Pretraga tekstova
Prosvjedi, povećanje rezervi događaji su koji su obilježili trgovanje. Kraj tjedna donio je pad cijena.
Tržište žitarica je na klackalici. U četvrtak, 30. ožujka, objavljeno je izvješćej Europske komisije u kojem je označeno da će konačne zalihe pšenice u Europskoj uniji na kraju godine biti veće. Količina će se povećati sa 16,6 na 18,6 milijuna tona. Očekuje se da će europski prinos pšenici u 2023. godini porasti na 138,4 milijuna tona.
Istovremeno, prognoze nisu ružičaste kada je svjetski prinos u pitanju. Predviđa se pad od 14 milijuna tona zbog manjeg prinosa u Rusiji, ali ova zemlja ima velike zalihe od prošle godine.
Cijene žitarica na svjetskom tržištu su ovog tjedna rasle i dostigle najvišu razinu od sredine ožujka. Razloga je mnogo. Najveći utjecaj je imala vijest o povlačenju dva velika trgovca žitaricama Cargilla i Vittera iz Rusije, koji su izrazili namjeru prestati s izvozom u narednoj financijskoj godini. Cargill će nastaviti daljnju isporuku iz ruskih luka, jer smatra kako ovo povlačenje neće utjecati na izvozne kapacitete Rusije.
Infrastrukturu će preuzeti ruske kompanije. Sve su učestaliji prosvjedi poljoprivrednika u Rumunjskoj, Bugarskoj i Poljskoj protiv neograničenog uvoza poljoprivrednih proizvoda iz Ukrajine. Izneseni su zahtjevi da se taj uvoz ograniči, posebno kada su u pitanju žitarice. Na domaćim tržištima ovih država cijene su enormno pale bez obzira na povećanja na svjetskom i europskom tržištu. Istovremeno Rusija namjerava povećati svoje rezerve.
Na pariškom MATIF-u pšenica je u četvrtak završila sa 4,50 eura manjom cijenom i iznosila 261,75 eura/t. U petak se nastavio blagi pad i do zaključena ovog teksta je pala na 260,50 eura/t.
Za tonu kukuruza je trebalo izdvojiti 257,50 eura. Uljana repica je u petak pokazala rast, nakon pada u četvrtak. Za svibanjski ugovor trebalo je izdvojiti 472,25 eura/t.
Jučer su cijene pšenice, kukuruza i soje su rasle na čikaškom CBoT-u najviše zbog potražnje iz Kine. Međutim, dan je donio prekret i pad. Cijena pšenice se zaustavila na 233,22 eura/t, dok je kukuruz koštao 234,45 eura/t. Za tonu soje cijena je bila 496,76 eura.
Tagovi
MATIF CBoT Cijena pšenice Cijena kukuruza Cijena soje Burza
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom
mali poljoprivrednik
prije 2 godine
Italija kao naš tradicionalni kupac se namirila iz Ukrajine,a brašno mljeveno od ukrajinske pšenice se uvozi iz Mađarske,tako da ni domaći mlinari i pekari ne trebaju našu pšenicu.Cijeli taj rusvaj je zakuhala europska komisija sa svojim bescarinskim izvozom ukrajinske pšenice.Ovih proteklih dana su produžili tu odluku,tako da nas ista igranka čeka i sa novom pšenicom.
KulGony
prije 2 godine
Ove cijene nemaju veze za Hrvatsku, ovdje se moze dati i 180e za psenicu, pa i manje, nitko se nece buniti, nebitno da li je proizvodnja totalno neisplativa, ljudi ce i dalje opet posijati i povecavati svoje dugove, svaka cast!