Pretraga tekstova
Članovi ŠRD Gubavica i ove su godine uz pomoć Turističke zajednice grada i restorana izletišta "Radmanove Mlinice" održali redovnu godišnju ekološku akciju čišćenja kanjona rijeke Cetine.
I ove je godine Športsko ribolovno društvo "Gubavica" Omiš uz pomoć Turističke zajednice grada i restorana izletišta "Radmanove Mlinice" održalo redovnu godišnju ekološku akciju čišćenja kanjona rijeke Cetine. Sudionici, njih pedesetak podijeljeni u nekoliko grupa, temeljito su očistili predio od Omiša do "Tisnih stina" u duljini 10-tak km. Smeće sakupljeno u 30-tak vreća deponirano je, a zatim zbrinuto od strane komunalnog poduzeća "Peovica".
Kao i proteklih godina gomila bačenog otpada izvučena je iz rijeke koja život znači stanovnicima Cetinske krajine. Razni metalni i plastični dekor pomalo preuzima njen kanjon koji zbog neodgovornog ponašanja pojedinaca više nalikuje na kakav deponij negoli izletište brojnih domaćih i stranih gostiju.
Nažalost, a to se pokazalo i nakon ove akcije, većina tih "zaljubljenika" u floru i faunu, ali i mještana, za sobom ostavljaju ono što više nije potrebno, dok iz rijeke paralelno uzimaju ono što je zakonom zabranjeno.
Tijekom prošlogodišnje akcije ribočuvari i članovi ŠRD Gubavica vršili su čišćenje korita rijeke od nedozvoljenih ribolovnih alata za lov riba u istom reviru. Tom su prilikom u samo jednoj akciji iz rijeke izvukli 26 vrša namijenjenih za lov jegulja - ugrožene riblje vrste. Dakle, osim gubitka staništa, prepreka za migraciju, predatorstva, bolesti, zagađenosti voda i prekomjernog izlova, ovakvim ponašanjem zakucavamo zadnji čavao u kovčeg te naše gastronomske delicije.
Lani je bilo šest takvih akcija čišćenja korita rijeke od zabranjenih ribolovnih alata poput vrša na potezu od Kraljevca kraj Zadvarja do Kaštil slanice kod Omiša, kada je iz rijeke Cetine izvađene 40-tak ribolovnih mamaca ili do sada ukupno 70-tak vrša namijenjenih za lov zaštićene vrste ribe, sredozemne jegulje.
"Volonteri ŠRD "Gubavica" Omiš čine maksimalne napore u zaštiti flore i faune rijeke Cetine nastojeći generacijama koje dolaze ostaviti ribolovne vode i sam kanjon rijeke onakvim kakvim su ga naslijedili", kazali su nam u udruzi napominjući da se isto, uz sve devastacije ribolovnih voda i samog kanjona, često čini nemoguće.
Smatraju stoga da se hitno nešto mora poduzeti. Kako i na koji način, to najbolje znaju oni koji bi se trebali skrbiti o Cetini i njenom prirodnom bogatstvu.
Tekst realiziran u sklopu serijala Krtica - sufinanciranog iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija
Tagovi
ŠRD Gubavica Cetina Smeće Akcija čišćenja
Autor
Više [+]
Novinar mnogih domaćih tiskovina i internetskih portala. Obrađuje razne teme ruralnog dijela života Dalmacije - kako priobalja tako i Zagore.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
List kukuruza se krenuo uvijati, šušti na vjetru. Ljeto tek počelo, a kiše nigdje na vidiku. Suncokret i ječam se dobro drže.
Tako je lijepa, ta naša Slavonija 🥰
Đuro Japaric
prije 3 tjedna
Prognozirao sam da je realno da kukuruz nastrada od suše ! Prognozirao sam da je realno da kukuruz nastrada od suše !
Maja Celing Celić
prije 3 tjedna
Viš, na to sam zaboravila, da se frče. Ali na rubovima polja ima baš suhog lista, u taj dio udara kad je sunce najjače. Viš, na to sam zaboravila, da se frče. Ali na rubovima polja ima baš suhog lista, u taj dio udara kad je sunce najjače.
Karolina Rastija
prije 3 tjedna
Kukuruz se i inače ljeti preko dana frče kako bi se zaštitio od isparavanja. Ali svakako kiše opasno fali, soja nekako najlošije izgleda koliko sam Više [+] ovih dana primijetila :/