Pretraga tekstova
O slučaju proizvođača koji su prije godinu i pol predali svoj urod, a novac još nisu dobili, pričalo se i u Saboru. Ratari su ogorčeni, a cijeli slučaj dobiva sudski epilog.
"Volio bih da se govori o poštenoj trgovačkoj praksi, ali vjerojatno takve u Hrvatskoj nema“, poručio je nedavno u Saboru HSS-ov zastupnik Željko Lenart i podsjetio na slučaj koji datira iz 2019., a u kojemu su poljoprivrednici predali kukuruznu silažu, a novce do danas nisu dobili.
Tako je preuzet i rod kukuruza OPG-a Miklenić iz Kutine vrijedan oko 500 tisuća kuna. Uz pola milijuna kuna neplaćenog uroda, obitelj je imala i troškove prijevoza od 50.000 kuna.
"Ovakvih OPG-a koji su svoj kukuruz predali istom otkupljivaču ima još, u ukupnoj vrijednosti od oko 18 milijuna kuna i do danas, nakon prijava policiji i Uskoku, nisu došli do svog novca”, upozorio je Lenart.
I sam Tomislav Miklenić potvrđuje nam da je još lani cijeli slučaj prijavljen policiji i Uskoku, no kako kaže, tko je tu koga, i dalje nije otkriveno. Jasno je tek da poljoprivrednici svoje teško zarađene novce nisu vidjeli, da su morali dizati kredite da bi preživjeli, ali i da ima onih koji takav udarac jednostavno nisu izdržali.
"Da je pravne države, ovo se ne bi dozvolilo. Nije mi lako pričati o tome", ogorčeno nam kaže Miklenić koji s bratom obrađuje oko 175 hektara.
Među onima koji također potražuju svoje novce je i Vlado Špoljarić iz mjesta Crnac u Virovitičko-podravskoj županiji. Dužni su mu ostali 470.000 kuna. Bio je, priča nam, i kod župana pa kod ministrice, no ništa se pomaklo nije.
Međutim, uz još 15-ak poljoprivrednika, angažirao je odvjetnika u Osijeku, a prvo ročište, otkriva nam, je u četvrtak na sudu u Garešnici.
"Ne znam ni što bih rekao. Morali smo kredite dizati da bi opstali. Tu vam je najmanje 30 milijuna kuna u igri duga prema proizvođačima od kojih su mnogi i odustali od bilo kakve tužbe. Puno je onih malih kojima se duguje do 20.000 kuna pa iako im to puno znači, šute jer misle da nemaju šanse", priča nositelj OPG-a Špoljarić, ogorčen jer do svojih novaca već godinu i pol dana ne može. Svi peru ruke, a oni se moraju snaći.
A što se zapravo dogodilo, osim što je jasno da su ratari ostali kratkih rukava - trebalo bi otkriti suđenje. Naime, oni su s tvrtkom Agrokom natura d.o.o. iz Gunje kao ugovarateljem, te s tvrtkom Sedlić d.o.o. iz Bereka kao nositeljem proizvodnje, imali potpisane ugovore o zajedničkoj proizvodnji i otkupu kukuruzne i silaže od žitarica.
Lani kada su poljoprivrednici u Sopju održali prosvjed, zakotrljala se u medijima nemila priča, a iz tvrtke Agrokom natura d.o.o. (danas u blokadi) koja je otkupljivala silažu od kooperanata, uzvratili da im Sedlić d.o.o. nije podmirila potraživanja. Iz Sedlića su, pak, takvo što opovrgli te naveli da su svu predanu robu uredno platili Agrokom naturi te da su i sami nastalom situacijom neugodno iznenađeni.
Ratari pred zidom: Potražuju 15 milijuna kuna za prošlogodišnju silažu, a ništa od ovrhe
Iz potonjih tvrtki smo pokušali dobiti i nove informacije o slučaju, no nismo uspjeli.
Tagovi
Predana silaža Tužba Ostali bez novca OPG Miklenić OPG Špoljarić
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/