Godina nije bila najbolja za pšenicu, no može se reći da je pogodovala kukuruzu od kojeg se očekuju viši prinosi. Šećerna i uljana repica zasijane su na nešto više površina nego prošle godine, dok su površine pod sojom smanjene.
Bila je ovo burna i neizvjesna godina za ratare. Neki su imali totalne štete, neki smanjene prinose, a bilo je i onih koji su ostvarili zaista solidne rezultate. No, brojni su usjevi još na poljima, a godina još nije završila. Kakve su procjene stanja na tržištu žitarica i uljarica u Hrvatskoj? Domaća proizvodnja pšenice ove se godine kreće oko 700.000 tona, što je manje nego lani, dok se kukuruza očekuje više, i do 2 milijuna tona, pri čemu bi obje kulture u hrvatskoj vanjskotrgovinskoj bilanci mogle ostvariti pozitivan rezultat.
Ove je godine u Hrvatskoj pšenicom bilo zasijano između 160 i 170 tisuća ha, a procjenjuje se da je proizvedeno oko 650 tisuća tona. Ukoliko se tome dodaju neprijavljene površine pod pšenicom, dolazi se do brojke od 700 do 720 tisuća tona uroda za ovu godinu.
Žetva je ove godine započela nešto ranije nego što je to uobičajeno, a u Ministarstvu poljoprivrede procjenjuju da su i površine i prinosi za po 15 % manji nego prošle godine, dok je ukupna proizvodnja smanjena za 25 %. Iz Ministarstva poručuju da je ove godine i kvaliteta pšenice smanjena, dok u Hrvatskoj poljoprivrednoj komori kvalitetu smatraju zadovoljavajućom, no količinski će je svakako biti manje.
Stari ratari kažu da je godina ili kukuruzna ili pšenična. Pa kako ova zasigurno nije pšenična, mogla bi biti kukuruzna. Prema Hrvatskoj poljoprivrednoj komori, očekivanja od prinosa kukuruza ove su godina zaista visoka i procjenjuju se na 1,5 -2 milijuna tona, a cijena bi trebala ostati na razini prošlogodišnje.
Dobre su procjene i po pitanju kvalitete. Prema podacima ARKOD-a, ove je godine u Hrvatskoj kukuruzom zasijano 273 tisuće hektara. Ipak, prema Ministarstvu poljoprivrede, kukuruzom je ove godine zasijano 300 do 350 tisuća hektara, a prve procjene o prinosima ukazuju na povećanje pa se očekuje prosječan prinos na razini od 7-8 tona.
Očekuje se pozitivna vanjsko-trgovinska bilanca za obje navedene kulture. U prvom ovogodišnjem kvartalu izvezli smo 20 tisuća tona pšenice i 100 tisuća tona kukuruza, a u postojećim okvirima proizvodnje i potrošnje prisutan je tržni višak za izvoz koji iznosi 120-150 tisuća tona pšenice. Procjenjuje se i da do kraja godine postoji mogućnost rasta izvoznih količina. Očekuje se da će se određene količine pšenice, zbog loše kvalitete one domaće, morati uvesti kao poboljšivači, no o količinama se još ne govori.
Budući da se kod kukuruza očekuje povećana proizvodnja, logično je očekivati i povećanje njegova izvoza, posebice u posljednjem kvartalu ove godine. Procjenjuje se da bi se moglo ukupno izvesti 250 tisuća tona kukuruza.
U Hrvatskoj je 2013. godine šećerna repa bila zasijana na 20 tisuća hektara, a proizvodnja je zabilježila rast od 14 %, na 1.051.000 tona. Tada je prihod po hektaru iznosio 51,9 tona što je također bilo povećanje jer je u 2012. godini iznosio 39,1 tonu.
Ove godine šećerna repa zasijana je na 22 tisuće hektara, a u odnosu na prošlu godinu za 7 % povećane su i površine pod uljanom repicom i ove godine zauzimaju 20 tisuća hektara. Površine pod sojom smanjene su za 19 % i zauzimaju 40 tisuća hektara.
Foto: freedigitalphotos.net
Povezana biljna vrsta
Sinonim: - | Engleski naziv: Sugar beet | Latinski naziv: Beta vulgaris var. saccharifera
Šećerna repa je industrijska biljka koja se uzgaja za proizvodnju šećera, zbog visoke koncentracije saharoze u njezinom zadebljanom korijenu. Iz šećerne repe se dobije 16%... Više [+]
Sinonim: - | Engleski naziv: Swede rape, oilseed rape | Latinski naziv: Brassica napus L. (Partim)
Uljana repica proizvodi se zbog dobivanja ulja. U sjemenu uljane repice ima oko 40 % i oko 20 % bjelančevina. Ranije je ulje uljane repice korišteno za osvjetljenje i mazivo, a... Više [+]Tagovi
pege25
prije 10 godina
Kukuric mi ove godine vrhunski ima ga po 5 klipova po stabljici....biće para ko salate
Ivan Tvrdojević
prije 10 godina
naš izvoz = 400 tisuća tona žitarica = 100 tisuća tona svinjetine = 1 milion tovljenika = naš uvoz. iz šupljeg u BEZDAN koji će nas jednog dana sve skupa PROGUTAT