani Kupe, samo jedan program, Zagreb 1. Nije bilo 2 ni 3, samo se dnevnik menjao od Beograda do Zagreba i više se ne sječam. U svim godinama, gledanja Dudeka, Kuda idu divje svinje, Malo misto itd Čitao sam puno na srbskohrvatskom, kako se tada zvalo a od stripova nezaboravni Alan Ford.NIKADA nigdje NISAM ČUO za tekućice. Sad znam i hvala vam. Nije na meni, da debatiram u vašem jeziku ali, da znate moji prijatelji HRVATI, kažu, da ni njima puno tih riječi nisu domače i nisu jih poznavali. Tako da.. Znači nisu više tekuče vode, nego tekućice.
Željka Rački-Kristić
prije 4 mjeseca
S druge strane su stajačice - one koje stoje odnosno močvare, bare, jezera, ribnjaci i lokva. Tekućice i stajačice smo ih oduvijek zvali.
Željka Rački-Kristić
prije 4 mjeseca
Andrej, ali to nije novi naziv. Uvijek smo ih tako nazivali (pamtim školske patnje po prirodi 80-ih). Pod zajednički nazivnik smo stavljali slatkovodne vode koje teku odnosno rijeke i potoke. Jer teku - tekućice...
Andrej Žalec
prije 4 mjeseca
Slovenac sam. Poštujem hrvatski jezik i poštujem trud, da želite biti što manj slični srpskom jeziku. Ali pobogu ljudi, nemojte moliva vas, Pretjerujete. TEKUĆICE??? Ajme meni, odakle to? Kao, da mi Slovenci, sad želimo vratiti jezik Primoža Trubara. Imam 63 godine, rodom sam sa granice (Kupa) i sada več pola "hrvatskih " riječi više ne razumem. TEKUĆICE??? Bože dragi.