Pretraga tekstova
Hitno se mora zaustaviti pad fonda brancina u Keltskom, Irskom i Sjevernom moru.
Europska komisija danas je najavila još jedan prijedlog koji za cilj ima zaustaviti pad fonda brancina u Keltskom, Irskom i Sjevernom moru te Kanalu.
Prijedlog Europske komisije je treći u nizu prijedloga na ovu temu ove godine. Upućen je Vijeću ministara ribarstva i omogućit će ministrima da odluče o ograničenju ulova pojedinim ribolovnim alatima u svrhu zaštite brancina. Ovaj će prijedlog također omogućiti širu zabranu, koja se trenutno primjenjuje na irskim ribarskim brodovima, na sve države članice, čija su plovila u susjednim vodama Irske.
Brancin ima visoku vrijednost i kultna je vrsta za rekreacijske i komercijalne ribare pa je potrebno hitno djelovati po pitanju zaustavljanja pada fonda kako bi se dugoročno zaštitila radna mjesta i egzistencija. Ukoliko EU sada ne bi djelovala odlučno, došlo bi do povećanja rizika većih i dugoročnih gubitaka ovog vrijednog ribljeg fonda. Nakon ustanovljene smanjene reprodukcije i povećanog ribarskog pritiska, jasno je da se izlov ove vrste mora drastično smanjiti.
Prethodno je Komisija provodila kratkoročnu zabranu koćarenja u dubokim morima, koja je trajala do 30. travnja, sprečavajući izlov ove vrste tijekom mrijesta. Prethodna izmjena propisa o ribolovnim mogućnostima već je uključivala ograničenje od tri riblje vreće za ribolovce rekreativce. Ovaj najnoviji prijedlog predviđa maksimalni ulov mjesečno, ograničavajući ciljani izlov ovog kritičnog fonda, ali ipak dopuštajući slučajne i pojedinačne ulove.
Irska je 1990-ih uvela zabranu gospodarskog ribolova za plovila pod njenom zastavom. Ovim se prijedlogom predlaže proširenje te zabrane na druge države članice, Irske susjede, 12 nm izvan Velike Britanije. Na Vijeću ministara je sada da donese odluku o prijedlogu Komisije.
Foto: depositphoto.com; victoo79
Tagovi
Vijeće ministara Brancin Zabrana Gubitak Gospodarski ribolov Ograničenje ulova Sjeverno more Izlov Europska komisija Ribarski propisi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/