Darko Babić, direktor sektora sjemenarstva u AgroChem MAKS-u, ističe da je riječ o projektu koji je rezultat nekoliko desetljeća iskustva u oplemenjivanju, proizvodnji i distribuciji sjemena te međunarodnih poslovnih referenci da bi brend Selectis bio uspješno lansiran
U svijetu poljoprivrede, gdje klimatske promjene diktiraju nove trendove, konkurencija ne jenjava, a povjerenje proizvođača teško se stječe, iznimno je bitno raditi na stvaranju onoga što će biti dugoročno i održivo.
Upravo takav pristup karakterizira AgroChem MAKS i njihov sektor sjemenarstva koji kroz program SelectiS predvodi dr.sc. Darko Babić. Njihova sjemenska strategija, iako još nova, usmjerena je na kontinuirano građenje i održavanje povjerenja svojih proizvođača i zato već pokazuje odlične rezultate.
Ono što ih izdvaja na tržištu, kaže, jest njihova neagresivna strategija, fokus na stvarne, terenske reference, a ne sintetički generiranu promociju. Konkretno, ovog proljeća dokazano je na poljima soje da su već u nicanju SelectiS sorte kao što su CHIAKI, AVRIL, DOROTHY, ANNETTE, SANELA i LAURA postigle značajno bolji sklop od većine konkurentskih sorti. "I proizvođači su tu razliku naravno uočili", naglašava.
Naime, objašnjava da su u doradi sjemenske soje imali značajne količine lotova koji su imali klijavost 73-74%, što inače do trenutka sjetve realno još padne prema 65%. "Nismo željeli takav kompromis. Išli smo isključivo sa sjemenom koje ima klijavost iznad 85%. Odnosno, većina je bila 92-95% i to se sad vidi. Povratne informacije s terena su fantastične", kaže Darko Babić.
Već ove godine imali su i iznenađujuće veliku potražnju za SelectiS hibridima suncokreta ES AGRARIS CLP, HYSUN 310 SU, HYSUN 180 IT i ES BOSTON SU, a kako i ne bi kad su osim izvrsnih rezultata u najreferentnijim pokusima Tvornice ulja Čepin također i u proizvodnji bili izvrsni. Iako u ponudi imaju i hibride suncokreta ClearField i ClearField Plus, AgroChem MAKS ima i ekskluzivu na herbicid Express, što im daje jedinstvenu priliku da proizvođačima ponude kompletna rješenja.
"Bitno nam je ponuditi rješenje koje funkcionira u praksi. Nije stvar samo u hibridima. Kad imaš hibride koji idu s herbicidom Expressom, a imaš i jedini preparat na tržištu, to je prednost koja omogućuje proizvođačima jednostavnije planiranje i sigurnost u proizvodnji", pojašnjava Babić.
Zadovoljstvo proizvođača SelectiS hibridima ističe i u segmentu kukuruza. Kaže, rezultiralo je tolikim povećanjem prodaje da će u 2026. morati početi umnažati sjemenski kukuruz na području Hrvatske da bi imali dostatne količine.
"Ne idemo s neutemeljenim tvrdnjama 'naša sorta odnosno hibrid su najbolji', već puštamo da nas potvrde rezultati s terena. Primjerice prinosi od 17 t/ha kukuruza, preko 5 t/ha soje i više od 4,8 t/ha suncokreta u sušnim godinama, govore više od tisuću riječi", navodi brojke.
Jedna od ključnih poruka ovog pristupa je da se prava selekcija ne može stvoriti preko noći.
"Nismo odmah krenuli s forsiranjem prodaje. Na primjer, sorte pšenice, ječma i pšenoraži su testirane i provjeravane na velikom broju lokacija i prije njihove službene registracije. Ako se prisjetite našeg modela moderne selekcije u izbor najboljih sorti bilo je uključeno i 200-ak proizvođača, agronoma i distributera sjemena prije nego što smo krenuli u ozbiljniju proizvodnju“, objašnjava Babić.
Tako su u segmentu ozimih pšenice i ječma te ozimo-jare pšenoraži (triticale) sa zajednički izabranim najboljim sortama, zasnovali sjemensku proizvodnju s Belje plus d.o.o., Pik Vinkovci plus d.o.o. i Kutjevo d.d. iz koje očekuju oko 2.000 tona komercijalnog sjemena.
Ističe da bi u sjemenskoj proizvodnji i doradi tehnički bilo najlakše raditi samo s jednom sortom, no to ne bi bilo kvalitetno rješenje za proizvođače. "Stoga smatramo da proizvođačima trebamo preporučiti sjetvu najmanje tri sorte ozime pšenice kako bi izbjegli rizik klimatske nestabilnosti te umanjili mogućnost infekcije patogenima biljnih bolesti na većoj površini", savjetuje.
Prvenstveno, sorte trebaju biti za nijansu različitog dozrijevanja pa tako kao najraniju preporučuju sortu PINOKIO, te dvije u kategoriji između ranog i srednje ranog dozrijevanja MONVISO i BASALTIC. U segmentu ozimog ječma najboljom se pokazala također kombinacija bar dvije nove vrhunske sorte npr. COLLIE i CONSTEL, a ozimo-jari tip njihove pšenoraži BONJOUR ostavlja proizvođačima mogućnost sjetve i u jako kasnim rokovima pa čak i u siječnju odnosno veljači sljedeće godine.
Navedene sorte, dodaje, potvrđene su na EU sortnoj listi od 2021. do 2024. jer su prinosom nadmašile sve prethodne i predstavljaju vrhunac suvremene oplemenjivačke tehnologije vodećih svjetskih selekcijskih kuća: Secobra, Breun, Lidea, Lemaire Deffontaines.
Jedan od dugoročnih ciljeva im je i revitalizacija lokalne sjemenske proizvodnje. "Ne želimo samo prodavati sjeme, već ga i proizvoditi lokalno. Pratimo roditeljske linije, uvodimo svježi know-how EU sjemenske proizvodnje u Hrvatsku i vraćamo površine pod sjemenskim kukuruzom", kaže Babić.
U planu im je i proširenje tima koji radi u programu SelectiS, odnosno zapošljavanje novih djelatnika.
"Namjeravamo zaposliti još ljudi, po mogućnosti da su stručni i isprofilirani u ovom području rada. Međutim, otvoreni smo i za zapošljavanje mladih stručnjaka koji su voljni naučiti više o ovome poslu. Novi djelatnici bi pokrivali područje zapadnog ili istočnog dijela kontinentalne Hrvatske", napominje Babić.
Oglas o zapošljavanju na području zapadne Hrvatske možete pročitati ovdje, a oglas za posao na području istočne RH ovdje.
Program SelectiS AgroChem MAKS-a u sektoru sjemenarstva primjer je, ističe, kako se temeljitost, strpljenje i stručnost mogu isplatiti čak i u izuzetno konkurentnom i zahtjevnom sektoru.
Umjesto instant rješenja, grade dugoročno povjerenje s proizvođačima, ulažu u lokalnu proizvodnju i fokusirani su na kvalitetu. Iako je SelectiS relativno mlad brend, prvi rezultati sortimenta, ali i pristup cijeloga tima, pokazuju da imaju potencijal postati značajan faktor na domaćem i regionalnom tržištu sjemena.
Prve ovogodišnje dane polja AgroChem MAKS / SelectiS održat će već 6. lipnja za kada je planiran Dan polja pšenice, ječma i pšenoraži na pokušalištu Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek, te 13. lipnja Dan polja pšenice, ječma i pšenoraži na pokušalištu Visokog gospodarskog učilišta u Križevcima.
Nekako u to vrijeme započinju i s jesenskom kampanjom, a uskoro iz tiska izlazi i novi katalog sortimenta strnih žitarica s cjelokupnom tehnologijom i savjetima za što uspješniju proizvodnju.
Tagovi
Autor
Partner
Trg žrtava fašizma 6,
10000 Zagreb,
Hrvatska
tel: +385 1 6608 633,
e-mail: info@agrochem-maks.com
web: http://www.agrochem-maks.com