Tune je oduvijek bilo u rovinjskom akvatoriju. U prošlosti ih nisu lovili, no, zahvaljujući današnjim modernim udičarskim alatima, sada i to mogu. S broda, ulovljena tuna teška 160 kg donesena je na Veliki mol gdje je pred gostima tranširana i filetirana. Nedugo zatim moglo se uživati u svježoj ribi poznatog podrijetla.
U Rovinju je započelo prvo ovogodišnje izdanje Tunafesta. Suradnja je to javnog i privatnog sektora, Ustanove "Kuća o batani" i Abyss Tuna Fishing.
S broda, ulovljena tuna teška 160 kg donesena je na Veliki mol gdje je pred gostima tranširana i filetirana. Nedugo zatim moglo se uživati u svježoj ribi poznatog podrijetla. Rovinjska tuna poslužena je u steakovima ili ražnjićima s povrćem. Atmosfera autentična, od izlova, pripreme do glazbe. Mjesto druženja i opuštanja.
Pripremali su je članovi Udruge "Kuća o batani" s lokalnim ribarima Abyss Tuna Fishing.
Najviše zanimanja i fotografiranja bilo je oko stola s velikom tunom koju je sam tranširao i filetirao vješti ribar Matija Medaković Medo iz Abyss Tuna Fishing. Tim poslom bavi se punih 15 godina. Objasnio je kako je tuni po ulovu, potrebno pustiti krv, da se opuste njezini mišići što meso čini mekanim. Otuda i rupa na glavi od šipke. To je japanska metoda koja se naziva ikejima.
Tuna se filetira na 5 fileta sa svake strane (leđa, gornji repni filet od leđa, panceta, međufilet i donji repni filet od trbuha). Najcjenjeniji dio njezina mesa, pogotovo u Japanu, je panceta jer je najmasnija.
Tuna je jedna od najcjenjenijih riba na svijetu zahvaljujući svom intenzivnom okusu i širokoj rasprostranjenosti. Riječ je o pelagičnoj ribi koja je stalno u pokretu tragajući za hranom. Hrani se uglavnom plavom ribom, ali također se spušta na morsko dno tražeći plijen. Fizički je fascinantno biće: veliko, snažno, elegantno. Tijelo joj je mišićavo, vretenasto, s jakom i oštrom repnom perajom. Glava je relativno velika konusnog oblika. Leđa su tamno plava, gotovo crna, dok su bokovi i trbuh srebrnasti, sa sivkastim nijansama.
Iako je i u prošlosti obitavala u rovinjskom akvatoriju, lokalni ribari nisu imali odgovarajuću opremu za njihovo lovljenje. Tek s modernim alatima, poput profesionalnih štapova i udica, postalo ih je moguće loviti. Neki primjerci izuzetne kvalitete izvoze se u Japan.
Sezona lova počinje krajem srpnja, kada se more zagrije i kada su srdele, njihova omiljena hrana, brojnije i masnije. Srdela je danas masnija u kolovozu i rujnu, pa su i tune tada stvarno velike.
U današnje vrijeme sve se više pridaje pažnje porijeklu i svježini namirnica koje se konzumiraju i koje su vrlo važne za ljudsko zdravlje. Stoga je i doživljaj Tunafesta poseban jer posjetitelji znaju točno gdje i kada je tuna ulovljena te zato što se filetira i priprema pred njihovim očima.
Meso joj se odlikuje iznimnom kakvoćom ponajprije zbog visoko-kvalitetnih proteina te niskog udjela masnoće. 120 g pečene tune sadrži oko 160 kcal; izvrstan je izvor Omega-3 masnih kiselina, ima visok sadržaj kalija, magnezija, vitamina B skupine i selena.
Riječ je o profesionalnom načinu ribarstva koji podrazumijeva određene kvote i posjedovanje profesionalnih dozvola. U isto vrijeme može se smatrati i sportskim ribolovom jer se lovi na udicu pa nije moguće odjednom uloviti 20-30 riba, već se ulove dvije ili tri.
Tuna je zaštićena riblja vrsta i posljednjih se 20 godina strogim pravilima održava riblji fond ne samo na jadranu, već u cijelom svijetu.
Resursi u moru se smanjuju, a stanovništva je sve više. Koliko je plava riba važna u prehrani?
Nives Giuricin, ravnateljica Ustanove - Instituzione "Kuća o batani - Casa della batana" zadovoljna je posjećenosti i interesom prošlogodišnje prve manifestacije TUNAFESTA pa su je odlučili organizirati i ove s malim dopunama kao što su edukativni tekstovi na više jezika te popusti na porcije za domaće. Naglasila je kako cijelo ljeto organiziraju i druge gastro manifestacije kao što je Spacio Matika Rovinj u njihovom podrumu gdje se prezentiraju tradicionalni recepti - lokalna i obiteljska hrana.
Tu su i vožnje batanama koje voze barkajoli lokalni ribari, Regata tradicijskih barki i regata batana na vesla. Kuća suvenirnica nalazi se u Ekomuzeju gdje je i stalni postav izloženog starog ribarskog pribora i opreme.
Inače, Ekomuzej - Ecomuseo batana je osnovan 2004. godine i jedinstveni je muzej u Jadranu posvećen drvenoj tradicijskoj barci i maritimnoj baštini Rovinja. Upisan je u UNESCO-ov registar najboljih praksi očuvanja nematerijalne kulturne baštine.
Tako je Rovinj Tunafestom kreirao još jednu primamljivu gastro feštu koja će zasigurno godinama privlačiti brojne posjetitelje. Uvijek je teško otići iz Rovinja, neponovljivom biseru Jadrana, čije je obrise pratio još jedan zalazak sunca.
Kako je bilo, pogledajte i u videu:
Fotoprilog
Tagovi
Autorica