Pretraga tekstova
Iako, na prvu zvuči nevjerojatno, današnja tehnologija omogućuje obradu tla, sjetvu, njegu i žetvu ratarskih usjeva na komercijalnoj razini bez korištenja traktora. Hoće li traktor uskoro postati samo dio tradicije, vrijeme će pokazati uskoro.
U svijetu sve veće konkurencije, poljoprivrednici ne mogu opstati u poslovanju ako se brinu samo o uzgoju usjeva. Danas je važniji marketing, prodaja i perfekcija proizvodnje. Kako mogu pronaći dovoljno vremena za proučavanje novih zakona, tehnologije, konkurencije ako većinu vremena provode upravljajući radnim strojevima?
Kanadska tvrtka DOT Technology Corp. nedavno je razvila robotsku platformu koja će iz temelja promijeniti sliku uzgoja ratarskih kultura. Robotska platforma "The Dot" je prvi puta predstavljena prošle godine kao prototip. Prepoznavanjem revolucije u proizvodnji ratarskih kultura koju The Dot pruža, inovativne poljoprivredne kompanije iz Australije, Novog Zelanda, Japana, Ukrajine, Češke, Brazila već su naručile strojeve koji će zamijeniti uporabu traktora i ljudi.
Ove godine The Dot je u komercijalnoj fazi. Trenutno, robotska platforma pruža tri precizne agrotehničke operacije; reduciranu obradu i sjetvu, prihranu mineralnim gnojivima i zaštitu bilja. Tvrtka najavljuje kako će u skoroj budućnosti u prodaju staviti zelenu liniju strojeva i strojeve za žetvu. Svaki priključak se prodaje posebno.
Osnova je The Dot, robotska platforma koja s priključkom čini radni agregat.
Robotom upravlja umjetna inteligencija koja pomoću instaliranih senzora sakuplja podatke iz polja i šalje ih u oblak podataka. Podaci se analiziraju i koriste za svaku sljedeću agrotehničku operaciju. Time se štedi na gorivu 20%, te do 98% na ljudskom radu. The Dot radi neumorno 24 sata što daje posebnu prednost u područjima s promjenjivom klimom. Svi do sada razvijeni priključi opremljeni su tehnologijom preciznog rada.
Prije puštanja robota u rad u određeno polje, voditelj proizvodnje mora osigurati kvalitetne informacije o terenu. Potrebno je digitalizirati podatke o vrsti tla, kondiciji, otporu, količini biomase ostavljene na tlu, nagibu terena i obliku parcele. Također, potrebno je naznačiti bilo kakve prepreke poput stabala, kamena ili građevinskih objekata. U skoroj budućnosti The Dot će imati mogućnost samosvijesti, te će sam izbjegavati prepreke i pronalaziti najbolja rješenja za agrotehnička rješenja oko prepreka u polju.
Jedan model robotske platforme s preciznom sijačicom i prskalicom prodaje se po cijeni od milijun i sedamsto tisuća kuna. Pitanje je vremena koliko će proći kad ćemo vidjeti poljoprivredne robote umjesto traktora i na našim poljima.
Kako radi The Dot, pogledajte u videu:
Tagovi
Robotika The Dot Obrada tla Sjetva Uzgoj bilja Tehnologija
Autor
Više [+]
Magistar ekonomije sa specijalizacijom u poljoprivredi. Studirao i radio u Kraljevini Nizozemskoj, radio na mnogim međunarodnim projektima, dobitnik dvije dekanske nagrade, svojevremeno urednik studentskog časopisa "Plug". Poruka: Riskiraj! - Ako pobijediš bit ćeš sretan, a ako ne pobijediš bit ćeš mudriji.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Šampion Dunava Ocjenjivanjem vina „Šampion Dunava“ stručnog ocjenjivačkog žirija, koje organizira Udruga Vinogradara Baranje Zmajevac u suradnji s Fakultetom agrobiotehničkih znanosti Osijek započeo je ovogodišnji Vinatlon. Novinari s podru... Više [+]
Šampion Dunava
Ocjenjivanjem vina „Šampion Dunava“ stručnog ocjenjivačkog žirija, koje organizira Udruga Vinogradara Baranje Zmajevac u suradnji s Fakultetom agrobiotehničkih znanosti Osijek započeo je ovogodišnji Vinatlon. Novinari s područja Osječko-baranjske županije 13. svibnja 2025. birali su najbolje vino u kategoriji “Novinarska graševina”.
Na natjecanje pristiglo više od 100 uzoraka vina, a za ovu priliku izdvojeno je 12 graševina s područja hrvatskog Podunavlja. Novinarsko ocjenjivanje pokazalo je da novinari koji nemaju stručna znanja o vinima itekako znaju prepoznati dobro vino. "Prošlogodišnji pobjednik nakon tog ocjenjivanja dobio je izvrsne ocjene i na međunarodnim natjecanjima."- rekao je Toni Kujundžić, docent na Katedri za voćarstvo i vinogradarstvo na osječkom FAZOS-u i voditelj ocjenjivanja.
Prošle je godine, prvi put u Hrvatskoj organizirano je ocjenjivanje vina “Novinarska graševina".
"Prošle godine je ovo ocjenjivanje bilo odlično iskustvo i drago mi je što postaje tradicija. Vino je definitivno proizvod kojim se možemo ponositi i koji je mamac za brojne turiste i goste koji posjećuju našu Osječko-baranjsku županiju." – rekao je Davor Lončarić s Hrvatskog radija.
“Novinarska graševina” šesta je kategorija nagrade u sklopu ocjenjivanja vina “Šampion Dunava 2025.”, a prošlogodišnja “Novinarska graševina” Graševina New Line iz 2023. godine Erdutskih vinograda, nakon ove nagrade osvojila je i zlatne medalje na ocjenjivanju vina u Kutjevu, Daruvaru, Ivanu Zelini te srebro na ocjenjivanju graševina Grow du Monde kao i srebro na jednom od najvećih svjetskih sajmova i ocjenjivanju vina Mundus Vini u Njemačkoj.
Koje su vino ove godine novinari izabrali kao najbolje, saznat će se na svečanom proglašenju 30. svibnja koje će se održati u Interpretacijskom etno centru u Karancu.
Pripremio: Tomislav Radić