Iako se planiralo već ovaj tjedan krenuti sa sjetvom, vrijeme to neće dozvoliti. Imamo česte izmjene oborina i relativno visoke temperature za ovo doba godine, stoga apeliramo na poljoprivrednike da vode računa o usjevima, savjetuje voditelj komercijalnog tima u tvrtki Axereal Croatia.
"Ove godine je velik pritisak i velik interes za sjemenom soje zbog loše prošlogodišnje žetve te vrlo slabe klijavosti sjemenskih roba po terenu", kaže nam Mario Đukić, voditelj komercijalnog tima u tvrtki Axereal Croatia o stanju uoči proljetne sjetve.
Kao jedni od najvećih dorađivača soje na hrvatskom tržištu, privode svoju doradu kraju.
"Imamo sreću da svake godine sjemenarimo znatno više od naših potreba pa ćemo ove godine, nadamo se, imati dovoljno sjemena za sve", napominje.
Pritisak je velik s obzirom da ove uljarice nedostaje na tržištu pa je interes za Axerealovim sortama pojačan nego prethodnih godina i to iz nekoliko razloga. Prvi je, ističe, taj što su ih proizvođači prepoznali po najkvalitetnijem sjemenu na tržištu, po dobroj genetici koju imaju, ali i zbog samog nedostatka kod pojedinih kuća.
"Po pitanju trenutnog stanja usjeva u ovom dijelu godine, htio bih naglasitii da apeliramo na sve naše proizvođače, pogotovo pivarskog ječma da obrate pažnju na zdravstveno stanje s obzirom da smo prethodnih nekoliko godina imali dosta hladno i suho proljeće", upozorava.
Odnosno, zima bi bila blaga, ali se razvukla pa dođemo do travnja s relativno niskom temperaturom i sušom, pogotovo na istoku Hrvatske.
"Ove godine je to ipak nešto drugačije pa apeliramo na poljoprivrednike da se ne opuste previše jer nam je ovo proljeće nešto sličnije onima iz prijašnjih godina kakvo bi zapravo trebalo izgledati. Imamo česte izmjene oborina i relativno visoke temperature za ovo doba godine", objašnjava.
Prethodnih godina, ako bi naletjeli na neki kišni dan, znatno bi se osjetio pad temperature na nekih 10 stupnjeva. Ove godine to nije tako, svaki dan se izmjenjuju kiša i sunčana razdoblja, a bilo je i do 17, 18, pa i 20 stupnjeva što je idealno za razvoj bolesti.
"Vodite računa o usjevu, primijenite folijarne prihrane", savjetuje Đukić dodajući da u ovom dobu treba koristiti starter za folijarnu prihranu iz razloga što biljke sad izlaze iz zime oštećene i gladne. Dođe li do nekog napada bolesti, sad je idealna situacija za povesti računa o tome i provesti tretmane čim se bude moglo ući u polje nakon ovih obilnih oborina.
Kaže nam i da je svaka godina priča za sebe. Istok Hrvatske uvijek kreće ranije sa sjetvom soje, a plan proizvođača je bio i ove godine tako krenuti s obzirom da ovo područje zadnjih nekoliko godina trpi velike suše u ljetnom periodu.
"Međutim, vrijeme to neće dozvoliti", dodaje.
Također, plan mnogih je bio i krenuti u sjetvu kukuruza već ovaj tjedan, pa nakon kukuruza u soju i suncokret. No, ipak će sva sjetva ući u travanj jer su oborine najavljene do sredine idućeg tjedna pa će trebati još nekoliko dana da se osuši da se može ući u polje. Sjetva bi, smatra, mogla početi oko 10. travnja pa trajati do svibnja kada će se obaviti glavnina.
Na pitanje koliko bi proizvođači trebali biti zabrinuti oko zaštite soje uslijed najave zabrane aktivnih tvari kaže: Nažalost, problema ima, s tim se ne možemo boriti, kako je u ostalim članicama EU, tako je i kod nas.
Morat će se mijenjati praksa naših proizvođača jer ima drugih aktivnih tvari koje su dozvoljene, ali naši proizvođači nemaju naviku primjenjivati ih jer su kroz godine navikli na isto.
"Morat će mijenjati navike, kako s herbicidima tako i s fungicidima. Ne treba samo gledati na komercijalna imena proizvoda nego na aktivne tvari i nove proizvode koji dolaze, prilagođavati se jer protiv toga nažalost ne možemo", zaključio je.
Tagovi
Autorica
Partner
Kralja Petra Svačića 17,
35400 Nova Gradiška,
Hrvatska
tel: +385 (35) 361 444,
fax: +385 (35) 362 507,
e-mail: info.croatia@axereal.com
web: http://www.axereal.hr
Damir Senjan
prije 4 tjedna
Nije čudan naslov več je čudna klijavost i veča potražnja za takvim sjemenom. Tu nekaj ne štima 🤔🤔🤔
slobodan rajić
prije 4 tjedna
Čudan naslov
Marta Radić
prije 4 tjedna
Sjeme soje 1,6 eura plus pdv kada dodaš 30% lošija klijavost pa 10% zrna koja neće prklijati iz nekog razloga , te ako hoćeš zadovoljiti normu sjetve ..moraš posijati 150-170 kg po hektaru..tako da to sjeme košta 2,24 eura plus pdv .. kad staviš gnojidbu , te zaštitu protiv korova , malo jača suša i čisti gubitak...biti će ove godine...znatno manje soje posijano.
osijek 2012
prije 4 tjedna
objasni ti nama hocemo imati i popust na sjeme 35% koliko je manja klijavost ili ce te taj reket prebaciti na nas koji moramo kupiti vise sjemena ako zelimo imati sklop,i reci nam molim te kome ste i koliko platili da to sjeme certificira posto znamo da ste daleko ispod zakonom propisanog postotka