U fazi razvoja pšenice izuzetno je bitno da ona bude dobro opskrbljena hranjivim tvarima, stoga tvrtka Agro-nika preporučuje prvu prihranu pšenice Slavolom.
Vegetativno razdoblje biljke započinje klijanjem, kome prethodi apsorpcija određene količine vode iz tla. Iz nabubrele klice izbijaju korijenčići koji se šire na dolje i stabalce koje ide prema površini. U ovom stadiju, u klici, kao i u ostalim dijelovima zrna, nastaju velike promjene biokemijske i koloidne prirode.
U fazi razvoja pšenice izuzetno je bitno da ona bude dobro opskrbljena hranjivim tvarima, stoga tvrtka Agro-nika preporučuje prvu prihranu pšenice Slavolom u količini od sedam litara po hektaru. Ukoliko je tijekom zime bilo nepovoljnih vremenskih uvjeta za pšenicu, odnosno golomrazica ili je pšenica ležala u vodi, preporuka je, radi što bržeg oporavka biljke, primjena Amiksola - biljne aminokiseline potpuno prirodnog porijekla i to folijarno, u koncentraciji 2-3 litre po hektaru.
Slavol je tekuće mikrobiološko gnojivo, stimulator rasta koji je certificiran za primjenu u organskoj i tradicionalnoj poljoprivrednoj proizvodnji. Ovaj proizvod je bez kemijskih dodataka i pozitivno djeluje na biljke, zemlju i životnu sredinu. Osim toga:
Folijarnom primjenom Slavola, auksini (IAA) kroz stome (otvore na površini i naličju lista) ulaze u list i preko spužvastog tkiva dospijevaju u floem. Preko floema auksini dospijevaju u sve dijelove biljaka gdje djeluju na veliki broj fizioloških procesa. Primjenom Slavola bakterije dospijevaju do zemlje i korijena. Imaju sposobnost kolonizacije (naseljavanja) korijenskog sustava, gdje pozitivno utječu na rast biljaka na sljedeći način:
Izravno:
Neizravno:
U fazi klasanja i cvatnje biljke, čime počinje generativno, odnosno reproduktivno razdoblje, na vrhu stabla formira se cvat u kojoj se nalazi veliki broj cvjetova. Jedan ili više cvjetova formiraju klasiće koji čine osnovne elemente klasa. Upravo su ove faze, zbog svojih specifičnosti i činjenice da se dijelom i u njima određuje potencijal prinosa, idealne za drugu prihranu pšenice Slavolom, također u koncentraciji od sedam litara po hektaru, a čime pored povećanja potencijala prinosa možemo utjecati na kvalitetu zrna i na hektolitar kod pšenice.
Ukoliko se pak u ovim fazama razvoja jave nepovoljni vremenski uvjeti, pojava tuče, napad bolesti i štetočina, tada se preporučuje primjena Amiksola u koncentraciji od 2-3 litre po hektaru, kako bi biljka što lakše prebrodila ovakva stanja stresa.
Nakon poziva i preporuke prijatelja, Ivo Kelić iz Marinaca se odlučio na primjenu Slavola: "Gospodine Keliću, ovo je najbolja stvar koju sam probao - tako je počeo razgovor nakon kojeg sam se odlučio i ja isprobati Slavol. Tretirao sam i šećernu repu, koja je u konačnici imala 20-ak posto veći list nego ona koja nije bila tretirana. Korijen je bio puno veći. Od 2012. godine koristimo Slavol na svih 200 hektara."
Za više informacija o prihrani pšenice, obratite se tvrtki Agro-nika na jedan od niže navedenih kontakata.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Partner
Gajčanska 12,
Trpinja,
Hrvatska
tel: +385 (0) 32 550 719,
e-mail: office@agro-nika.hr
web: https://agro-nika.com/