Rumunjski poljoprivrednik Craciun Nicolae Claudiu odlučio je u suradnji s tvrtkom PIPELIFE ovaj sustav navodnjavanja postaviti pokusno na 10 hektara. Opisao nam je postupak, ali i ostvarene prinose.
Kako su ekstremni vremenski uvjeti sve češća pojava, posebice smo to vidjeli ovo sušno ljeto koje je nanijelo velike štete i na ratarskim usjevima, posebice kukuruzu, mnogi se odlučuju za postavljanje sustava navodnjavanja.
Da bi osigurao žetvu visokih prinosa unatoč navedenim izazovima, poljoprivrednik Craciun Nicolae Claudiu iz Dumbrave u Rumunjskoj odlučio je testirati sustav kap po kap. Od ukupne poljoprivredne površine od 30 ha, za pokus je odabrao 10 ha kukuruza, što mu je omogućilo izravnu usporedbu navodnjavanog obradivog zemljišta i nenavodnjavanih polja.
U suradnji sa stručnjakom za navodnjavanje iz tvrtke Pipelife, osmišljeno je suvremeno rješenje koje uzima u obzir terenske uvjete, uključujući tip usjeva, tlo, oborine, primjenu gnojiva, izvora vode itd.
"Za ovu vrstu navodnjavanja ugradnja je prilično jednostavna. Za polaganje trake bio je potreban traktor. Upotrijebljena je traka kap po kap s razmakom od 30 cm između kapaljki. Protok na svakoj kapaljci je bio 1,6 l/h, a dovodni cjevovod layflat 4", opisuje Claudiu dodajući da je instalaciju postavio gotovo sam, tako da je imao minimalne izdatke.
Troškovi su se odnosili na upotrijebljeno dizel gorivo i dva radnika, a proces ugradnje trajao je svega tri dana.
Iz PIPELIFE Hrvatska pojašnjavaju da mu je na temelju postojećeg izvora vode i pumpe predložena potrebna oprema sa svim specifikacijama. Ugrađen je tako disk filter za samočišćenje koji odstranjuje prljavštine i čestice tla koje bi mogle uzrokovati začepljenje u sustavu. Nakon što su nečistoće filtrirane, glavni i lateralni cjevovodi isporučuju vodu za svaku biljku.
Traka je, dodaju, postavljena na tlo u svakom drugom redu polja, a poljoprivrednik je sam odlučio koliko vode treba isporučiti kroz traku kap po kap te je udaljenost između kapaljki prilagođena u skladu s tim.
"Precizno vrijeme ugradnje ključno je za uspjeh sustava Ugradnja se mora provesti u ranim fazama rasta biljke kako bi kukuruz imao dovoljno vremena za razvoj. Kada biljke imaju 6-8 listova, trake kap po kap moraju se položiti na tlo i pustiti u rad", napominju iz ove tvrtke.
"Tijekom razdoblja od dva mjeseca kukuruz se zalijevao svakih osam dana", otkriva Claudiu navodeći da unatoč izazovnim uvjetima, kao što su odgođena i preduboka sjetva, hibrid kasnog kukuruza i temperaturni ekstremi, rezultati govore sami za sebe.
Navodnjavano polje imalo je prinose od 12 do 14 tona/ha, u usporedbi s 2-3 tone/ha na poljima kukuruza koja nisu navodnjavana. "Ugradnjom sustava kap po kap postignuti su prinosi 4-6 puta veći od prosječnih", ponosan je ostvarenim.
"Vrlo sam zadovoljan ovom godinom, pa planiram proširenje na svih 30 ha", kaže Claudiu, koji je usjev poorao u jesen, pripremio za sjetvu u proljeće, a u sjetvi primijenio 200 kg/ha osnovnog gnojiva, dok je tekući dušik u istoj količini aplicirao kroz sustav kap po kap.
U sljedećim sezonama samo će kapaljke trebati zamijeniti, a sam sustav zahtijeva minimalno održavanje.
"Imajući PIPELIFE kao pouzdanog partnera, poljoprivrednik se može osloniti na najboljeg mogućeg savjetnika", zaključuju iz ove tvrtke i pozivaju sve zainteresirane da za informativnu (neobvezujuću) ponudu za navodnjavanje ispune priloženi obrazac.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Partner
Prosinačka 7,
10431 Kerestinec, Sveta Nedelja,
Hrvatska
tel: +385 99 543 6468,
e-mail: davor.gajsek@pipelife.com
web: https://www.pipelife.hr/
asd gfd
prije 2 godine
Nemojte nas jebat. Di ce netko krpat crijeva, tko ce ih namatat, uvijek se dio okrene kontra i zacepe se kapaljke, vrane obozavavaju busiti crijeva. Kad bude tona 1000 eura onda mozemo o navodnjavanju razgovarati
SASA FRANIC
prije 2 godine
ne vidim da se bas bogate ratari koji rade s kukuruzom i ovako. i s normalnim troskovima proizvodnja kukuruza je jedva za preziviti. a gdje bi bilo isplativo ulagati u svu tu opremu , dodatni rad, a i odakle bi dosla i voda? plus ako jos i struja treba.
Marta Radić
prije 2 godine
Radili smo to na 10 hektara....mnogo posla oko sakupljanja cijevi , te rizik ulaganja i normalnoj godini. Iz našeg iskustva...kap na kap nije za kukuruz
Đuro Japaric
prije 2 godine
Prije više godina također sam pokusno navodnjavao dio kukuruza i brdskoj Slavoniji sa PRIRODNIM padom ! Neama raspravljanja o korisnosti , stvar je cijene materijala i vode ! Osim ovog postoji i PROBLEM micanja cijevi nakon zriobe ! Nije problem razmotati crijeva za navodnjavanje , već micanje ! Kada pišete o NAVODNJAVANJU , napišite i o količini vode po 1 ha ! Ako se navodnjava sa 20 litara po jednom metru kvadratnom ,a hektar ima 10000 metara puta 20 to je 200 tisuća litara ili 200 m kubnih , a MI u Hrvatskoj nemamo AKUMULACIJE , ni neke veće vodotoke , osim Dravae , Save i Dunava koji bi PRESUŠILI ili imali MINIMALNE količine vode u tokovima kao ove godine u ITALIJI uslijed SUŠE i veće navodnjavanja !