Centar za oporavak morskih kornjača Aquarium Pula dugi niz godina zbrinjava i oporavlja ugrožene životinje
Populacije morskih kornjača su krajem 20 stoljeća bile u drastičnom opadanju, te se diljem svijeta zbog toga započelo s osnivanjem centara za njihov oporavak.
U Hrvatskoj je upravo takav Centar za oporavak morskih kornjača Aquarium Pula prvi takve vrste počeo s radom još 2000. godine. U Centru je do sada oporavljeno više od 200 glavatih želvi smještene u bazenima različitih dimenzija. Oporavak u većini slučajeva traje do šest mjeseci. Najčešće ih zaprimaju tijekom zime, a u more vraćaju u razdoblju toplijeg vremena, lipnju i listopadu. Prije povratka u more, jedinke dobivaju pločicu na prednjoj peraji s identifikacijskim brojem.
Povodom Svjetskog dana životinja u more su vraćene tri glavate želve - Čiko, Maya i Alen.
Najstariji među njima je petnaestogodišnji Čiko pronađen 23. listopada prošle godine kako pluta u uvali Sali na Dugom otoku, a u Centar za opravak u Pulu je stigao u visokom stupnju neuhranjenosti, ozljedama glave i oklopa te problemima s plovnošću. Ljetnu rehabilitaciju proveo je u vanjskom bazenu NP Brijuni gdje je stekao kondiciju za povratak.
Obzirom na svoju težinu, 31 kilogram, Čiku su nosila dva djelatnika, Zvonimir i Samuel, te pustili u more. A jednu zanimljivot oko imena ispričala nam je dugogodišnja djelatnica pulskog Aquariuma, biologinja Karin Spiech. Naime, Čiko je možda i ženkica, a ime je dobio po jednom starosjediocu iz Telašćice. U ovoj dobi još se ne može sa sigurnošću utvrditi spol jer mužjak ima duži rep, a ženka ne. Stoga će Čiko svoju spolnost pokazati kroz otprilike 10 godine kada se počne pariti, u moru, gdje i pripada.
Sedmogodišnja Maya pronađena je u lipnju kako pluta na površini mora uz otočić Banjol kod Rovinja. Progutala je udicu, a iz ustiju joj je virio ribarski najlon dužine 30 cm. Ime je dobila po brodu Mayan Gueen IV čija ju je posada uočila.
Najmlađi Alen nosi ime svog spasitelja koji ju je uočio sredinom srpnja kako pluta na površini mora kod Rovinja. Alen Jakuz kaže kako, vidjevši da kornjača ne može zaroniti pozvao Aquarium Pula, nakon čega su odmah došli i preuzeli mališana. U Centru se oporavljao od neuhranjenosti i poremećaja plovnosti. A došao je i taj dan, emotivni, kada je Alen svog imenjaka pustio u more.
A svoj dan povratka kući čeka i mlada kornjačica Minja, prihvaćena u Centar prije 15 dana. Pričekat će ona toplije vrijeme dok se ne oporavi, hraneći se srdelama u toplom bazenu pulskog Aquariuma.
Obzirom da smo i sami osjetili koliko su ove životinje uistinu karizmatične, posebno smo emotivni kada je u pitanju ugroza njihova života. Našu mladu glavatu želvu pronašli smo prije dvije godine, iznemoglu i nasukanu na obali, zajedno sa smećem. Puštanje kornjača u more doista je emotivan čin, ali i prilika da su ukaže na ranjivost i ugroženost ove vrste te podigne svijest javnosti o većoj zaštiti morskih ekosustava.
Hvala svima koji pomažu!
Fotoprilog
Tagovi
Autorica