Nekada kada nismo imali hladnjake, ovo je bio jedan od načina da se riba mogla jesti gotovo kroz cijelu godinu, čulo se na tradicionalnoj Školi soljenja sardele u Fažani.
U malom poznatom mjestu Fažana, smještenom na jugozapadnom dijelu Istre, između Pule i Rovinja, s pogledom na Brijune, održana je tradicionalna manifestacija Škola soljenja sardela. Poznata po svojoj ribarskoj tradiciji, prije stotinjak godina ondje je djelovala jedna od najvećih tvornica za soljenje srdela na sjevernom Jadranu.
Iako je danas turističko mjesto, tamošnji ribari godinama nesebično prenose svoja znanja i iskustva mlađim generacijama. Jedna od prepoznatljivih manifestacija je Mala ribarska akademija koja djeluje od 2004. godine čija je začetnica Melita Peroković, dugogodišnja direktorica Turističke zajednice Fažana. U sklopu Akademije tada je otvorena i navedena Škola soljenja po ideji Budimira Žižovića, novinara, voditelja i neumornog organizatora kulinarskih manifestacija u Istri.
U početku su krenuli skromno s malim brojem sudionika, međutim, već dugi niz godina i uz sve više zainteresiranih danas broje ukupno, preko 2.000 polaznika Škole. Ono što je najzanimljivije - istaknuo je Žižović, da su polaznici i djeca od 7 i stariji preko 77 godina. Ove godine sudjelovalo je ukupno 40 obitelji s preko 100 sudionika. Nekima je ovo bio prvi put, a drugi sudjeluju već godinama na ovoj poznatoj fešti.
"U trgovačkim centrima mogu se kupiti slane srdele, ali smo zaboravili kako se to kući može lijepo napraviti. Zato su se sve generacije obitelji okupile i sudjelovale te iznova počele učiti nešto što je duga tradicija. A imali su i od koga, iskusnih lokalnih fažanskih ribara. Osim toga, nema ništa slađe od onoga što samo napravimo uz svoj slogan "Bolje je soliti sardele, nego drugima soliti pamet", objašnjava Žižo.
Cijela riva vrvjela je posjetiteljima koji su znatiželjno obilazili štandove gdje su polaznici solili srdele i spremali u označene limenke pod budnim okom njihovih mentora. Nakon konzerviranja od 3 mjeseca, limenke će se otvoriti, očistiti riba i zaliti s malo domaćeg maslinovog ulja. Dječja radost, želja za učenjem i usvajanjem znanja i iskustva starijih i iskusnijih dokaz je da će se tradicija nastaviti.
Rezultat soljenja znat će se 10. kolovoza kada će komisija kušati i ocijeniti te nagraditi najbolje. Naime, srdele u ovom toplom razdoblju valja dobro čuvati. "Nekada kada nismo imali hladnjake, ovo je bio jedan od načina da se riba mogla jesti gotovo kroz cijelu godinu", podsjetila je Melita Peroković, dodavši kako je ovo jedinstvena škola na cijelom Jadranu i šire.
U sklopu manifestacije održano je krštenje i ceremonija imenovanja dviju batana - tradicionalnih drvenih brodica u vlasništvu Turističke zajednice Fažana, Zora i Marija. U glazbenom dijelu programa nastupili su Erik Balija i klapa intriga te klapa Fažana.
Na molu u Fažani održalo se više radionica; Ribica srdelica - kreativna radionica i igraonica za djecu, Izložba fotografija - 20 godina Škole soljenja srdela, Gastro radionica s pripremanjem jela od te plave ribe te u sklopu Male ribarske akademije - radionice izrade tradicijskih alata. Tako je Blaž Piton, pomorac sa 40-godišnjim iskustvom pokazao kako se vezuje ribarski čvor i naglasio važnost znanja vezivanja: "Jedan čvor ljudima koji plove može spasiti život".
Preciznost u vezivanju udica pokazao je Fabrizio Valente dok su Anđelo Grabar i Anton Nini Orlić pleli, odnosno krpali ribarske mreže. Nini je kazao kako se mreže najviše uništavaju struganjem po dnu, grotama i rupama. Osim ljubavi prema moru, važno je i strpljenje u krpanju mreža. Nini žali što su, od dvadeset ribara u Fažani, ostala samo dvojica. Kaže, vremena se mijenjaju, ne isplati im se izlaziti na more. Jedni brodovima sada prevoze turiste, drugi iznajmljuju apartmane.
Resursi u moru se smanjuju, a stanovništva je sve više. Koliko je plava riba važna u prehrani?
Nikada se ne zna Nini, možda se i to promijeni pa će ovakvo znanje biti ponovno od koristi. Za kraj poželimo Ninu i njegovim kolegama na molu, još dugo mirnu ruku a onima koji plove - Mirno more!
A kako je bilo, pogledajte i u videu:
Fotoprilog
Tagovi
Autorica