Pretraga tekstova
I ukrajinsko ministarstvo poljoprivrede tvrdi kako su uvjeti za rast i razvoj bili zadovoljavajući, a rusko da će unatoč štetama zbog mraza ispuniti sve svoje izvozne obveze
Ozimi usjevi žitarica u Ukrajini bit će spremni za žetvu najmanje dva tjedna ranije nego inače zbog nenormalno visokih temperatura krajem svibnja i početkom lipnja, u većini regija, priopćilo je ukrajinsko ministarstvo poljoprivrede.
Ozima pšenica tradicionalno dominira proizvodnjom te kulture u zemlji, čineći oko 95% ukupne žetve. Ukrajina sije i velike površine ozimog ječma.
"Zrioba ozime pšenice u tekućoj godini započet će sredinom lipnja i trajat će do početka srpnja, što je 2 do 2,5 tjedna ranije od rokova višegodišnjeg prosjeka", navodi se u izvješću Ministarstva.
Navode da su pritom uvjeti za rast i razvoj i ozimina i jarina u tom periodu meteorološki bili uglavnom zadovoljavajući.
No, meteorolozi i agrarni stručnjaci su ranije ovog mjeseca rekli da su jaki mrazevi u prvoj polovici svibnja kao i suša koja je uslijedila u većini Ukrajine stvorili nepovoljne uvjete za sve usjeve, a što bi se moglo odraziti na prinos, piše Reuters.
Resorno je ministarstvo zadržalo prognozu žetve žitarica za 2024. na 52,4 milijuna tona unatoč lošem vremenu u svibnju. To znači da bi ove godine mogli požnjeti 19 milijuna tona pšenice u usporedbi s 22,5 mil. t 2023. godine. Navode da je ta zemlja izgubila oko 30% ukupnog potencijala u poljoprivrednom sektoru i da je gotovo 20% poljoprivrednog zemljišta okupirano.
I Ukrajinski sindikat trgovaca žitaricama UGA predviđa pad proizvodnje pšenice u 2024. na 19,1 milijun tona s 22 mil. t u 2023.
Svibanjski mrazevi veliku su štetu na usjevima napravili i u Rusiji gdje je u 10 regija proglašeno izvanredno stanje. Ta je zemlja najveći svjetski izvoznik pšenice.
No, zamjenik ministra poljoprivrede Andrej Razin rekao je da će utjecaj vremenskih neprilika na poljoprivrednu proizvodnju biti minimiziran i da će Moskva ispuniti sve svoje izvozne obveze.
Andrey Sizov iz konzultantske tvrtke Sovecon ipak smatra da pogoršanje izgleda za usjev, u kombinaciji s rastućim domaćim cijenama, dovodi do većeg rizika i dodatnih ograničenja izvoza, piše APK-Inform.
"Mislim da samo Ministarstvo poljoprivrede ne želi takva ograničenja", dodao je.
Sovecon je smanjio svoju prognozu uroda pšenice na 80,7 mil. t, a još u ožujku je predviđao 94 mil. t.
Tagovi
Crnomorska regija Ukrajina Rusija Prinos pšenice Svibanjski mrazevi Suša Ukrajinska pšenica Ruska pšenica
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Šetnja Gorskim kotarom - izvor Čabranke, energetska točka u Brodu na Kupi, Kupica i malo slapića :)
Blanka Kufner
prije 4 dana
Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :) Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :)
Ivica acivi
prije 9 mjeseci
eee...b...ti poljoprivredu i ministre... hajde stavite na papir kalkulaciju proizvodnje žita po ha...pa mi objasnite isplativost..
Damir Senjan
prije 10 mjeseci
KulGony Pa nadam se da mi procjena oko cjena bila točna, pošto otkupljivači i onako neznaju kuda prodati pšenicu ja rasijao sa tavana 1 hektar da dobijem treču kulturu koju ću požeti sa roto kosom a sve ostalo bacio u koruzu + ostavio 1 hektar još pod livadom. I sada ispada da ja suhu prošlogodišnju koruzu prodajem po večoj cijeni nego je cijena pšenice. Jedino je malo isplata klimava, pa ja stao i sa ruljenjem jer će cijena još gore. Ovisno i kakvo će biti stanje oca pošto ga u Nednelju kresno četvrti moždani a stanje zabrinjavajuče.
osijek 2012
prije 10 mjeseci
Margina cijene i ove godine je postavljena na tocno onu granicu da se neubijete,tocno da mozete nekako preziviti sipanjem iz supljeg u prazno,tocno ona cijena da se nadate da ce eto biti bolje da ce se nesto promjeniti. Da zivite u nekoj nadi i iluziji. A stvarnost ako se izmaknete malo dalje je ta da je KILA psenice 10% cijene kruha,da svi traze svoje skupo gnojivo gorivo sjeme amortizacija porez prirez doprinosi. Jedino sto ce nam ostati od ove zetve su dvije nove bore na licu,izgorena leđa i NADA U NEKO BOLJE SUTRA!
KulGony
prije 10 mjeseci
Opet pala otkupna cijena, sad je jedva 170€ minus troskovi...
mali poljoprivrednik
prije 10 mjeseci
Kako onda opravdati opet kontantan pad cijena?Ispada da nije bilo tih atmosferskih neprilika mi bi svoju pšenici morali pokloniti,a ne prodati.