Za drugačiji pristup proljetnoj sjetvi ove se godine odlučio baranjski ratar Matej Omazić. Zatekli smo ga u pripremi tla uz mobitel i laptop i aplikaciju myKWS.
U pripremi za proljetnu sjetvu zatekli smo Mateja Omazića na njivi nedaleko Darde u Baranji. "Ove godine smo se odlučili za drugačiji pristup", odmah nam je rekao.
Iako je lani u ovo vrijeme kukuruz na njegovim poljima već bio posijan, ove godine još uvijek traju pripreme tla. "Zbog vala hladnoće prvo smo radili zaštitu te prihranu ječma i pšenice, a u sjetvu ćemo narednih dana ako vremenski uvjeti to dozvole", napominje uvjerivši nas da nije kasno jer vlage u tlu ima dovoljno.
I temperatura tla je sada povoljna za kukuruz, pokazuje nam na svom mobilnom telefonu u myKWS aplikaciji gdje piše da je ona trenutno 14°C. Osim njega ovaj ratar uzgaja i pšenicu, ječam, tritikale te suncokret i to na 125 hektara vlastitih površina.
Kao i svi mladi poljoprivrednici i on teži suvremenoj tehnologiji, a u oba traktora ima autopilot. Prije godinu dana isprobao je ranije spomenutu besplatnu aplikaciju u kojoj najviše koristi alate "Zoniranje" te "Potencijal polja".
"Znao sam da postoje problemi na mojim njivama, a aplikacija mi je to dodatno potvrdila", rekao je Omazić pokazujući nam stanje na mjestima gdje je lani imao posijan kukuruz.
Krajem lipnja i početkom srpnja usjev je bio dobar, a kako dolaze sve ekstremnije temperature nastaju problemi.
"Ovo crveno znači da je vegetacija završila na nekim mjestima već u srpnju“, objašnjava prelazeći prstom po zaslonu mobitela.
Pokazao nam je i kako izgleda potencijal prinosa na parceli gdje smo ga zatekli u pripremi za sjetvu.
"Ovo plavo je visoki potencijal i tu bi suncokret koji će biti posijan trebao imati najveći prinos dok ovo crveno označava onaj nizak. Upravo na tom mjestu je pjeskovito i manje plodno tlo", dodao je Omazić.
Napominje da se preko satelita na aplikaciji točno vidi da se s usjevom nešto događa.
Pokazao nam je i osam tabli na kojima ove godine uzgaja ječam i pšenicu.
"Ovo zeleno znači da su trenutno u dobroj kondiciji", pohvalio se preporučivši ovaj alat svima pogotovo onima koji nemaju dovoljno vremena za obilazak svojih polja.
Više o alatima Zoniranje polja i Potencijal polja koje koristi proizvođač Matej Omazić na svom polju možete naći na linku kao i preuzeti samu myKWS aplikaciju.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Partner
Vukovarska 31,
31000 Osijek,
Hrvatska
tel: +385 31 628 628,
e-mail: info@kws.hr
web: http://www.kws.hr
SASA FRANIC
prije 2 godine
ima dobrih aplikacija, koje imaju mnogo toga korisnog i zanimljivog. ja bi i sam uzeo kamere i aplikacije. ali nasa poljoprivreda jednostavno ne dozvoljava zarade da se takve stvari mogu priustiti. kod nas je kupnja traktora ogromni problem, jer traktor tesko vraca ulozeno zbog visoke cjene, a male zarade. a gdje da se moze ulagati u bilo sto ostalo
Croatian Lavender
prije 2 godine
Probali smo skinuti aplikaciju na iPad-u i iPhone-u iz Pule i dobili poruku da nije dostupna na našoj lokaciji.
Dudina
prije 2 godine
Zna li ta njegova aplikacija kakva će biti meteorološka godina i koje će biti cijene na tržištu?? Ove tehnologije će potpuno poglupaviti ljude,on gleda u mobitel kakvi su mu usjevi umjesto da sam provjeri. Možda su mu usjevi po toj aplikaciji u odličnom stanju ali ta aplikacija nezna da su mu sve oojele divlje svinje😆😆