Što treba učiniti poljoprivrednik kada utvrdi štetu od divljači na svojim poljoprivrednim nasadima?
Prelaskom iz faze mliječne zrelosti u fiziološku zrelost (voštana - puna zrioba zrna) kukuruza, raste aktivnost divljih svinja na poljoprivrednim površinama. Iako baš nitko ne želi štetu, ona se u većoj ili manjoj količini događa. Zašto? Naravno da to, vrlo jednostavno pitanje, zahtjeva kompleksan odgovor i sudjelovanje većeg broja čimbenika koji u konačnici teže pozitivnom rješenju, odnosno što manjoj šteti. Ne ulazeći u dublje analize, bitno je napomenuti da je divlja svinja (Sus scrofa) svejed s izuzetno razvijenim apetitom za kukuruz. Što slađi - to bolji, a upravo takav kukuruz se danas uzgaja u našem okruženju. Pojedinačno ili u čoporu, divlje svinje ulaze u nasade kukuruza, ruše stabljike i jedu kukuruz.
Na određeni način, lovci (obzirom da je divlja svinja dio lovno-gospodarske osnove velike većine lovozakupnika) kroz različite oblike djelovanja (udruge, društva, pravne osobe), poljoprivrednici (direktni oštećenici) i osiguravajuća društva pokušavaju smanjiti ili spriječiti potencijalne štete, no vrlo često su rješenjem potpuno zadovoljne jedino divlje svinje.
Poljoprivrednici - uzgajivači poljoprivrednih kultura smatraju da je dužnost lovaca da paze na divlje svinje (i ostalu divljač koju imaju u lovno-gospodarskoj osnovi), ograde lovište i smanje broj jedinki. Lovci pak tvrde da poljoprivrednici ne poduzimaju pravovremene i pravovaljane oblike zaštite iako im oni osiguravaju repelente (tekuće sredstvo intenzivnog mirisa za odbijanje divljači kojim se natope krpe te pomoću drvenih kolaca rasporede u pravilnom razmaku oko nasada), vrše planirani i dozvoljeni odstrel divljači, sudjeluju u troškovima nabave i postavljanja električnih pastira, rade prosjeke (krče) između nasada i susjednog gustog raslinja (živica, šuma, šikara) te postavljaju čeke na ciljanim mjestima oko ili u nasadu. Osiguravajuća društva osiguravaju, do određene sume, predmetne poljoprivredne nasade i opremu kroz police ugovorene s Lovačkim savezom, odnosno lovozakupnikom. Rizik je opravdano velik, ali se može smanjiti.
Obzirom da se, unatoč velikom broju međusobnih nagodbi prije i nakon očevida i nalaza licenciranog stalnog sudskog vještaka, određeni dio spornih šteta nađe na sudu, nije loše osvrnuti se na zakonsku regulativu za predmetnu problematiku. Prema Zakonu o lovstvu kojim se uređuje gospodarenje lovištem i divljači, a gospodarenje obuhvaća uzgoj, zaštitu, lov i korištenje divljači i njezinih dijelova, mjere za sprječavanje štete od divljači jesu
Odlukom o ustanovljenju lovišta propisuju se mjere za sprječavanje štete od divljači koje je dužan poduzimati lovoovlaštenik, a naročito:
U uzgajalištima divljači i ograđenom lovištu lovoovlaštenik je dužan na svoj trošak zaštititi neposredno ugrožene usjeve i nasade odgovarajućim mehaničkim ili kemijskim sredstvima.
Korisnici zemljišta imaju pravo i dužnost:
Za štetu koju počini divljač u lovištu odgovoran je lovoovlaštenik lovišta u kojem ta divljač stalno živi, pod uvjetom da je oštećeni poduzeo propisane mjere za sprječavanje štete od divljači, koje je u smislu ovoga Zakona bio obvezatan poduzeti. Za štetu koju počini divljač koja u lovištu stalno ne živi, odgovoran je lovoovlaštenik lovišta u kojem je šteta počinjena, ali ima pravo na odstrjel te divljači. Ako je šteta koju počini divljač na istoj poljoprivrednoj kulturi ponovljena, vrijednost pojedinačnih šteta ne može biti veća od vrijednosti očekivanog prinosa kulture.
Što treba učiniti poljoprivrednik kada utvrdi štetu od divljači na svojim poljoprivrednim nasadima, a pridržavao se svojih obveza u tijeku uzgoja, a u smislu zaštite?
Naravno da postoji i niz druge divljači koja potencijalno ugrožava poljoprivredne kulture i opremu. Također ugrožena je i sama divljač, kao i druge kulture osim kukuruza. O tome i svemu interesantnom u svezi potrebne kvalitetnije suradnje između lovaca, osiguravatelja i poljoprivrednika uz neizostavnu podršku lokalne zajednice, struke i medija bit će govora na III. Kongresu sudskih vještaka s međunarodnim učešćem gdje će dva stručna rada biti posvećena isključivo ovoj tematici, a koji će se održati 27. i 28. rujna 2013. godine u hotelu Panorama u Zagrebu.
Tekst i fotografije: Alan Đozić, dipl. ing.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Elming d.o.o.
prije 10 godina
Poštovani,jedno od mogućih i gore navedenih rješenja vam nudi tvrtka Elming d.o.o. iz Bjelovara.U suradnji sa stručnjacima, razvili smo uređaj koji rastjeruje, na zvučnoj bazi, divlje životinje pa čak i divlje svinje!Rastjerivač divljih životinja i ptica je visoko kvalitetni zvučni sistem.Proizvodi zvukove visokih decibela koji iritiraju životinje i tako štiti Vaše usjeve na vrlo učinkovit način.Uređaj je posebno projektiran za upotrebu na velikim vanjskim površinama, čak do 20 000 m2.Zbog ugrađenog fotosenzora, uređaj može raditi samo danju, ili samo noću, ili i danju i noću i time omogućava neprestanu zaštitu plantaže.Napomena: baterija nije uključena u cijenu. Baterija ne bi smjela biti slabija od 12 V i 9 Ah.KARAKTERISTIKE UREĐAJA: - Uređaj emitira zvukove 90 sekundi u vremenskim intervalima koje možete unaprijed definirati u razmacima od 2 do 99 minuta, ili nasumično. - Sustav je autonoman i radi u prosjeku neprekidno 10 dana s baterijom od 60 Ah. - Zvukove na uređaj možete snimati po izboru. - Plastični dijelovi su otporni na ultraljubičaste zrake. - Lako se postavlja i lako se njime upravlja. - Servis i rezervni dijelovi osigurani uz garanciju 12 mjeseci.Uređaj nudimo na probni rok od 5 dana.