Pretraga tekstova
Kako su danas izgledale cijene? U kojoj zemlji je pola globalnih zaliha žitarica?
Početak tjedna je započeo rastom cijena, ali je srijeda donijela pad budućnosnica pšenice, kukuruza i uljane repice. Najvažnija vijest koja je preokrenula situaciju je procjena zaliha pšenice u Francuskoj, a one su veće od očekivanih. U lipanjskoj prognozi iznose 2,89 milijuna tona, što je više od prošlomjesečne koja je iznosila 2,72 milijuna tona. Očekivanje žetve je pod pritiskom utjecaja vremenskih prilika. U Europi su najviše pogođeni centralni i sjeverni dijelovi. U SAD bi prinosi mogli biti najniži u posljednjih 50 godina.
Izvoz pšenice u Europskoj uniji od početka sezone do prošlog tjedna iznosio je 30 milijuna tona. Najveći uvoznici su Maroko sa 4,7 milijuna tona, Alžir 4,1 i Nigerija 2,8 milijuna tona.
Na pariškom MATIF-u cijena pšenice u četvrtak u 14 h bila je 235 eura/t. Ista je bila i za tonu kukuruza, dok je za uljanu repicu trebalo izdvojiti 443 eura.
Na čikaškom CBoT-u je pšenica blago pala na 213,84 eura/t. Na kukuruz je utjecala prognoza berbe u Brazilu koja je, istina, sa 125,5 milijuna tona neznatno povećana na 125,7 mil. t. Za tonu kukuruza je trebalo izdvojiti 220,90 eura. Cijena soje je imala blagi pad na 470,96 eura/t.
Utjecaj je imalo i objavljeno izvješće USDA koje je dalo dugoročnu prognozu ponude i potražnje za sezonu 2023/24., a koja je bolja nego svibanjska. Povećana je prognoza proizvodnje žitarica u svijetu za 14,2 milijuna tona na rekordnih 2.834 milijarde tona. Revizije naviše se uglavnom odnose na Rusiju, Indiju i Ukrajinu. Treba napomenuti da su ove prognoze nastale prije nego je uništena brana Nova Kahovka u Ukrajini.
Pada globalna potrošnja žitarica za 1,8 posto na 2.818 milijuna tona. Potrošnja će biti niža od očekivane žetve.
U slučaju da se ostvare predviđanja ponude i potražnje, na kraju nove sezone doći će do povećanja globalnih zaliha žitarica za skoro 16 milijuna tona na godišnjem nivou, ali će i dalje biti 1,2 posto ispod sezone 2021/22. Omjer zaliha i upotreba će ostati na zadovoljavajućoj razini od 28 posto. To znači da će zalihe pokriti nešto više od 102 dana globalne potrošnje.
Zanimljiva je vijest da se skoro polovica globalnih zaliha žitarica nalazi u Kini.
Tagovi
MATIF CBoT USDA Cijena pšenice Cijena soje Cijena kukuruza Cijena uljane repice Tržište žitarica Tržište uljarica
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
I opet :)
Howard Watson
prije 1 tjedan
Kakvo je ovo drvo? Ovo je prvi put da to vidim. https://geometry-lite.io/ Kakvo je ovo drvo? Ovo je prvi put da to vidim. https://geometry-lite.io/
mladin
prije 1 godinu
Cijena za nas ostaje ista, oko 140-150e i debeli minus.
Stjepan Jelenčić
prije 1 godinu
Realno gledano, svaka cijena pšenice manja od prošlogodišnje je ne isplativost proizvodnje, obzirom na kozmetičko sniženje inputa u proizvodnji ratarski kultura u odnosu na proizvodnu 2022 godinu! Seljak sa ovim cijenama će biti prisiljen prestati biti seljak, odnosno malima je kraj i ovo nije dobro! Uza sve klimatske promjene nas bacaju na koljena!
mali poljoprivrednik
prije 1 godinu
Čiste političke manipulacije i špekulacije.Zalihe pšenice u Francuskoj veće za 0,17mil. tona i to bi kao trebala biti vijest koja je preokrenula prognoze i zaustavila rast cijena.Smiješno,a još smiješnije kada očekuju manju svjetsku potrošnju,pa na osnovu čega?Recimo,čitam kod nas se procijenjuje žetva na 970 000t,ali vrijeme će pokazati koliko su u pravu.Vidio sam samo solidnih pšenica,ali puno više očajnih.
Damir Senjan
prije 1 godinu
Da to se nikad do sada nije desilo da 235 eur pšenica a kukuruz 234,5 eur. Puknuče brane u Ukraini diže polako i cijene svih žitarica jedino mlijeko pada na burzi.