Pretraga tekstova
Nove će sorte biti razvijene na tradicionalnim tehnikama uzgoja, a ne temeljenim na GMO.
Znanstvenici Međunarodnog centra za oplemenjivanje kukuruza i pšenice (CIMMYT) vjeruju da će nove sorte pšenice obogaćene cinkom osigurati više minerala u prehrani milijuna siromašnih ljudi, koji se bore s pothranjenošću.
"Očekujem da će nova sorta s visokim udjelom ovog elementa činiti najmanje 80 posto onih koje će se naći diljem svijeta u idućih 10 godina, no trenutno one čine udio od samo devet posto", rekao je za reuters generalni direktor CIMMYT-a, Martin Kropff.
Istraživanje ovog centra sa sjedištem u Meksiku usredotočeno je na jačanje prinosa i sredstava za život globalno najsiromašnijih poljoprivrednika, a riječ je o zemljama Trećeg svijeta. Također, njime se žele riješiti izazovi koje uzrokuju klimatske promjene poput suše, zagrijavanja i biljnih patogena.
Kako navodi direktor ovog centra, ove "poboljšane" sorte nastaju u suradnji s njihovim partnerima, sjemenskim tvrtkama iz Indije, Pakistana, Bangladeša, Meksika i Bolivije, a pridružit će im se i Kina.
Očekuje da će se gotovo sve nove sorte pšenice nutricionistički poboljšati tijekom sljedećeg desetljeća te napominje da su one razvijene tradicionalnim tehnikama uzgoja, a ne temeljenim na genetski modificiranim organizmima (GMO). Kaže da je takvo sjeme sposobno umanjiti pothranjenost putem žitarice koja se konzumira diljem svijeta.
Njegovo širenje poboljšava prehranu kojoj nedostaju minerali poput cinka i željeza, a bitni su za borbu s virusima. Name, nedostatak cinka jedan je od glavnih uzroka pothranjenosti u svijetu, a procjenjuje se da pogađa više od 2 milijarde ljudi.
Njihovi znanstvenici, s proračunom za istraživanje od 120 milijuna dolara, razvili su oko 70 posto sorti pšenice koja se trenutno sije na globalnoj razini te oko polovice kukuruza. Nedavno su razvili i sorte kukuruza otporne na jesensku sovicu, kukca koji je nanio veliku štetu usjevima u Africi i Aziji te će ga distribuirati u više afričkih zemalja.
Kropff komentira da CIMMYT, koji u tipičnoj godini razvija i primjenjuje oko 35 oplemenjenih sorti pšenice na globalnoj razini, ispunjava prostor kojega najpoznatije sjemenske tvrtke izbjegavaju.
"Mi stvaramo sorte za one sredine u kojima privatni sektor ne može zaraditi puno novca", rekao je zaključivši da najsiromašniji poljoprivrednici također moraju redovito usvajati novitete u svijetu u kojem štetnici i bolesti predstavljaju sve veći problem.
Tagovi
Martin Kropff Sorte kukuruza Sorte pšenice Cink Željezo GMO Jesenska sovica Nove sorte
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Pajdakuša 11.04.2025. Priprema za sadnju krumpira.