Pretraga tekstova
Kako izmjene visokih vrijednosti temperatura i velikih količina oborina utječu na poljoprivredne usjeve diljem svijeta?
Prognozirana suša u žitnici crnomorske regije vjerojatno će smanjiti prinose suncokreta i kukuruza, dok jaka kiša u SAD-u nakon gotovo rekordnih temperatura prijeti uzeti danak usjevima, smanjujući svjetske zalihe i gurajući cijene prema gore.
"Vremenska prognoza za područje Crnog mora predstavlja veliku opasnost", rekao je Chris Hyde, meteorolog u američkom Maxaru, dodajući da će očekivane oborine u srpnju i kolovozu biti ispod normale, izvijestio je Reuters.
Ističu kako su rekordne temperature u glavnim globalnim poljoprivrednim regijama odgodile sjetvu i naštetile usjevima u razvoju, a veliki dijelovi poljoprivrednog zemljišta u Rusiji, Kini, Indiji i dijelovima Sjedinjenih Država suočeni su s iznimno vrućim uvjetima i oborinama ispod normale.
Globalne cijene pšenice skočile su u svibnju na najvišu razinu u 10 mjeseci nakon što su nepovoljni vremenski uvjeti smanjili prinose usjeva u Rusiji, najvećem izvozniku.
Visoke temperature u južnoj Rusiji pogodit će usjeve zbog nedostatka vlage u tlu, a to se očekuju i na Uralu, Zapadnom Sibiru i Transbaikaliji, objavio je ruski hidrometeorološki centar u prognozi.
U južnoj i istočnoj Ukrajini također je bilo vruće i suho vrijeme, s oborinama između 1. svibnja i 10. lipnja samo 20-50 posto normalnih, prema državnom prognostičaru, sa sušom koja je ometala razvoj ozimih i proljetnih usjeva u dijelovima Harkova i Donjecke regije.
"Svibanj se u Ukrajini pokazao kao jedan od najsušnijih u posljednjih 30 godina", rekli su državni prognostičari. "U sjevernim područjima, posebno u Žitomiru, tuča je oštetila proljetne usjeve kao što su kukuruz, soja i suncokret."
U SAD-u, najvećem izvozniku hrane, intenzivna vrućina zahvatila je dijelove istočne obale, zbog čega je vlada u ponedjeljak smanjila postotak kukuruza i soje ocijenjenih dobrim i izvrsnim. Prekomjerne kiše u ključnoj regiji Srednjeg zapada i prognoze za još oborina povećale su strah od poplava.
U Aziji se očekuje da će obilne kiše ublažiti ozbiljnu sušu u dijelovima Kine, najvećeg kupca soje, dok će kiše tijekom monsuna u Indiji, koje su za petinu ispod normale, vjerojatno oporaviti usjeve. Kineski meteorološki centar rekao je za Reuters da će dijelovi sjevernih, sjeveroistočnih i zapadnih provincija imati više oborina od srpnja do rujna, što će potaknuti rast usjeva.
"Ali oborine će biti intenzivne u nekim područjima, bit će potrebno paziti na brze promjene suša i poplava", navodi se, dodajući da veća vlažnost također može povećati rizik od bolesti usjeva i štetnika.
Očekuje se da će vrijeme u Australiji biti normalno, s kišom u nekim područjima većom od prosjeka, što će poboljšati izglede za usjev pšenice, dok se uglavnom normalno vrijeme predviđa u narednim mjesecima u Argentini i Brazilu.
Tagovi
Vremenski uvjeti Oborine Crno more SAD Poljoprivredni usjevi Kina
Autorica
Više [+]
Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.
Nakon kiše 🥰🥰🥰
Maja Celing Celić
prije 3 dana
Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;) Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;)
Đuro Japaric
prije 4 dana
Nije nakon kiše , baš pada u brdskom dijelu Sl. Broda ! Samo kajsije mi smrznule u drugom valu , trešanja i nešto višanja ima , na 2 kruške , grožđe Više [+] nije ubijeno , jučer i danas sam vršio odbacivanje dijela izbojaka , ostavim više pupova a onda dio bacim ! Dobro je došla kiša da rastopi pokoricu , a i za puževe !
TinkiVinki
prije 10 mjeseci
Na čem se temelji globalna trgovina hranom pa na izreci " NEKOM MORAM SMRKNIT DA NEKOM SVANE" što je opet samo politika velikih i bogatih! Jel cjena proizvodnje pšenice tolika jeste pšenica nesmije koštat manje od toga kakve burze kakvi analitičari kakve prognoze! Ljudi to je hrana ko si ti da danas nekom kažeš danas češ pojest jedanu šnitu kruha ili nijednu! I zato su ratovi i zato je glad zbog pojedinaca koji kroje cjenu svega i odlučuju ko če bit gladan a ko sit!
mali poljoprivrednik
prije 10 mjeseci
Iz svega ovog kaosa analitičari će izvući ono što njima odgovara i rušiti cijene dok ne prođe žetva.Kada njima bude odgovaralo tj kada završi otkup jednostavno kažu kako se nisu ispunila njihova očekivanja,te zato cijene idu gore.Tako svake godine pokradu seljake na ustaljeni i sramotan način.