Na području starog kontinenta, najveći proizvođači soje su Ukrajina, Rusija, ratari iz EU i Srbija na četvrtom mjestu. Odnos GMO i Non-GMO zemalja raste u korist onih koji ne uzgajaju genetski modificiranu uljaricu.
Direktor Odjela za proizvodnju i zaštitu bilja pri FAO-u Jingyuan Xia na Svjetskoj istraživačkoj konferenciji u Beču je rekao da će za 9,7 milijarde ljudi na planeti do 2050. godine biti potrebno 50 posto hrane više, s 80 posto povećanom biljnom proizvodnjom.
Najveći proizvođač soje je Brazil s povećanjem od šest milijuna hektara u posljednje tri godine. Odnosno, 87,2 posto proizvodnje ove uljarice proizvodi se u južnoameričkoj zemlji -156 mil. t, dok je u Europi tek 3,1 posto na svjetskom nivou ili 10 milijuna tona.
"Naši farmeri su odlični u proizvodnji kukuruza i pšenice, ali trebaju raditi i na soji. Idemo na to da se u Europi 50 posto soje proizvodi, a 50 posto uvozi", rekao je Matthias Krön iz Donau soje.
Interesantno je to da su u "produženoj" Europskoj uniji, u 2020. godini najveći proizvođači Italija, Srbija, Francuska i Rumunjska. Ali tu su i Rusija i Ukrajina, s obzirom na velike obradive površine i kvalitetu zemljišta.
Dominacija sojine sačme na tržištu 2022. godine u odnosu na ostale namirnice iz iste grupe je porasla na 65 posto, a soja među uljaricama na 60 posto. U svjetskoj proizvodnji ulja i dalje dominira palmino sa 32,3 posto, dok je na drugom mjestu sojino, čija je proizvodnja zapravo duplirana prošle godine u odnosu na desetljeće ranije - na 250 milijuna tona.
"Proizvodnja bio goriva je porasla na 56 milijuna tona, 3,4 posto više nego godinu ranije", dodao je Thomas Mielke ispred udruženja ISTE Mielke, "Oil World" i napomenuo da će proizvodnja spomenute uljarice samo rasti u narednim godinama.
"U Europi proizvodimo tek osam posto sojine sačme u hranidbi stoke. Točnije, od 35 milijuna tona tek osam posto je domaća proizvodnja, ostalo je uvoz", iznio je podatak Bertalan Kruppa ispred Donau Soje.
Na području starog kontineta, najveći proizvođači soje su Ukrajina, Rusija, ratari iz EU i Srbija na četvrtom mjestu. Odnos GMO i Non-GMO zemalja raste u korist onih koji ne uzgajaju genetski modificiranu uljaricu. Površine idealne generalno za njen uzgoj na području Balkana su u Istočnoj Hrvatskoj, Vojvodini, Centralnoj te Zapadnoj Srbiji.
"Zbog toga je Non-GMO niša tržišta, a EU je bogato i kao takvo interesantno je velikim proizvođačima poput Brazila, Indije, Ukrajine i tako dalje", rekao je Daniel Marcomin ispred tvrtke "Agriholism Srl" iz Italije.
Ta tržišta čine potrošači čija se prehrana zasniva na vegetarijanskoj, organskoj, ali i proteinskoj, odnosno uzgojena suprotno deforestaciji, gubitku bioraznolikosti i uzrocima klimatskih promjena.
Tagovi
Autorica
mali poljoprivrednik
prije 1 godinu
EU uvodi stalno nova ograničenja u poljoprivrednoj proizvodnji i postajemo sve nekonkurentniji.Licemjeri istovremeno uvoze robu koja je gmo i špricana sa svime i svačime.EU poljoprivrednici polako izumiru,a uvoz poljoprivrednih proizvoda iz trećih zemalja se konstantno povećava.Nisu to čista posla i neko ima svoje sakrivene interese zašto se tako odigrava.EU se ništa ne pita i sve ove mantre o klimatskim promjenama je samo alibi za gluposti koje provodi.Brazil je povećao proizvodnju na 6 mil hektara,pa koliko je tu prašume izgorjelo?Netko se u svijetu sekira oko toga,kako da ne.