Pretraga tekstova
Kako Hrvatska nema dovoljno kvalitetne pšenice, naši mlinari istu nabavljaju u Mađarskoj jer, kako tvrde, za istu cijenu tamo mogu dobiti puno bolju kvalitetu!
Tema pšenice i dalje je aktualna, samo što se posljednjih dana više ne razgovara o otkupnoj cijeni koja je bila takva kakva je bila, već o trgovanju pšenicom u regiji. Zanimljiva je informacija da hrvatski mlinari kvalitetnu pšenicu kupuju u Mađarskoj, dok se naša prodaje na tržište BiH.
Razlog? U Mađarskoj se, navodno, može kupiti kvalitetnija pšenica nego u Hrvatskoj, a po istoj cijeni od 1,15 kuna za kilogram. Prema nekim navodima, u Europsku uniju se ne može izvesti pšenica koja ima manje od 12 % proteina, a takve je čak 70 % hrvatske pšenice. Tako se hrvatski viškovi mogu izvesti jedino na tržišta trećih zemalja ili zemalja CEFTA-e koja nemaju tako stroga ograničenja. Iako je dio hrvatskih proizvođača prodao ovogodišnji urod pšenice prihvativiši nezadovoljavajućih 1,15 kuna za kilogram, drugi koji su bili u mogućnosti uskladištiti svoj urod, čekaju bolju cijenu.
Zanimljiv je i podatak da je u prvih šest mjeseci ove godine značajno povećanje izvoza pšenice ostvarila Rusija.
Jasno je da su lošijoj kvaliteti hrvatske pšenice znatno doprinijele bolesti koje su je, zbog iznimno loših vremenskih uvjeta ove sezone, zahvatile u velikoj mjeri. Dodatno, znatan dio ratara nije si mogao priuštiti kvalitetnu zaštitu koju su takvi uvjeti zahtijevali pa su lošija kvaliteta i slabiji prinosi bili očekivani. Kako smo već i pisali, najveću je štetu uzrokovala pojava žute hrđe koju u toj mjeri na našim prostorima nitko nije očekivao.
U Hrvatskoj je pšenicom bilo zasijano između 160 i 170.000 hektara, a pretpostavlja se da je proizvedeno između 550 i 600.000 tona, što bi trebalo zadovoljiti domaće potrebe. No problem je upravo u kvaliteti koja nije zadovoljavajuća. Ove je godine zasijano i znatno više "tavanuše", opet zbog nedostatka financijskih sredstava što nikako nije moglo rezutirati kvalitetnom žetvom. Kako nam je u jednom od prijašnjih razgovora potvrdio predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore, Matija Brlošić, neke su sorte bilježile pad prinosa od 50 % dok su druge imale sasvim solidne prinose pa je jasno da će Hrvatska morati po pitanju kvalitete sorte pratiti zahtjeve tržišta i proizvoditi kvalitetniju pšenicu.
Foto: depositphotos.com
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Pšenica Trgovanje u regiji Mlinari Mađarska CEFTA BiH Viškovi Proteini Stroga ograničenja Lošija kvaliteta Bolesti Žuta hrđa Kvalitetne sorte Tavanuša Matija Brlošić Prinosi Rusija Izvoz Uvoz Hrvatska poljoprivredna komora
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom
pege25
prije 10 godina
Kvalitenija je pšenica iz mađarske 100A što se tiče vas koji sijete tavanušu ...ja bi vas sve pozatvarao i uzeo vam poticaj...heToliko za sad od STRAP25 -nepismenog...he
Darko Labazan
prije 10 godina
odakle vam te informacije barem, mađarska pšenice nije bila bolesna a 10km od granice Hrvatska je bolesna, ovo je smješno, a što se tiče tavanuše (za one koji još ne znaju šta je to a zovu je tavanušom, to vam je jednaka pšenica ili ječam koju nam sjemenari fino zapakuju i prodaju za 3,5kn kao i ona koju seljaci sami ostave za sledeću sjetvu) dakle sjeme koje naši sjemenari prodaju nije došlo iz svemira da je tako dobro već je to obična pšenica sa naših njiva, fino zapakovana i skupo prodavanainače ko je sijo svije sjeme prošle godine taj je i imo dobre prinose i kvalitetu