Pretraga tekstova
Šećerna repa poljoprivrednicima sve neisplativija
Krajem ovoga ili početkom idućega tjedna na adrese Ministarstva poljoprivrede i hrvatskih šećerana stići će dopis slavonsko-baranjskih poljoprivrednika, u kojem će predložiti nove modele otkupa šećerne repe, ali i zatražiti veću pažnju prema njezinim domaćim proizvođačima”, tvrdi to Petar Pranjić, predsjednik udruge Baranjska brazda i Komisije za proizvodnju šećerne repe pri Poljoprivrednoj komori, naglašavajući kako će od domaćih šećerana zahtijevati očitovanje o budućem odnosu prema primarnom proizvođaču.
- Šećerane ne mare za fijasko koji smo doživjeli zbog nepovoljnih meteoroloških uvjeta. Za razliku od otkupnih cijena nekih poljoprivrednih kultura, poput pšenice i kukuruza, koje se mijenjaju zbog elementarnih nepogoda, cijena repe ostaje ista, 300 kuna po toni, jer se ugovara znatno ranije - objašnjava Pranjić, naglašavajući kako je takva proizvodnja rataru neisplativa.
Imaju informaciju, nastavlja, da domaće šećerane znatno više pozornosti i sredstava daju inozemnim proizvođačima, konkretno vojvođanskim poljoprivrednicima, uz izgovor da je tamošnja repa bolja. “Njima avansiraju proizvodnju, pa 50 posto od ugovorene cijene plaćaju još u ranoj sjetvi, a cijena 'vojvođanske' repe je između 20 i 30 posto viša,” kaže, napominjući kako će jedan od prijedloga biti neka ta sredstva ulože u domaću proizvodnju, jer će poljoprivrednik vrlo brzo napustiti proizvodnju šećerne repe pa će upitna biti opstojnost ne samo jedne, nego sve tri hrvatske šećerane.
- Stariji proizvođači sjećaju se nekadašnjih vremena kada su šećerane financirale proizvodnju repe na način da su ratarima davali sjeme, zaštitu, pa čak i strojeve. Vratimo se tom modelu - predlaže, poručujući šećeranama neka napuste vojvođanske vrtove i vrate se domaćem dvorištu. Drugi prijedlog čelnicima šećerana bit će novi model izračuna cijene repe.
Premda je šećerna repa bila hit pretprošlogodišnje proljetne sjetve, Pranjić tvrdi kako površina pod repom, bar što se Baranje tiče, ima sve manje. Ove godine, kaže, šećernom repom bilo je zasijano približno 8.000 hektara baranjske zemlje u individualnom sektoru.
Autor: I.Getto
Povezana biljna vrsta
Sinonim: - | Engleski naziv: Sugar beet | Latinski naziv: Beta vulgaris var. saccharifera
Šećerna repa je industrijska biljka koja se uzgaja za proizvodnju šećera, zbog visoke koncentracije saharoze u njezinom zadebljanom korijenu. Iz šećerne repe se dobije 16%... Više [+]Tagovi
Šećerna repa Model otkupa Otkupna cijena Domaća proizvodnja Šećerane
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/