Tvrtka Timac Agro i Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek drugi semestar zaredom uspješno realiziraju program Timac akademije kroz koju su studenti sada dodatno proširili svoje znanje u radu s dronovima.
"Rad na terenu omogućio mi je uvid u različite pristupe obrade tla i izazove s kojima se poljoprivrednici svakodnevno susreću", istaknula je Mihaela Safundžić studentica Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek, jedna od polaznica Timac Agro akademije.
Riječ je naime o suradnji FAZOS-a i tvrtke Timac Agro, koja ima ključnu ulogu u pripremi mladih stručnjaka, omogućujući im primjenu stečenih teorijskih znanja u stvarnim uvjetima. Poseban naglasak stavljen je na korištenje suvremenih tehnoloških rješenja u sektoru biljne proizvodnje.
Program je sudionicima omogućio izravan kontakt s proizvođačima, što je bilo neprocjenjivo u razumijevanju izazova koji prate suvremeni agrar.
"Kroz strukturirani plan rada, s naglaskom na ishranu bilja, studenti su se upoznali s različitim aspektima savjetodavnih aktivnosti, od prvih konzultacija s poljoprivrednicima do implementacije konkretnih rješenja", pojasnio je Josip Stanić iz Timac Agra.
Ove godine, polaznici su dodatno proširili svoje znanje kroz rad s dronovima, nadzoru usjeva, praćenju učinkovitosti Timac Agro gnojiva te procjeni biljnog stanja izravno na terenu.
"Njihovo korištenje pokazalo se kao izuzetno koristan alat u preciznoj poljoprivredi. Sudionici su radili s najnovijom opremom, koja omogućava detaljno praćenje rasta biljaka, pravovremenu reakciju na moguće probleme te optimizaciju gnojidbe", pojasnila je Ana Šoštarić, mag.ing.agr.
Zadovoljni su i polaznici Akademije. Ivan Pandža naglasio je kako je značajno produbio razumijevanje gnojidbe i zaštite ratarskih kultura, što smatra jednim od najvažnijih aspekata programa.
"Posebno bih istaknuo vrijednost rada na terenu i interakcije s ljudima, gdje smo iz prve ruke mogli saznati koje su realne prepreke u proizvodnji i koji su najbolji načini za njihovo rješavanje", dodao je.
Pomoću dronova, studenti su dobivali snimke iz zraka, omogućujući precizniju procjenu stanja polja.
"Upravo na temelju tih podataka mogli smo donositi odluke o potrebi dodatne prihrane za ravnomjeran rast kultura ili primjeni zaštitnih sredstava u slučaju pojave bolesti i štetnika“, rekao je student Mijo Živić.
Nera Čanžar naglasila je da planira povratak na praksu i u idućem semestru. "Radujem se povratku kako bih kroz razmjenu znanja s iskusnim stručnjacima, nastavila dalje usavršavati svoje vještine i znanje", poručila je.
Šoštarić je dodala kako je suradnja s proizvođačima neizmjerno važna za razvoj praktičnih vještina budućih agronoma, dodavši kako se ovakav oblik praktične nastave pokazao kao izvrstan način povezivanja teorijskih spoznaja s konkretnim iskustvom jer su studenti pokazali veliki interes za rad na terenu i primjenu inovativnih metoda.
Kontinuiranim ulaganjem u edukaciju mladih kroz Timac Akademiju, tvrtka, ističu, potvrđuje svoju predanost unaprjeđenju agrarne struke u Hrvatskoj. Planiraju i dalje pružati priliku budućim agronomima za stručno usavršavanje, omogućujući im stjecanje dragocjenog iskustva rada u stvarnim uvjetima i s najnovijom opremom.
Program studentske prakse još jednom se pokazao kao odličan model povezivanja teorijskog znanja s primjenom u praksi, posebice u korištenju naprednih tehnologija.
"Radujemo se svakoj novoj generaciji i prilici da s njima podijelimo naša znanja. Svaka nova grupa donosi svježe perspektive, što dodatno obogaćuje našu suradnju s akademskom zajednicom", zaključio je Stanić.
Fotoprilog
Tagovi
Autor
Partner
Ul. Radoslava Cimermana 62b,
10000 Zagreb,
Hrvatska
tel: + 385 1 618 7862,
fax: + 385 1 618 7829,
e-mail: office@hr.timacagro.com
web: https://hr.timacagro.com/
SASA FRANIC
prije 2 mjeseca
da bespilotnici ce spasiti poljoprivredu i povecati poticeje i zaradu
Marta Radić
prije 2 mjeseca
Slažem se..sa predhodnim komentarom...
Marko Levanić
prije 2 mjeseca
Komentar je vidljiv samo prijavljenim korisnicima