Pretraga tekstova
Obavještavaju se ratari neka izvrše zaštitu uljane repice od repičina sjajnika
Upozoravamo proizvođače uljane repice da obiđu svoje usjeve i izvrše pregled na pojavu repičinog sjajnika (Meligethes aeneus). Usjevi uljane repice nalaze se u različitim fazama razvoja.
Kada pupovi postanu vidljivi (D2) pragom odluke smatra se 1-1,5 sjajnika po pupu, kad počne diferencijacija pojedinih pupoljaka (E), prag odluke je 2-3 sjajnika. Šteta koju nanosi sjajnik je u tome što izgrize cvjetne pupove iznutra. Oštećeni pupovi ne cvatu. Zaštitu izvršiti do cvatnje.
Tretiranje se može provoditi preparatima: Reldan 40 EC, Lino, Rely 40, Actelic 50 EC, Pyrinex 250 ME, Pirimifos-metil 50 EC, Chromorel-D, Nurelle D, Pinurel D, Biscaya, Fastac 10 SC, Direkt, Decis 1,25 EC, Beta-Baythroid EC 025 Rotor, Skud, Sumialfa 5 FL i dr.
Pripravke primijenite prema uputi proizvođača i pravilno zbrinite ambalažu. Izvršeno tretiranje evidentirajte u evidencijski list o uporabi sredstava za zaštitu bilja.
Podatke o registriranim SZB u RH možete pronaći na našem, Agroklub portalu, u on-line bazi.
Povezana biljna vrsta
Sinonim: - | Engleski naziv: Swede rape, oilseed rape | Latinski naziv: Brassica napus L. (Partim)
Uljana repica proizvodi se zbog dobivanja ulja. U sjemenu uljane repice ima oko 40 % i oko 20 % bjelančevina. Ranije je ulje uljane repice korišteno za osvjetljenje i mazivo, a... Više [+]Tagovi
Uljana repica Repičin sjajnik SZB Zaštita Nurelle Rely Lino Direkt Skud
Partner
Hrvatska poljoprivredno-šumarska savjetodavna služba
Zagreb,
Hrvatska
tel: (0)1 4882 700,
e-mail: savjetodavna@savjetodavna.hr
web: http://www.savjetodavna.hr
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Stršljenovi – prijetnja voću i ljudima, a evo kako ih možete uhvatiti Stršljenovi u ljetnom i jesenjem periodu postaju veliki problem u voćnjacima. Ovi snažni insekti privučeni su mirisom zrelog i oštećenog voća, pa tako često napadaju jabu... Više [+]
Stršljenovi – prijetnja voću i ljudima, a evo kako ih možete uhvatiti
Stršljenovi u ljetnom i jesenjem periodu postaju veliki problem u voćnjacima. Ovi snažni insekti privučeni su mirisom zrelog i oštećenog voća, pa tako često napadaju jabuke, kruške, šljive i drugo sezonsko voće. Plodove uništavaju snažnim čeljustima, ostavljajući ih neupotrebljivim, što voćarima nanosi značajne gubitke.
Osim štete u voćnjaku, stršljenovi su i ozbiljna opasnost za ljude. Njihov ubod može izazvati jaku bol, otok, alergijsku reakciju, a u težim slučajevima čak i životnu ugroženost. Za razliku od pčela, stršljen može ubosti više puta, pa susreti s njima nisu nimalo bezazleni.
Jednostavna zamka od plastične flaše
Srećom, postoji vrlo jednostavan način da se smanji njihov broj u voćnjaku – zamka od obične plastične flaše. Postupak je brz i ne zahtijeva posebne troškove:
Flašu prerežite nešto iznad pola.
Gornji dio okrenite naopako i vratite u donji dio, tako da otvor formira lijevak prema unutra.
Zamku okačite na stablo voćke ili postavite u blizini.
Kao mamac sipajte malo piva ili voćnog soka – najbolje rezultate daje pivo.
Privučeni mirisom, stršljenovi lako ulaze u zamku, ali put nazad ne mogu pronaći. Nakon samo nekoliko sati u njoj se može primijetiti veliki broj uhvaćenih insekata.
Efikasna i sigurna metoda
Ova metoda je jednostavna, jeftina i efikasna, a pri tome ne predstavlja nikakvu opasnost za ljude. Postavljanjem nekoliko ovakvih zamki voćari mogu značajno smanjiti broj stršljenova i sačuvati svoje voće, ali i sigurnost u voćnjaku.