Pretraga tekstova
Izvozne cijene ruske mlinske pšenice i dalje su u padu, dok je cijena krušnog zrna na tržištu u toj zemlji stabilna. Žetva uljarica u Ukrajini je pri kraju, a prinosi suncokreta i soje su malo veći od prošlogodišnjih. Kada je o kukuruzu riječ, zabilježen je blagi pad prinosa u Bjelorusiji, ali i rast izvoza te žitarice u Rumunjskoj.
Izvozne cijene ruske mlinske pšenice prošli tjedan su zatvorile s cjenovnim padom, koji je u prosjeku iznosio dolar po metričkoj toni. Cijena pšenice s 12,5% proteina iznosila je 192-193 dolara po toni, dok se pšenica sa 11,5% proteina prodavala po cijeni od 186-188$/t.
Cijene ruske pšenice su pod stalnim pritiskom situacije na svjetskom tržištu, ali na njih donekle utječe i slaba potražnja uvoznika. S druge strane, zbog dovoljnih zaliha pšenice ovogodišnjeg roda, cijene pšenice na domaćem ruskom tržištu nisu se mijenjale i bile su stabilne u većini regije
Međutim, da interesa za pšenicu iz Rusije ima, pokazuje i podatak da je protekli tjedan Egipat putem tendera kupio 120 tisuća tona ruske mlinske pšenice po prosječnoj cijeni od 210 dolara po toni. Da cijena te žitarice na svjetskom tržištu pada svjedoči i informacija da je prije samo oko 20 dana Egipat kupio 230 tisuća tona ruske pšenice i za nju je platio 213$/t.
Žetva uljarica u Ukrajini ulazi u završnu fazu. Suncokret je požnjeven sa 5.860 terahektara (98% planiranih površina), pri čemu je sakupljeno 11.725 tisuća tona te uljarice i prosječan prinos od dvije tone po hektaru. To je za 11,5% više u odnosu na isti period lani. S druge strane, ukrajinski farmeri su požnjeli soju s površine od 1.838 terahektara. Uskladišteno je 3.520 tisuća tona te uljarice i ostvaren prinos od 1,92t/ha.
Prema aktualnim podacima bjeloruskog Ministarstva poljoprivrede, kukuruz je obran s 96,5 terahektara, a ostvaren je prosječan prinos od osam tona po hektaru. Žetva zaostaje za prošlogodišnjom, a o tome svjedoče podaci da je u istom periodu lani ta žitarica skinuta sa 106,5 terahektara a prinos je bio 8,37t/ha. Osim kukuruza, ratari u Bjelorusiji nastavljaju i vađenje šećerne repe, kao i branje kasnog povrća. Žetva silažnog kukuruza je također pri kraju. Posao otežavaju vremenski uvjeti, jer česte padaline ometaju radove u poljima, a vrijeme usporava i rast ozimih kultura.
Od početka sezone 2016/17, izvoz kukuruza iz Rumunjske iznosio je 3,375 milijuna tona. To je za 9% više nego u istom periodu 2016. godine, izvještava UkrAgroConsult. Međutim, ovo je odličan rezultat ako se uzme u obzir da je u kolovozu ta zemlja izvezla samo 30 tisuća tona kukuruza, što je niže u odnosu na prethodne dvije sezone i gotovo 2,5 puta niže od petogodišnjeg prosjeka za taj mjesec - 80 tisuća metričkih tona. Glavni kupac bio je Egipat, a za njim slijede Turska, Francuska, Libanon i Portugal, dok su s druge strane Španjolska, Nizozemska i Italija naglo smanjile količinu uvoza.
Foto: Heather Durnin / Flickr
Izvori
Autor
Više [+]
Marinko je profesor književnosti s višegodišnjim novinarskim iskustvom u elektronskim medijima. Osobito je zainteresiran za teme i zbivanja u agraru, a zamjenik je urednika na Agroklubu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom