Pretraga tekstova
Turskim sortama Institut osvaja Egipat
Poljoprivredni institut Osijek priprema se za prodor sa svojim kultivarima i na dio afričkog kontinenta. Ravnatelj Instituta dr. Zvonimir Zdunić, naime, član je hrvatskog izaslanstva koje je jučeer i prekjučer u organizaciji Hrvatske gospodarske komore boravilo u Egiptu zajedno s hrvatskom premijerkom Jadrankom Kosor.
- Osnovni cilj našeg posjeta Egiptu je, u sklopu bilateralnih odnosa Hrvatske i Egipta , ponuditi afričkom tržištu sortiment sjemena svih onih kultivara osječkog instituta za koji su Egipćani već iskazali zanimanje. Riječ je o hibridima i sortama koje smo ujedno kreirali i za tursko tržište, jer su klimatski uvjeti Egipta slični onima na području Male Azije - rekao nam je dr. Zdunić.
Osječki Poljoprivredni institut je već desetak godina prisutan u Turskoj zahvaljući uspješnoj suradnji s tvrtkom Tareks iz Ankare. U svibnju prošle godine zajedno je s tvrtkom Tareks otvorena znanstvenoistraživačka stanica za oplemenjivanje bilja i sjemenarstvo u Altinovi, u sjeverozapadnom dijelu Turske. Za taj pothvat Institut je imao potporu diplomatskog predstavništva Republike Hrvatske u Turskoj te bivšeg predsjednika Stjepana Mesića. U toj selekcijskoj stanici osječki znanstvenici, uz asistenciju turskih stručnjaka, rade na stvaranju novih kultivara kukuruza, pšenice, ječma i lucerne pogodnih za uzgoj u aridnim područjima Azije.
Nakon što se na turskom tržištu čvrsto pozicionirao najkvalitetnijim sjemenom žitarica, osječki Institut je na tom tržištu krenuo u prodor i s voćnim sadnicama.
Turska je inače svjetska velesila u proizvodnji voća i povrća, što je bio veliki izazov i glavni motiv za zauzimanje dijela tog golemog tržišta, kojem gravitira više od 100 milijuna ljudi.
Poljoprivredni institut Osijek u izvozu postiže sve zapaženije rezultate. Proljetos je tako najviše sjemena izvezeno na tržište Irana, dok je sjemenska proizvodnja u inozemstvu najviše raširena u Turskoj. Na regionalnom tržištu najviše poslovnih aktivnosti Institut ima na Kosovu, BiH i Sloveniji te Srbiji i Makedoniji. Povećanje prodaje - navodi dr. Zdunić - rezultat je drukčije osmišljenog pristupa kupcima. Riječ je o selektivnom individualnom pristupu, kako prema malim, srednjim i velikim kupcima i distributerima tako i pojedinačno, s obzirom na potražnju točno određenih sorti i hibrida. U prvoj polovini godine na domaćem tržištu Institut je zabilježio povećanje prodaje za 21,4 posto, a u izvozu za čak 300 posto.
Autor: Zdenka RUPČIĆ
Tagovi
Poljoprivredni institut Osijek Sjemenarstvo Izvoz Poljoprivreda Sindikati Seljačke udruge Pokrovac Brlošić
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Šetnja Gorskim kotarom - izvor Čabranke, energetska točka u Brodu na Kupi, Kupica i malo slapića :)
Blanka Kufner
prije 4 dana
Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :) Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :)