Pretraga tekstova
Novi modelom profitirat će mljekari, proizvođači goveđeg i telećeg mesa, ovaca, koza, šećerne repe te voća i povrća, ali i ekološki te proizvođači integrirane proizvodnje i stočari.
Reforma zajedničke poljoprivredne politike – Hrvatski model izravnih plaćanja za razdoblje 2015. - 2020. koji je Vlada RH usvojila i poslala na prihvaćanje u Europsku komisiju, trebao bi dati odgovore na brojna pitanja, a jedno od njih je i što proizvoditi kako bi bili konkurentni i umjesto najčešćih minusa u konačnici ostvarili i pozitivne financijske razultate na kraju poljoprivredne godine.
Prema ministru poljoprivrede, Tihomiru Jakovini, Hrvatskoj će na ovaj način u spomenutom razdoblju na raspolaganju biti maksimalno 2,5 milijardi eura, od čega će 1,5 milijardi ili 60 % biti osigurano iz EU proračuna. Najviše bi trebali dobiti oni koji će se baviti uzgojem određenih vrsta voća i povrća.
Dosadašnji sustav izravnih plaćanja temeljen je po grlu ili površini pa su tako i isplaćivani poticaji, dok je sada prijedlog povećati potpore za proizvodnje koje su izloženije kao sektori ili značajnije zbog dodane vrijednosti. Poticat će se proizvodnja mlijeka, goveđeg i telećeg mesa, ovaca, koza, šećerne repe, te voća i povrća. Dodatni poticaji odnosit će se i na male i srednje poduzetnike koji raspolažu površinom gospodarstva do 20 ha.
Klasični će ratari prema ovome imati samo osnovno plaćanje i regionalnu omotnicu.
Povrtlari će imati 500 eura više po hektaru, voćari 350 eura, a proizvođačima šećerne repe pripast će dodatnih 290 eura po hektaru. Na svoje će doći i ekološki te proizvođači koji se bave integriranom proizvodnjom i stočarstvom.
Mislilo se i na mlade poljoprivrednike pa je za one mlađe od 40 godina osigurano 9,5 milijuna eura posebnih potpora. Dodatna plaćanja pripast će im ukoliko se njihova gospodarstva nalaze na područjima s posebnim ograničenjima, a to je gotovo 52 % teritorija Republike Hrvatske.
Foto: depositphotos.com
Povezana biljna vrsta
Sinonim: - | Engleski naziv: Sugar beet | Latinski naziv: Beta vulgaris var. saccharifera
Šećerna repa je industrijska biljka koja se uzgaja za proizvodnju šećera, zbog visoke koncentracije saharoze u njezinom zadebljanom korijenu. Iz šećerne repe se dobije 16%... Više [+]Tagovi
Reforma ZPP Izravna plaćanja Financijski rezultati Europska komisija Poljoprivrednici Ratari Dodana vrijednost Proizvodnja Voće Povrće Šećerna repa Mlijeko Goveđe i teleće meso Ovce Koze Povrtlari Poticaji Mladi poljoprivrednici Gospodar
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom
Opg Goran
prije 10 godina
Opet neka navlakusa,,,,neko mahne novcem,pred nosom,,poveselimo se odmah..ko djeca,,,,sve vise novaca obecaju,,a mi sve manje dobivamo???aloooo
pege25
prije 10 godina
Zašto bi bio ovo kraj čistom ili klasičnom ratarenju ?..pa ako smo do sad preživjeli ..preživjet čemo i dalje...manje čemo ulagati u modernizaciju strojeva i na kraju če nam biti i bolje...ovo na šta su na navukli s kapitalnima i nepovratnim sredstvima je veliku večinu koštalo glave i propasti....Tako da s manje poticaja i s manje nepovratnih sredstava biće manje propalih seljaka ili?
Ivan Tvrdojević
prije 10 godina
barem da je, upravo je obrnuto na žalost naše poljoprivrede.