Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Jesenska sjetva
  • 25.07.2025. 13:55

Ratari prelomili: Ove jeseni siju znatno manje obične pšenice, cilj je durum i proizvodnja tjestenine

Cilj nam je zadržati proizvodnju kod nas, nadograditi ju te osigurati da se tjestenina proizvodi od hrvatske durum pšenice na hrvatskom tlu, kaže nam Petar Pranjić koji je o ovome razgovarao i nedavno na sastanku u Osječko-baranjskoj županiji.

Ratari prelomili: Ove jeseni siju znatno manje obične pšenice, cilj je durum i proizvodnja tjestenine
Foto: M. Pavlović/Ž.R. Kristić
3.438
346
0

Hrvatsko ratarstvo kakvo danas poznajemo nije održivo i toga su svjesni i sami proizvođači koji već za ovu jesen najavljuju smanjenje površina pod pšenicom i to za čak 40 posto.

S obične, fokus pritom prebacuju na durum pšenicu, zahtjevniju u proizvodnji, ali više otkupne cijene i najvažnije - sirovine koja domaćoj preradi nedostaje.

"Podravka ima pogon za proizvodnju tjestenine, ali sirovinu uvozi iz Austrije kamo ju trenutno nas nekolicina proizvođača izvozi", kaže predsjednik Odbora za ratarstvo Hrvatske poljoprivredne komore Petar Pranjić.

Stavljanje mlinova u funkciju

Na tom tragu nedavno je i održan sastanak u Osječko-baranjskoj županiji jer, navodi Pranjić, u Baranji, a sigurno i dalje, postoji napušteni mlin kojega treba opet staviti u funkciju što bi se moglo kroz EU fondove.

"Cilj nam je zadržati proizvodnju kod nas, nadograditi ju te osigurati da se tjestenina proizvodi od hrvatske durum pšenice na hrvatskom tlu", naglašava navodeći da su ideju na sastanku podržali i predstavnici Podravke Agri te županica Nataša Tramišak.

Kaže, trenutno "njih šačica" proizvodi tri do četiri tisuće tona durum pšenice, a sigurno je da bi se moglo 50.000 do 100.000 tona proizvesti te iz nje kod kuće stvoriti dodanu vrijednost.

Na pšenici roda 2025 više od polovice ratara će ostvariti gubitak

Oko ovogodišnje žetve i stanja s niskom otkupnom cijenom, održan je jučer i sastanak u Cerni kod Županje, otkriva nam. Na njemu su ratari uprli prstom u Kodeks otkupa koji je, kažu, najrigorozniji u usporedbi s okolnim EU zemljama kao što su Italija, Mađarska i Austrija. Stoga traže njegove izmjene.

"Mi prema Kodeksu imamo pet klasa pšenice s tim da je naša treća koju izvozimo u Italiju, ondje prva ili prva A", tvrdi Pranjić dodajući da je sastanku, između ostalog, nazočio i ravnatelj Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu ruralnom razvoju Nikola Dolački te im obećao raniju isplatu potpora.

Izravna plaćanja do 1. travnja

Konkretno, isplata predujma izravnih plaćanja išla bi u studenom, a potom od 15. ožujka do najkasnije 1. travnja što bi, naravno, trebalo financijski olakšati proljetnu sjetvu.

Zatražili su na sastanku i ponovno zamrzavanje cijene plavog dizela koja je krenula uzlaznom putanjom nakon što je Vlada odlučila da više neće regulirati cijenu goriva.


Tagovi

Ratarstvo Durum pšenica Tjestenina Petar Pranjić Cijena Kodeks otkupa


Autorica

Željka Rački-Kristić

Više [+]

Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

#RuralFoto #selo
Između dva šešira i "milijun" cvjetova.