Pretraga tekstova
Nepojmljivo je da država izdvaja novac za uzgoj uljarica, a istodobno dopušta da se one izvoze na preradu u druge zemlje, a potom dobiveno ulje uvozi. Istodobno čepinska uljara, jedina koja može prerađivati uljarice i koja je u većinskom državnom vlasništvu, u velikim je problemima, izjavio je to između ostalog jučer Vladimir Šišljagić, župan osječko-baranjski, tijekom posjeta IPK Tvornici ulja Čepin. Uz župana na sastanku s novim vodstvom tvrtke na čelu s direktorom Ivicom Vrkićem bili su i Željko Kraljičak, zamjenik župana, i Martin Marolin, pročelnik županijske Agencije za razvoj.
Župan Šišljagić je naveo i da je neshvatljivo da je država u čepinsku uljaru uložila više od 300 milijuna kuna, a da je tvrtka već duže vrijeme u teškoćama.
- Županija će učiniti sve u ovlastima kojima raspolaže, između ostalih i političkim djelovanjem da ta tvrtka opstane i radnici sačuvaju radna mjesta. Smatramo da čepinska uljara ima sve preduvjete da opstane i da ulje iz Čepina može biti i po kvaliteti i cijeni konkurentno na tržištu Europske unije - rekao je Šišljagić.
Ivica Vrkić izjavio je da je u proteklih mjesec dana učinjen značajan pomak u cilju spašavanja tvrtke od stečaja.
- Država je spremna pomoći na različite načine, banka će obaviti razgovore s potencijalnim kupcima, a mi sljedeći tjedan imamo razgovor sa sindikatom o smanjenju troškova, utvrđivanju viška radnika, broja onih koji su eventulano spremni za mirovinu i slično - izjavio je Vrkić te je dodao kako u tvrtki postoji i nerazmjer radnih mjesta, naime od ukupno 207 zaposlenih radnika samo ih je 72 u proizvodnji.
U čepinskoj uljari trenutno proizvodni pogoni na kojima je obavljen uobičajeni remont stoje. Vrkić kaže da su poduzeli niz aktivnosti, obišli proizvođače, trgovačke lance s kojima pokušavaju ugovoriti uslužnu doradu uljarica za robne marke. Uputili su zahtjev, dodaje Vrkić, i Agenciji za upravljanje državnom imovinom (Audiou), da kreditira proizvodnju uljarica da uljara ponovno na tržište izbaci svoj nadaleko poznati brand Čepinsko ulje. - Kad prorade strojevi u pogonu, bit će to odmah druga priča - zaključuje Vrkić.
Autor: Zdenka RUPČIĆ
Foto: FreeFoto.com
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Vegetacija kreće
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Vegetacija je krenula ali naglo stala. Nije to to ko prijasnjih godina kad je več sve bilo u zelenom i bagrem mirisao u ovo vrijeme. Evo tek jučer sa Više [+] zakašnjenjem začuo se prvi zvuk regetanja žaba.
Đuro Japaric
prije 2 tjedna
Vegetacija je na nekim voćnim vrstama zaustavljena , orasi u nekim dijelovima koji su krenuli UBIJENI su , sadnice kestena koje imam u rasadniku mraz Više [+] uništio dio lista , srećom za sada nisu krenula i većoj mjeri božićna drvca kojima izbojke UNIŠTI mraz ( jele su posebno osjetljive ) ! Preći na TRAVU , i stoku . Kod SUŠE trave bude manje , ali nikada 100 % šteta ! Sutra nakon INSPEKCIJE ( kontrola svih parcela i dio papirologije ) idem PRSKATI voće , i bacati rad i novce !