Predviđanja za žetvenu sezonu 2013. govore o povećanoj sjetvi žitarica.
Najveći svjetski uvoznik pšenice, Egipat, planira ove godine reducirati uvoz za 10%. Godišnje Egipat uveze polovinu potreba za pšenicom što iznosi 10 milijuna tona, a ova odluka Vlade Egipta reflektirat će se na svjetskom tržištu žitarica. Za razliku od Egipta, Kina je povećala otkup pšenice iz Amerike. Povećan uvoz Američke pšenice na Kinesko tržište je rezultat visokih cijena, odnosno smanjenog prinosa sa kineskih polja zbog bolesti koja je pogodila veliki dio prošlogodišnjih usjeva pšenice. Kineska nacionalna statistička služba obznanila je planove sadnje za sezonu 2013/2014 koji ukazuju na povećanje sadnje kukuruza nauštrb sadnje soje za 4,1%. Sadnja soje biti će manja za 8,5% što će rezultirati rekordnim uvozom slijedeće godine.
Posljednja izvješća sa Američkog tržišta žitarica govore da Američki farmeri namjeravaju zasaditi najviše kukuruza od 1936.godine. Početak 2013.g. bio je nepovoljan za Američke farmere, niska razina vlage i niske temeprature utjecale su na usjeve. Rezultat ovih vremenskih uvjeta osjetio se na ozimoj pšenici gdje je samo 34% usjeva ocjenjeno u dobrom, odnosno odličnom stanju te će smanjeni prinosi biti neizbježni.
U Velikoj Britaniji zatvorena je tvornica bio-etanola te je time narušeno tržište žitarica. Smanjenja potražnja za pšenicom na tržištu, britanske ratare stavlja u neizvjesnu situaciju. Moguće posljedice ovoga čina su pad cijene pšenice zbog stvaranja viškova neotkupom istih.
Za razliku od Velike Britanije, usjevi u Francuskoj odlično napreduju. Čak 66% zasijanih površina ocjenjuje se sa vrlo dobrim. Nisu ni francuski ratari bez briga, probleme im stvaraju početni loši uvjeti za rast pšenice. Kasno proljeće rezultiralo je slabim rastom pšenice što se odrazilo na njenu visinu.
Ove godine zabilježeno je i više nasada zasijanih pšenicom u Kanadi, procjenjuje se povećanje za 7%. Ovogodišnja proizvodnja kukuruza na svjetskoj razini procjenjuje se na 939 milijuna tona što je povećanje od 10% u odnosu na prošlogodišnju sezonu, dok je proizvodnja pšenice povećana za 4%. Trenutno se ne može govoriti o gomilanju zaliha jer je povećana i svjetska potreba tj. potrošnja ovih žitarica.
Druge novosti tiču se Ukrajinske Vlade koja je ukinula ograničenja izvoza pšenice. Tržište Južne Amerike povećalo je potražnju za kukuruzom i sojom zbog iscrpljenih zaliha.
Unatoč procjenama niže proizvodnje uljarica za sezonu 2012/2013, sveukupo gledajući doći će do povećanja od 11% u odnosu na prošlogodišnji urod zbog povećanje sadnje ovih kultura u Južnoj Americi. Ratari u Sjeverno-Američkim državama namjeravaju posaditi 31,2 milijuna ha soje što bi značilo porast od 1% godišnjeg uroda za 2013. u odnosu na 2012. godinu.
Na burzama su zabilježene niže cijene soje u odnosu na prethodni mjesec. Po pitanju proizvodnje uljane repice u sezoni 2012/2013. predviđa se blagi rast te bi ukupan urod trebao iznositi 60 milijuna tona. Devetu godinu zaredom bilježi se minimum proizvodnje uljane repice. Ona sada iznosi 3,4 milijuna tona te se očekuje pad od 12% svjetske proizvodnje u odnosu na prošlu godinu.
Zbog smanjenje potražne porasle su zalihe suncokretove sačme. Povećanje zaliha rezultiralo je padom cijena, ali ne i povećanim trgovanjem.
Širenjem ptičje gripe u Kini očekuje se pad potražnje za mesom peradi što bi u konačnici rezultiralo smanjenom potražnjom za uljaricama - najviše sojom.
Autor: M.B., Foto: RGBStock
Povezane biljne vrste
Tagovi
Autorica
Vedran Stapić
prije 12 godina
Pozdrav,prvo, ovo nije plaćeni članak. Članak radimo u najboljoj namjeri na temelju međunarodno dostupnih izvora informacija. Trend je takav, što zbog korištenja poljoprivrednih proizvoda u proizvodnji energije, što zbog rasta broja stanovnika na zemlji što zbog mešetarenja .... teško da možemo utvrditi stvarno stanje.