Pretraga tekstova
Roba se skladišti u izoliranim prostorijama umjesto u silosima
U gužvi koja ovih dana vlada na pistama silosa, kada se predaju kukuruz, soja, suncokret, jedan dio uroda ne predaje se u redovne, nego isključivo u izolirane prostore silosa, tzv. ćelije.
Razlog - roba je zaražena žiškom i brašnarom, štetnicima na uskladištenoj robi čijoj je pojavi pogodovala sušna godina s velikim temperaturama kakve su obilježile ovo ljeto. Ako samo jedna prikolica takve robe uđe u redovni skladišni prostor, može zaraziti cijeli uskladišteni urod, pa se s takvim urodom postupa pažljivo i podliježe tretiranju. Urod je platio ceh jer su ga brojni ratari nakon skidanja s polja, osluškujući kretanje cijena na tržištu s namjerom da robu danas-sutra prodaju po što većoj cijeni, prvotno skladištili kod kuće, pod razne nadstrešnice i druge prostore gdje je on, u prvom redu kukuruz, zaražen. Brojni ratari, iako to ne žele priznati, svjesno takvu robu pokušavaju predati u silos, uvjeravajući da nisu primijetili štetnike na njoj, no ideja pada u vodu kada im urod završi u karanteni.
U đakovačkom silosu ističu da je ulaz takve robe u redovne skladišne prostore prevelik rizik za sav skladišni kapacitet i da si njen ulaz ne bi dozvolio ni jedan silos. No, ističu, problem takvog uroda nije nerješiv. Ovaj otkupljivač ima sklopljen ugovor s osječkom Sanitacijom d.o.o. o tretiranju takve robe. Nakon tretiranja i nakon što prođe vrijeme karence te se roba provjetri i urod je spreman za uporabu. Sanitacija je za ovakve potrebe ovom otkupljivaču na dispoziciji dnevno, a tretiranje nešto podiže troškove skladištenja robe. S obzirom na to da cijena kukuruzu pada, a ne - kako su očekivali - raste, još je očitije da su vlasnici urod, skladišteći ga kod kuće, nepotrebno izložili riziku.
Prvotne loše prognoze za kukuruz demantira slika što se ovih dana može vidjeti u krugu silosa gdje se vide velike količine zrna koje je, zbog velikog pritiska na piste, ali i da proizvođači dugo ne čekaju na predaju, prvotno istovareno u dvorištu. Taj kukuruz se o trošku otkupljivača pretovarivačima noću prebacuje u tzv. ćelije, čemu je dosad pogodovalo i suho vrijeme. Zbog stanja na tržištu kukuruzom cijena mu u cijelom okruženju pada pa i ovdašnji otkupljivač, tvrtka Žito, najavljuje od ponedjeljka niže cijene. Neslužbeno doznajemo da bi ona od ponedjeljka mogla biti od 1,10 do 1,15 kuna.
Autor: Suzana ŽUPAN
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim u... Više [+]
OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim uvjetima.
Uskoro više!