Ako nemate dovoljno stajskog gnoja ili proizvodnju vlastitog Agenciji morate dostaviti račun o kupljenom. Pazite da na računu budu svi traženi podaci.
Što se tiče intervencije 31.04. Uporaba stajskog gnoja na oraničnim površinama, iz Agencije napominju da je korisnik obavezan posjedovati analizu tla napravljenu u godini provedbe intervencije za svaku ARKOD parcelu na kojoj se primjenjuje stajnjak.
Potrebno ju je napraviti svake godine za svaku vrstu i za svaku novokupljenu količinu gnoja. Iznimno, za svakih 10 ARKOD parcela koje imaju površinu manju od jednog hektara korisnik provodi analizu samo za najveću parcelu.
Analiza tla mora sadržavati sljedeće parametre: reakciju tla (pH, KCl i H2O), sadržaj humusa, sadržaj fiziološki aktivnih hranjiva P2O5 i K2O, hidrolitsku kiselost ili sadržaj ukupnih karbonata te sadržaj skeleta (kod skeletnih tala). Korisnik je obavezan posjedovati analizu stajnjaka na sadržaj suhe tvari, sadržaj organske tvari, reakciju (pH) i sadržaj hranjiva (ukupni dušik, fosfor i kalij).
Također, u skladu s analizom tla i stajskog gnoja dužan je izraditi i provoditi Plan gnojidbe, isti se izrađuje u okviru obveznog individualnog savjetovanja poljoprivrednika.
"Gnojidba stajnjakom unutar eko sheme treba biti u skladu s potrebama kulture, temeljena na provedenoj analizi tla od strane ovlaštenog ili referentnog laboratorija kako je navedeno u Planu gnojidbe", napominju iz APPRRR-a.
Stajski gnoj (kruti ili tekući) dozvoljeno je koristiti na oranici koja odgovara primjeni dušika iz njega od najmanje 70 kg N/ha do najviše 150 kg N/ha u skladu s minimalnim i maksimalnim količinama gnoja po hektaru.
Korisnik kojem je temeljem provedene analize tla od ovlaštenog ili referentnog laboratorija izdana preporuka za gnojidbu stajskim gnojem s količinom dušika nižom od 70 kg/ha izuzima se od obveze. Njega potrebno je inkorporirati u tlo unutar 48 sati od iznošenja na oraničnu površinu.
Korisnik koji nema dovoljne količine stajskog gnoja ili nema proizvodnju vlastitog dužan je do 15. prosinca godine zahtjeva Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju dostaviti presliku računa o onom kupljenom iz kojeg je vidljivo:
Za korisnika koji posjeduje stoku količina proizvedenog stajskog gnoja izračunava se na temelju prosječnog broja grla/kljunova evidentiranih u jedinstveni registar domaćih životinja (JRDŽ) u godini koja prethodi godini podnošenja jedinstvenog zahtjeva na temelju stanja svakog prvoga dana u mjesecu i godišnjoj proizvedenoj količini dušika u stajskom gnoju po UG.
Korisnik koji posjeduje stoku obvezan je u spremištima stajnjaka u cilju vezanja amonijaka, primjenjivati adsorbense na pretežitoj bazi zeolita clinoptilolita ili bentonita koji se dodaje jednom godišnje u spremište u količini koja odgovara najmanje 0,5 posto suhe tvari stajskog gnoja korištenog u ovoj intervenciji, a što dokazuje preslikom računa, koji je obvezan dostaviti Agenciji za plaćanja do 31. prosinca 2023. godine.
Također, obvezan je imati ga pokrivenog u spremištu s ciljem smanjenja onečišćenja vode i zraka. Za to je prihvatljivo korištenje slame te nepropusnih folija.
Korisnik je obavezan Plan gnojidbe, analizu tla, analizu stajskog gnoja zajedno s preostalim računima dostaviti Agenciji za plaćanja do 31. prosinca godine podnošenja Jedinstvenog zahtjeva.
Korisnik je na propisanom Obrascu dužan voditi evidenciju o primjeni stajskog gnoja za sve ARKOD parcele na kojima je u godini zahtjeva primijenjen stajnjak.
Obrazac evidencije korisnik je dužan dostaviti Agenciji za plaćanja do 31. prosinca godine podnošenja zahtjeva.
Tagovi
Autorica
Damir Senjan
prije 1 godinu
Ja ju nisam ni prijavio, jer sam još prije pročitao što će sve trebati. Možda počnemo i uvoziti stajski gnoj jer se stane prazne zbog njihovih mjera.
mali poljoprivrednik
prije 1 godinu
Primjena određenih adsorbensa znatno poskupljuje mjeru,osim toga nitko u ministarstvu nezna koja su to točno sredstva i koja je to točno količina prema sastavu adsorbensa.Da ne govorim kako u Slavoniji treba naručiti od firmi iz Zagreba,pa transport poskupljuje cijelu stvar.Sve u svemu mnogi odustaju od spomenute mjere,jer su zakompicirali do kraja.