Sektor ratarstva je potonuo najniže, gotovo nikad tako nisko kao što je bila prošla godina, rekao je za Osječku televiziju Mato Brlošić iz HPK. Što će se i kada sijati na njivama slavonskih županija?
Od klimatskih prilika preko slabijih prinosa do niskih otkupnih cijena protekle godine, domaći poljoprivrednici svejedno pronalaze tračke optimizma za agrarnu 2024.
"Sektor ratarstva je potonuo najniže, gotovo nikad tako nisko kao što je bila prošla godina. Cijene gotovih proizvoda su nam pale za 50 posto, prvenstveno kada govorimo o pšenici u odnosu na godinu prije, znajući da nam je repromaterijal poskupio. Ušli smo i u izuzetno skupu sjetvu. Po pitanju ratarstva 2023. je najbolje zaboraviti, a ako se ponovi, bit će katastrofa u tom sektoru", rekao je za Osječku televiziju dugogodišnji član Upravnog odbora Hrvatske poljoprivredne komore, Mato Brlošić.
Dodao je kako je velik problem predstavljala ukrajinska kriza te provoz pšenice koji je trebao ići kroz EU, što je za posljedicu imalo daljnji pad cijene ove kulture. Također, ističe, imali smo i veliki uvoz brašna iz Ukrajine koji je dodatno rezultirao manjom potražnjom domaće pšenice.
Naglašava i kako smo prošle godine imali značajne bolesti šećerne repe te da nas je po prvi put zadesila katastrofa u jeku njenog vađenja što je rezultiralo znatnim smanjenjem prinosa, kod nekih proizvođača i 100 posto.
Potom pojava afričke svinjske kuge koja je rezultirala i prosvjedima. Godina je ovo za koju Brlošić kaže: "Ne ponovila se" dodajući kako je sektor stočarstva ipak bio u nešto povoljnijem položaju, s obzirom na jeftiniju stočnu hranu, a i cijene proizvoda su bile relativno visoke, gotovo 100 posto što se tiče svinjogojstva.
"Ekonomski gledajući i uzimajući u obzir ulazne troškove jesenske sjetve i cijenu koja je sada na tržištu, bilo je neisplativo ulaziti u sjetvu pšenice, ječma ili uljane repice jer nijedan očekivani prinos ne može pokriti troškove ulaganja", pojašnjava Brlošić te govori da bi slijedom toga za poljoprivrednike bilo najbolje da u tu proizvodnju uopće nisu ni ušli jer unaprijed gube.
Posijalo se, kaže, ipak nešto manje nego prijašnjih godina. Poljoprivrednici su unazad nekoliko godina zaključili da im je bolje sijati u studenom i prosincu nego u listopadu. Prošla godina je bila baš suprotna, trebalo je krenuti u 10. mjesecu jer je kasnije bila ogromna količina kiša i sjetva nije bila moguća.
"To je dobro izniklo i bez mineralnog gnojiva, jer da se i ono bacalo, danas bi usjevi prerasli. Pšenica nije imala hrane na bacanje, sada je došla u najpogodniju fazu i spremna je izdržati ovaj vremenski nalet koji nam najavljuju", upozorava ovaj stručnjak.
Šećerna repa je jedina kultura kojoj je cijena prošle godine porasla te su ratari počeli sijati malo veće površine, napominje, kao i to da se s bolestima, nasreću, nisu susreli svi poljoprivrednici i svi tipovi zemljišta. No, sada je upitna ovogodišnja sjetva.
"Nadam se da će i dalje biti zanimanja za nju jer može financijski pridonijeti proizvođaču, a i značajne su potpore da se održi ta proizvodnja jer je to jedina kultura koja se 100 posto prerađuje u Hrvatskoj", zaključuje Brlošić.
Za kraj, što se tiče kukuruza, ističe kako on zauzima najviše površina, a cijena mu je čak malo bolja od pšenice.
"Svaki ratar će dati prioritet kukuruzu nasuprot pšenice, samo se postavlja pitanje - s obzirom na to da nam stočni fond pada i tone dolje, hoćemo li moći te količine plasirati na domaćem tržištu", rekao je za kraj.
Više pogledajte u videoprilogu Osječke televizije:
Tagovi
Autorica
Partner
Sv.L.B.Mandića bb,
Osijek,
Hrvatska
tel: (031) 400 - 000,
e-mail: marketing@ostv.hr
web: http://www.osjecka.com
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Samo Njemačka može hraniti , a i hrani , oko 3 600 000 državljana RH i turiste koji dođu ! Neka Krešimir Sever onda javnosti prezentira da je cijena KOŠARCA hrane iz UVOZA !
Marta Radić
prije 1 godinu
Nema brige za hranu...mi na selu ćemo uvijek proizvesti za svoje potrebe , a treba li proizvoditi više...e to je pitanje za milion dolara...moje je mišljenje da NE. Jer nema sluha za probleme poljoprivrednih proizvođača...
SASA FRANIC
prije 1 godinu
a sto na to kaze pametna ministrica.? i njezin nadredjeni, Briselski ulizica Plenkovic? da li se hvale svojim uspjesima?? iako mislim da je bas to sto im je nalozeno kog njihovih Briselskih gazada da bas tako i naprave
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Marta nisi humana , što će jesti divlje svinje? Platio sam oranje jedne parcele i dao lovcima da posiju kukuruz podalje od sela ! Drugu nisu htjeli poorati jer im se NE IVESTIRA ! Tužno je što ih nekoliko ima OPG i nisu htjeli UZETI državnu zemlju na PRIVREMENI zakup od 5 godina za vrijeme LAKRDIJAŠKE Vlade Zorana Milanovića , a neće uzeti ni PRIVATNU zemlju u zakup ! Nešto pooru PRIVATNE bez zakupa , pa ako im vlasnik prigovore idu na drugo zemljište ! Tako je to u zemlji seljaka na brdovitom Balkanu !
Marta Radić
prije 1 godinu
Sve na ugar..treba malo odmoriti zemljište i sebe
Damir Senjan
prije 1 godinu
Ovog prolječa ja sam odlučio posijati 5 hektara ZGLEDANACA i 6 hektara LEŽANACA, 1 hektar ZVIJEZDA tako da dok Ležiram i Zgledam se, da ne buljim u prazno več u zvijesde. Ču da pitam i Teteca Cinobera morti predemo u TRSTINU, sem nekaj čul da je opet ima tam kraj Drave 🤔😂. Ja lupetam a ni sam neznam što sijati a što saditi. Če da pitam ženu, đe će mo što sijsti a đe što saditi, ona je bolja od googla, ima više odgovora za propleme nego google 🙊🙊🙊