Pretraga tekstova
Jadransko more zatrovano je tonama raznog streljiva, mina, granata, neeksplodiranih torpeda, od kojih se neka na morskome dnu nalaze još od Prvog svjetskog rata.
Jadransko more zatrovano je tonama raznog streljiva, mina, granata, neeksplodiranih torpeda, od kojih se neka na morskome dnu nalaze još od Prvog svjetskog rata.
Nakon Drugog svjetskog rata, bacanje viškova streljiva u more bila je uobičajena praksa, a posebno su zabrinjavajuća vojna sredstva koja su u more bačena u nedavnim ratnim zbivanjima, stoji u studiji izrađenoj u sklopu projekta UNCOSS (izrade ronilice opremljene za detekciju eksploziva). Projekt je dijelom financiran od strane EU, a vodio ga je Institut Ruđer Bošković.
Slobodna Dalmacija piše da je do podataka o tome koja su područja najugrženija teško doći jer je riječ o vojnoj tajni, no kako se dodaje dalje u tekstu, iz prezentacije Maura Barešića sa zagrebačkog Fakulteta elektrotehnike i računarstva, koja analizira sredstva za detektiranje eksplozivnih naprava na morskom dnu, u Jadranu je pet takvih zona u kojima je zabranjeno sidrenje i ribarenje: dvije su kod Brijuna, jedna kod Suska, jedna kod Dugog otoka, jedna sjeverno od otoka Jabuke te jedna jugozapadno od Prevlake. Za ta područja zna se da su zatrovana vojnim otpadom.
Lani je tako došlo je do eksplozije prilikom remonta ribarice u kojoj su teško stradali radnici.
Foto: pixabay.com, Luckysilver
Izvori
Tagovi
Eksploziv Bombe Jadransko more
Autorica
Više [+]
Ivana je urednica na Agroklub portalu. "Vaša uvjerenja ne čine vas boljom osobom. Djelovanje čini."
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!