Zbog vrlo loše prošle godine za soju, kvaliteta sjemena u Hrvatskoj, ali i u cijeloj Europi, nije idealna. Ima li razloga za zabrinutost, što savjetuju proizvođačima i što nude ove sezone za sjetvu jarih kultura?
Nakon hladnijeg i vlažnog razdoblja koje je iza nas, mnogi su ovih dana krenuli sa sjetvom jarih kultura. Iako se još uvijek mogu očekivati oscilacije u temperaturama zraka, iz zagrebačkog Bc Instituta d.d. potvrđuju nam kako je izgledno da će sjetva biti zbijena u kraćem vremenskom roku nego je uobičajeno.
Predlažu obaviti je u optimalnim uvjetima te nikako forsirati rane rokove.
Tržište je, ističu, vrlo dinamično stoga nije lako prognozirati strukturu sjetve koja je ovisna o vremenskim uvjetima i kretanjem cijena na tržištu. "Ono što mi možemo, a i moramo je osigurati dovoljne količine sjemena te biti spremni na brzu isporuku", poručuju.
Kažu nam kako je prošla sezona bila katastrofalna za proizvodnju soje što su osjetili i u sjemenskoj proizvodnji. Nažalost, tijekom vegetacije poklopilo se niz negativnih pojava koje su uzrokovale znatni podbačaj u proizvodnji, kako u urodu, tako i u kvaliteti sjemena. Niz toplinskih valova tijekom vegetacije narušili su normalan tijek vegetacije što je dovelo do loše oplodnje, abortiranja zametnutih mahuna, prekida nalijevanja zrna, a imali smo i izrazitu pojavu šteta od insekata, što do sada nije bio slučaj na soji.
Povrh svega prisutne su bile i gljivične bolesti prvenstveno iz "Phomopsis-Diaporthe kompleksa" te je i to negativno utjecalo na kvalitetu. Na koncu vegetacije u samoj žetvi došlo je pak nepovoljno vrijeme sa suviše oborina te je konačno i to utjecalo i na kvantitetu i na kvalitetu.
Zbog toga je u Hrvatskoj, ali i u cijeloj Europi, proizvedena količina sjemena u 2024. značajno manja od planirane, a s kvalitetom sjemena situacija je još složenija. Sve ovo utjecalo je na donošenje propisa o derogaciji normi kvalitete za sjeme soje. U takvim uvjetima, dodaju, nije bilo lako osigurati dovoljne količine sjemena, ali uspjeli su svojim proizvođačima ponuditi potrebne količine sjemena sorte Pedro, ali i ostalih sorata iz njihove ponude.
Zbog svega navedenog, kvaliteta sjemena, kažu, nije idealna. No, sjemenari su učinili sve da zadovolje potrebe za sjetvom i tržištu ponudili sjeme koje udovoljava propisima za stavljanje na tržište. Time je osigurana opskrba potrebnim sjemenom.
"Iako još nema konačnih podataka o količinama certificiranog sjemena u Hrvatskoj, očekujemo da Pedro opet bude na samom vrhu", istaknuli su. Potražnja je zadovoljavajuća, a sortiment koji se traži su uglavnom njihovi prepoznati kultivari kao Pedro, Bahia i Amma. Također, ova godine imaju i snažniji naglasak na raniji sortiment kao Radiosa i Pompei.
Proizvođačima savjetuju da ove sezone prilagode norme sjetve (povećati za 10-20 posto) i posebno voditi računa da sjetvu obave u optimalnim uvjetima.
Što se tiče kukuruza, i dalje je najtraženiji njihov BC572, uz neizostavnog Pajdaša. Ističu da tržište nije odustalo od visokokvalitetnih hibrida, pogotovo za prehranu ljudi, a i stoke no da primjećuju trend hibrida s visokim potencijalom prinosa i bržim otpuštanjem vode kao BC415 i BC323.
Ova tvrtka svake godine u pokuse stavlja niz hibrida različitih FAO grupa, no najdominantnije FAO grupe u RH su FAO 300 i FAO 400. "Raduje nas napredak nove genetike pogotovo u najprodavanijem segmentu te ovom prilikom pozivamo proizvođače da poprate naše pokuse i uvjere se u novu genetiku prilagođeniju ovim stresnijim uvjetima proizvodnje", kažu nam iz ove tvrtke koja i ove godine ima spremne, dovoljne količine visokokvalitetnog sjemena BC hibrida kukuruza, širokog izbora - za svakoga ponešto.
Prelistajte katalog Bc Instituta - kukuruz, suncokret, soja 2025.
Tako su odlučili svo sjeme tretirati biostimulatorom čiji se benefit ogleda u stimuliranju biljke u prvim fazama vegetacije od klijanja, nicanja i razvoja mladih biljaka te u stresnim uvjetima tijekom vegetacije kada kompleks mikrobioloških organskih (PHB) i anorganskih spojeva (makro i kiroelementi) pomažu boljem usvajanju hranjiva, štićenja od stresa, nedostatka vode ili visoke temperature te čak i povećavanjem "imuniteta" spram patogena.
Također, tu novostima nije kraj - ove je godine Institut obogatio svoju ponudu ekskluzivnim zastupništvom američke tvrtke Indigo za Hrvatsku proizvodom Biotrinsic i30 FP. Reakcije poljoprivrednika su, kažu, i više nego dobre te se bliže kraju zaliha za ovu godinu.
Ne riskirajte sa sušom: Bc Institut ima najnoviji tretman za kukuruz
"Pozivamo one koji to još nisu da povećaju zaštitu svojeg kukuruza od suše", savjetuju.
Svake godine testiraju niz hibrida suncokreta, no za sada su još uvijek na njih dva. Jedan je ES Ceylon, hibrid Express tehnologije, a drugi ES Belfis koji je Clearfield tehnologije. Oba su visokog potencijala prinosa i uljnosti te imaju najbolji omjer cijene i kvalitete na tržištu.
Vrijedno je navesti i da je domaća sjemenarska kuća osuvremenila tehnološke procese dorade i pakiranja sjemena. Naime, uveli su najnovije standarde dorade sjemena soje uključivši "optički sorter" kao obvezni segment pripreme sjemena. Kako oduvijek drže do kvalitete dorade sjemena, s ovim investicijama to je još vidljivije. "Drago nam je primijetiti da i naši kupci to prepoznaju."
No, tu ne staju. Ideja im je nastaviti s osuvremenjivanjem tehnologije sjemenarstva - od proizvodnje na njivi (gdje pokušavaju odgovoriti na sve veće klimatske izazove) pa do tehnoloških procesa sušenja, čuvanja i dorade sjemena gdje valja nastaviti slijediti najsuvremenije trendove.
Kada je u pitanju uporaba certificiranog sjemena, smatraju da su prednosti koje ona donosi pod utjecajem nekih "kratkovidnih strategija" ili jednokratne sitne koristi neki od proizvođača ispustili iz vida, pa tako u posljednjih nekoliko sezona u Hrvatskoj imamo povećanje uporabe necertificiranog tzv. "vlastitog sjemena" što samo po sebi i ne bi bio toliki problem kada bi korisnici takvog sjemena poštivali Zakon i pridržavali se svih propisanih odredbi - od onih kojima se čuva sigurnost i zdravstvena ispravnost poljoprivrednih proizvoda (u konačnici hrane) do poštivanja oplemenjivačkih prava kreatora kultivara koje siju.
"Poljoprivrednik koji promišlja svoju proizvodnju vodeći računa o svakom detalju - od održivosti, zaštite okoliša, kvalitete konačnog proizvoda do profitabilnosti - neće ugroziti svoju proizvodnju uporabom reprodukcijskog materijala koji nije certificiran, provjeren ili bez jasnoga porijekla", jasno poručuju.
Svojim vjernim kupcima drugu godinu zaredom zahvaljuju na vjernosti, a njihove reakcije su i više nego pozitivne.
Bc Institut daruje kupce i ove godine, evo kako do poklona i gratis sjemena
Zaključno, što se same cijene sjemena tiče, naglašavaju da su probali pronaći najbolji balans s obzirom na veće troškove u proizvodnji izazvane klimatskim promjenama. "Smatramo da BC hibridi i sorte imaju najbolji omjer cijene i kvalitete na tržištu RH", zaključuju, s porukom da će se i dalje truditi da osiguraju dovoljne količine sjemena većine ratarskih kultura po povoljnim cijenama i da sa svojim savjetima i radom na terenu pomognu proizvođačima u sve zahtjevnim uvjetima proizvodnje.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Partner
Dugoselska 7, Rugvica,
10370 Dugo Selo,
Hrvatska
tel: +385 (0)1 2781-510,
e-mail: bc-uprava@bc-institut.hr
web: http://www.bc-institut.hr/