Pretraga tekstova
Lisnu masu pšenice sijane u ranijim rokovima sjetve mogli bi oštetiti kasniji mrazevi, upozorava predstojnik Odjela za oplemenjivanje i strne žitarice s osječkog Poljoprivrednog instituta, Krešimir Dvojković
Blaga zima s temperaturama u plusu uzrokovala je brži razvoj naše najraširenije ratarske kulture – pšenice. Ona je trenutačno u fazi busanja, no najavljeno joj zahladnjenje te kiša i snijeg, ne bi trebali naštetiti.
Predstojnik Odjela za oplemenjivanje i strne žitarice s osječkog Poljoprivrednog instituta Krešimir Dvojković za HRT ističe kako se u proljeće može očekivati pojačan pritisak bolesti. "Toplije i vlažnije vrijeme pogodno je za njihov razvoj pa će se s početkom proljeća trebati raditi monitoring usjeva, no nema mjesta panici", poručio je.
Kaže da se više plašim eventualnih kasnijih mrazeva, ponajprije za pšenicu sijanu u ranijim rokovima sjetve, jer bi oni mogli oštetiti njezinu lisnu masu u fazi vlatanja. Također ističe kako snijeg od 5 ili 10 centimetara neće uzrokovati probleme.
"Ako bi međutim njegova visina bila 20 i više cm, uz pad temperature i stvaranje ledene kore, moglo bi doći do anoksije usjeva, stvaranja snježne plijesni te različitih saprofitskih i parazitskih procesa koji se mogu događati ispod takvog pokrivača", upozorava. Međutim, prema njegovim riječima, takva prognoza zasada nije na vidiku.
"Zbog prošlogodišnje smo dugotrajne suše deficitarni u oborinama i one su inače dobrodošle kao i malo niže temperature (i pokoji minus). Takvi bi uvjeti usporili vegetaciju i smanjili eventualne rizike", zaključio je.
Povezana biljna vrsta
Izvori
Tagovi
Pšenica Krešimir Dvojković Uzgoj pšenice Bolesti Mrazevi Snijeg
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim u... Više [+]
OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim uvjetima.
Uskoro više!