Usjevi posijani u optimalnim rokovima sjetve, na kojima su provedene pravovremene i adekvatne agrotehničke mjere trenutno su u dobroj kondiciji i nalaze se u fazi pred početak cvatnje, navodi savjetnica Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede, Suzana Pajić.
Jedna od rijetkih i vrlo vrijednih biljnih vrsta iz porodice krstašica Brassicaceae koja se uzgaja na oraničnim površinama je uljana repica. U ovu porodicu uz nju pripadaju krmna repica, gorušica, krmna ogrštica – koje se u ratarskoj proizvodnji većinom koriste kao postrni usjevi radi unosa biljne mase u tlo te dosta povrćarskih vrsta (kupus, cvjetača, kelj itd.).
Iako kod proizvodnje uljane repice ostvarena cijena na tržištu ima najmanja odstupanja kroz godine u usporedbi s ostalim ratarskim kulturama (pšenica, kukuruz, suncokret, soja), sjetvene površine u Republici Hrvatskoj se značajno smanjuju od 2018. godine.
Površine pod uljanom repicom RH 2015.-2024. (Izvor podataka: Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju)
Godina | ha |
2015. | 21.168,13 |
2016. | 36.520,78 |
2017. | 50.606,18 |
2018. | 55.653,94 |
2019. | 45.560,43 |
2020. | 39.885,44 |
2021. | 30.651,24 |
2022. | 22.722,09 |
2023. | 15.590,58 |
2024. | 17.482,67 |
Koji je razlog smanjenja površina pod ovom izuzetno vrijednom ratarskom kulturom?
Uzgoj uljane repice i visina postignutog prinosa ugrožena je s nekoliko štetnika te je potrebno praćenje njihove pojave i brojnosti tijekom cijele vegetacijske sezone uzgoja kako bi se na vrijeme spriječile moguće ekonomske štete.
Proljetna sjetva 2025: Veliko zanimanje za suncokretom, zasijat će se i do 70.000 hektara?
Najvažniji jesenski štetnici su: repičina osa listarica (Athalia rosae) i crvenoglavi repičin buhač (Psylliodes chrysocephala). Nakon 2013. godine kada je Europska komisija zbog zaštite pčela Uredbom zabranila tretiranje sjemena uljane repice insekticidima iz skupine neonikotinoida (imidakloprid, tiametoksam) postoji potreba jesenskog tretmana protiv štetnika.
Štetnike koji se pojavljuju u proljeće, malu repičinu pipu (Ceutorhynchus pallidactylus) i veliku repičinu pipu (Ceutorhynchus napi) potrebno je suzbijati ukoliko prilikom pregleda usjeva ustanovimo kitični broj od 1 male pipe/40 biljaka ili 1 pipa/m², dok kod velike pipe kritičnim brojem se smatra 1 velika pipa/5 biljaka. Obično se odrasli oblici pipa pronalaze u veljači što je ovisno o vremenskim prilikama (poglavito temperaturama).
Nedovoljno su poznate štete koje u nas prave štetnici komuške: repičina pipa komušarica (Ceutorrhynchus obstrictus) i repičina mušica komušarica (Dasyneura brassicae).
Najveći problem u proizvodnji predstavlja repičin sjajnik (Brassicogethes aeneus) koji pravi štete bušenjem i izgrizanjem pupova zatvorenih cvjetova. Prag odluke o primjeni sredstava za zaštitu bilja ovisan je o broju odraslih insekata i razvoju cvjetnog pupa. Ukoliko se u vrijeme kada je cvjetni pup pokriven lišćem pronađe 0,8-1 odrasla jedinka repičinog sjajnika po biljci ili terminalnom pupu potrebno je provesti tretman. U kasnijim fazama razvoja pupa kada su cvjetni pupovi vidljivi, ali nediferencirani kritični broj je 1-1,5 sjajnik po terminalnom cvatu; kod početaka diferencijacije cvjetnih pupova kritični broj je 2-3 sjajnika po terminalnom cvatu.
Međutim, prema iskustvima na terenu i na temelju provedenog projekta "Monitoring rezistentnosti štetnih organizama na sredstva za zaštitu bilja“ koji se provodio 2018.-2020. ustanovljeno je, ovisno o području Republike Hrvatske, da je određeni postotak populacije ovog štetnika rezistentan (otporan) na djelatne tvari iz skupine sintetskih piretroida (esfenvalerat, deltametrin, lambda-cihalotrin, cipermetrin, alfacipermetrin) odnosno na većinu trenutno registriranih insekticida u Republici Hrvatskoj za suzbijanje repičinog sjajnika.
Rezistentnost je smanjena osjetljivost štetnika, uzročnika bolesti i korova na djelovanje sredstva za zaštitu bilja. Do pojave otpornosti dovodi ponovljena uporaba sredstava za zaštitu bilja na osnovi aktivnih tvari iz istih skupina ili istog mehanizma djelovanja te primjena neprimjerenih doza ili koncentracija. Gubici uroda uzrokovani repičinim sjajnikom mogu iznositi do 80% što dovodi u pitanje ekonomičnost njezine proizvodnje.
Zbog smanjenja djelotvornosti registriranih sredstava za zaštitu bilja pri uzgoju uljane repice potrebno je provesti neke od preventivnih mjera kojima se mogu smanjiti štete. Potrebno je ukloniti korove na parceli, a na rubnim područjima oko parcele potrebno ih je pokositi. Osiguranjem i pravovremenim provođenjem potrebnih agrotehničkih mjera i uvjeta za brzi prolazak biljke kroz faze razvoja, prvenstveno faze pupa mogu se smanjiti štete uzrokovane repičinim sjajnikom.
Usjevi posijani u optimalnim rokovima sjetve, na kojima su provedene pravovremene i adekvatne agrotehničke mjere trenutno su u dobroj kondiciji i nalaze se u fazi pred početak cvatnje. Zbog niskih temperatura najvjerojatnije će i početak cvatnje nastupiti nakon povišenja temperatura.
Povećana količina oborina tijekom ožujka i niske temperature mogu uzrokovati pucanje stabljike. Uljana repica je kultura koja u takvim uvjetima usvaja velike količine vode, a pri niskim temperaturama voda prelazi u kruto stanje (led) koje zahtijeva veći volumen i dovodi do pucanja stabljike. Slične vremenske uvjete i veće pucanje stabljike bilježimo 2012. i 2020. godine (sporadično i u drugim vegetacijskim sezonama) što u konačnici nije dovelo do smanjenja ostvarenih prinosa uljane repice.
Povezana biljna vrsta
Sinonim: - | Engleski naziv: Swede rape, oilseed rape | Latinski naziv: Brassica napus L. (Partim)
Uljana repica proizvodi se zbog dobivanja ulja. U sjemenu uljane repice ima oko 40 % i oko 20 % bjelančevina. Ranije je ulje uljane repice korišteno za osvjetljenje i mazivo, a... Više [+]Izvori
Tagovi
Autorica
Velimir Komericki
prije 3 tjedna
Bilo bi zanimljivo izvući podatke za sve kulture,za broj životinja,i onda kad se sve zbroji i oduzme,ispada da 10 godina umjesto napred,idemo unazad,tj vidi se strateški plan uništenja poljoprivredne proizvodnje,a sve zbog genijalaca koji te planove usvajaju kao "dobri za nas"...
mali poljoprivrednik
prije 3 tjedna
Presudila je politika svojim odlukama i zabranama,a sada rade sliĉnu stvar sa zabranom metribuzina u soji.Nema veze,uzgajat će mo cvijetne trake i leptire,a ostalo će mo uvoziti.Zato se i potpisuje mercusor,banda jedna lopovska.