Pretraga tekstova
Objavljeni su podatci o ranim procjenama proizvodnje za najvažnije usjeve u 2023.
Državni zavod za statistiku objavio je podatke o ranim procjenama proizvodnje za najvažnije usjeve u 2023.
Procijenjeno je da se proizvodnja uljane repice u ovoj godini smanjila za 24,1 posto u odnosu na prošlogodišnju. Prema ranoj procjeni, proizvodnja ječma smanjila se za 20,8, pšenice za 13,5 i zobi za 2,1 posto u istom tom razdoblju.
Naime, pšenica je bila zasijana na 164 tisuće hektara, očekivani prinosi 5 t/ha i proizvodnja od 820 tisuća tona. Jari i ozimi ječam je posijan na 63 tisuće hektara, prosječni prinosi 4 t/ha, a iz DZS-a očekuju proizvodnju 252 tisuće tona.
Zob je zasijana na 15 tisuća ha, prinos 3,1 t/ha, a očekivanja u količinama su 47 tisuća tona. Što se tiče uljane repice, ona je također zasijana na 15 tisuća hektara, prinos 2,9 t/ha, a očekivano je da će ratari proizvesti 44 tisuće tona.
Inače, podaci o prvim procjenama proizvodnje važnijih usjeva u 2023. odnose se na ratarske usjeve dok su još u polju i iskazuju se kao realan prinos kojim će se raspolagati nakon završetka žetve, s određenom vlažnosti zrna i nakon odbitka svih gubitaka nastalih tijekom žetve.
"Uslijed ekstremnih vremenskih uvjeta koji su obilježili proljeće 2023. godine pri čemu se posebno ističu poplavljena područja uslijed prekomjernih oborina i pritiska štetnih tvari u tlima, prve procjene govore o smanjenju proizvodnje pšenice", priopćili su iz Ministarstva poljoprivrede.
Kako navode, prve službene procjene ipak potvrđuju manji pad proizvodnje pšenice nego što se najavljivalo tijekom proljeća i ranog ljeta, a mogući razlozi su oporavak na pojedinim dijelovima i gotovo 10 posto više zasijanih hektara.
Slična je situacija, kažu, i s ječmom kojeg je, također, zasijano više, no pad se bilježi zbog značajno manjih prinosa. U slučaju uljane repice, situacija je drukčija. Naime, površine pod uljanom repicom su se smanjile zbog prelaska na neke druge kulture, a prinos je povećan.
"Hrvatska i mnoge zemlje se već drugu godinu zaredom suočavaju s ekstremnim vremenskim uvjetima koji su se prošle godine odrazili na proizvodnju kukuruza, najznačajnije jare kulture, uslijed ljetnih suša dok su se ove godine, zasad, prekomjerne oborine odrazile na ozime kulture", ističu iz Ministarstva.
Kako navode, otkupne cijene žitarica (pšenice, ječma i kukuruza) su ove godine niže od rekordno visokih koje su bile zabilježene prošle godine. "Pad cijena žitarica bio je izraženiji ranije ove godine te su se stabilizirale krajem lipnja. Očekuje se neometana opskrba domaćeg tržišta i nastavak izvoza", zaključili su.
Izvori
Tagovi
Mahune Okvašivač Neonikotinoidi Antraknoza Plamenjača Štitaste uši Crne uši
Autorica
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
mali poljoprivrednik
prije 1 godinu
Poljoprivredna proizvodnja je smanjena za 10% i ako je cilj uništavanje domaće proizvodnje na dobrom smo putu,inače bi ministrica sama trebala podnijeti ostavku za takve rezultate.Opet manipuliraju sa informacijama i prikazuju ih kako im odgovara.Pšenice je zasijano 10% više i rezultati su katastrofalni,ali je njima bitan podatak kako je samo 13% smanjena ukupna proizvodnja,a isto se odnosi i na ječam.Da gospodo,ali na kojoj površini.Zatim,ako je pšenice i ječma posijano više to znači da ima manje zasijano drugih kultura,a to podrazumijeva i manje uroda u jesenskoj žetvi.Sramota je tvrditi kako se cijena pšenice popravila i stabilizirala krajem lipnja.Kako ih nije sramota tako nešto izjaviti,popravila se na 160 €/ tona,sramota.Kao da su seljaci tupavi i nepismeni,ili su to izjave za građane koji se ne razumiju u poljoprivredu i kako bi ocrnili seljake,a sebe prikazali kao velike dušebrižnike.
SASA FRANIC
prije 1 godinu
ogromni uspjesi u poljoprivredi Briselskih okupatora