Pretraga tekstova
U sušnim i stresnim godinama za kukuruz, kakva je ova, javlja se mjehurasta snijet koju uzrokuje gljivica Ustilago maydis.
Ovih se dana na kukuruzu mogu uočiti izrasline odnosno tumori mjehuraste snijeti kukuruza koju uzrokuje gljivica Ustilago maydis. To je jedna od najraširenijih bolesti kod nas, a prvo se uočava na mladom kukuruzu kada dosegne visinu od 30 do 50 cm i to na mjestima gdje se nalazi mlado meristemsko tkivo.
Biljka može biti zaražena tijekom cijele vegetacije, a oboljeti mogu svi organi biljke dok god rastu, točnije, dok u njima ima tvornog staničja odnosno meristema. Kako joj i sam naziv govori prepoznaje se po mjehurastim izraslinama različite veličine.
Kako pišu D. Jurković, J. Ćosić i K. Vrandečić u svojoj knjizi Pseudogljive i gljive ratarskih kultura, najmanji se mjehuri razvijaju na mladim biljkama i lišću, ali u našim uvjetima bolest je na mladim biljkama rijetka, te se obično javlja u kasnijim fenofazama.
Na lišću su tumori smješteni uz glavnu žilu, a najveći se razvijaju na stabljici i mogu doseći više od 30 cm u promjeru, no najčešće su veličine od 15 do 18 cm. Na metlici i klipovima, ali nikada na komušini, infekcije mogu biti brojne, pa se razvije više manjih ili većih mjehura. Oni su u početku svijetle sivo-zelene, a kasnije poprimaju tamno sivu boju, raspucavaju se i iz njih se oslobađa crna praškasta masa spora gljiva (teliospore).
Najbolja mjera borbe protiv ove bolesti je sjetva otpornih hibrida, te poštivanje plodoreda. Kemijska zaštita se u pravilu na provodi, a jedina djelatna tvar u FIS bazi dozvoljena za njezino suzbijanje je kaptan.
Postojeća istraživanja dokazuju da se češće javlja u sušnim i toplim godinama, vjerojatno jer je kukuruz tada slabiji i manje otporan, a upravo takva je bila ova. Jači intenzitet je kada se u vrijeme metličanja i svilanja smjenjuju razdoblja suhog i vlažnog vremena, opet zbog stresa kojemu su biljke izložene.
Osjetljivost na infekciju mogu povećati mehanička oštećenja nastala prilikom obrade tla, olujnog nevremena (tuča, vjetar), napada insekata, zakidanja metlica i slično. Izvor zaraze može biti i stajnjak ako je stoka jela zaraženu kukuruzovinu, no treba napomenuti da spore ove gljivice nisu toksične i ne izazivaju štetne posljedice kod domaćih životinja.
Isto je s prehranom kod ljudi. Naime, ovo je jestiva gljiva, jako cijenjena u Meksiku gdje je poznata kao huitlacoche ili meksički tartuf. Danas se navodno pokušava i više uzgajati (namjernom zarazom polja kukuruza) i popularizirati u Sjevernoj Americi. Bere se dok je još nezrela i sočna, jer kada sazre bude suha i puna crnih spora.
Kako piše foodrepublic, u Meksiku ju možete kupiti u većini specijaliziranih trgovina hranom, a dolazi smrznuta, u staklenkama ili konzervama. Konzumira se svježa ili kuhana, u brojnim jelima koja ju sadrže u svojim receptima za pripremu. Tako se od nje mogu praviti razni umaci, juhe, tortilje, salate i slično.
Tagovi
Mjehurasta snijet Bolest kukuruza Ustilago maydis Meksiko
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Vegetacija kreće
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Vegetacija je krenula ali naglo stala. Nije to to ko prijasnjih godina kad je več sve bilo u zelenom i bagrem mirisao u ovo vrijeme. Evo tek jučer sa Više [+] zakašnjenjem začuo se prvi zvuk regetanja žaba.
Đuro Japaric
prije 2 tjedna
Vegetacija je na nekim voćnim vrstama zaustavljena , orasi u nekim dijelovima koji su krenuli UBIJENI su , sadnice kestena koje imam u rasadniku mraz Više [+] uništio dio lista , srećom za sada nisu krenula i većoj mjeri božićna drvca kojima izbojke UNIŠTI mraz ( jele su posebno osjetljive ) ! Preći na TRAVU , i stoku . Kod SUŠE trave bude manje , ali nikada 100 % šteta ! Sutra nakon INSPEKCIJE ( kontrola svih parcela i dio papirologije ) idem PRSKATI voće , i bacati rad i novce !