Sve ono što je smetalo i u konačnici gotovo prepolovilo urod pšenice, prijalo je kukuruzu. Čeka se kraj rujna za početak berbe, a dobar urod će vjerojatno negativno utjecati na cijenu.
Za proizvođače kukuruza ovo bi trebala, po svemu sudeći biti jedna od boljih godina, jer je ta kultura, kako kažu sami proizvođači, rodila kao rijetko do sada. Sve ono što je smetalo i u konačnici gotovo prepolovilo urod pšenice, prijalo je kukuruzu i sada se čekaju samo sunčani dani kako bi krajem rujna ratari mogli ući u polja i započeti s branjem prvih klipova ovogodišnjeg roda. Proizvođači sa županjskog područja očekuju prinose od 9,5 do 10 tona kukuruznog zrna po hektaru, za razliku od prošle godine kada su imali svega 6,5 tona po hektaru. U Srbiji se pak očekuje urod i do 15 tona po hektaru.
Dobri prinosi kukuruza posebno će dobro doći stočarima koji su suočeni sa nedostatkom stočne hrane. "Za kukuruz bi ovo trebala biti zlatna godina. Očekujemo da bi dobar urod kukuruza mogao biti svojevrsna kompenzacija ratarima u odnosu na pšenicu", mišljenja je Marko Bačić, upravitelj Poljoprivredne zadruge Napredak iz Županje.
Svibanjske padaline koje su na području županjske Posavine iznosile više od 240 litara po četvornom metru, za razliku od negativnog utjecaja na pšenicu, povoljno su se odrazile na uzgoj kukuruza. Bačić napominje kako uvijek zna reći da pšenica nije riža i ne podnosi preveliku vlagu u tlu te je to i bio razlog zašto je prinos te kulture bio manji za 30 do 40 %.
Do berbe kukuruza preostaje nešto više od oko dva tjedna. "Imali smo različitu dinamiku sjetve s obzirom na prekomjerne oborine koje su bile proljetos. Sjetva kukuruza se rastezala od 1. travnja do kraja svibnja, a bilo je i sjetve početkom lipnja tako da ćemo imati produljenu žetvu od kraja rujna preko listopada, a moguće je da će se nešto kukuruza brati i u studenome. Sada nam treba suhoga vremena da jesenske kulture dozriju i da možemo ući u berbu i žetvu, a da nemamo velikih troškova sušenja", napominje taj stručnjak.
Ne vjeruje da će kukuruz postići prošlogodišnju cijenu upravo zbog dobrog uroda. "To vam je tako. Kada nešto urodi dobro i ima ga dosta na tržištu, onda cijena pada. Nadam se da cijena kukuruza i ostalih jesenskih kultura ipak u konačnici neće značajno pasti. Cijena ne ovisi samo o stanju na tržištu u Hrvatskoj, već i o cijenama u okruženju, nama susjednim zemljama, Srbiji i Mađarskoj koji imaju puno veću proizvodnju od nas, a i njihovi prinosi će biti dobri“, kaže Marko Bačić.
Da bi cijene mogle biti niže, govore u prilog i vijesti iz Srbije koja će ove godine ostvariti proizvodnju između sedam i osam milijuna tona, što je za 20 % veća proizvodnja nego prošle godine. Već sada je na srbijanskom, kao i na međunarodnom tržištu pala cijena kukuruza. Cijene kukuruza na mađarskoj burzi BSE počela je padati od travnja. Zadnja cijena iznosi 1,32 kn/kg za termin dospijeća srpanj 2014. Kasniji termini upućuju na pad cijena te za termin prosinac 2014. - cijena iznosi 1,21 kn/kg.
U Hrvatskoj pak su ukupne prijavljene površine kukuruza po ARKOD-u 15 % veće nego lani. Procjena ukupne proizvodnje zrna na 255.630 hektara zbog boljeg prinosa i većih površina očekuje se na razini dva milijuna tona, što bi bio porast od 6 %.
Foto: depositphotos.com
Povezane biljne vrste
Tagovi
Autor
Srećko Biro
prije 10 godina
Ne predviđajte unapred jer ne znamo kakva nas još jesen čeka ako nastavi ovako sa kišom moguče je da budemo brali kad se smrzne zemlja.
Anto Suda
prije 10 godina
Ne može nama tako puno roditi kukuruza koliko otkupljivači mogu malo platiti
Zea mays
prije 10 godina
Ponovit će se 2008. jedna lipa - dva klipa, tako je to u našem Apsurdistanu. Nećeš se seljo dići iz dužničkog "blata" dok dušu ne ispustiš u njemu!