Ovakva bi situacija mogla potaknuti europske poljoprivrednike da povećaju površine pod tom ratarskom kulturom i to na razinu koja se ne pamti.
S iznosom od 574 eura za tonu, cijena uljane repice gotovo je dosegla rekord od kraja travnja, piše Agrarheute gdje konstatiraju kako su cjenovne vrijednosti ove uljarice općenito porasle posljednjih pet dana za 35 eura, a taj bi se trend mogao i nastaviti. Na kanadskoj burzi ona je dosegla 591 €/t i to nakon korekcije prognoze žetve, a koja je povezana s velikim vrućinama i sušom.
Pretpostavlja se i da će europske cijene slijediti ovaj smjer, kao i one za soju. Smatra se kako one dosežu ove vrijednosti zbog naglog rasta onih za palmino ulje u Maleziji.
U uredu za agroekonomska istraživanja i analize "Strategy Grains" smatraju kako će ovakva situacija vjerojatno potaknuti europske poljoprivrednike da povećaju površine pod tom ratarskom kulturom i to na razinu koja se ne pamti.
U ovoj tvrtki prognoziraju da će proizvodnja uljane repice u Europskoj uniji doseći 17,03 milijuna tona što je nešto više od prošlogodišnjih 16,61 mil. t, ali i da će ukupna opskrba biti ograničena. Pored toga, raste zabirnutost zbog oštećenja usjeva uslijed vremenskih nepogoda zbog čega će padati i zaliha te uljarice s već niske razine koja je dosegnuta u sezoni 2020/2021.
Uzrok ovome je slabiji uvoz u EU zbog vrlo visokih cijena kanadskih i australskih zaliha, ali istovremeno i povećan izvoz.
Prema izvješću Europske komisije, do 8. kolovoza u EU je uvezeno 414.000 tona, a izvezeno 95.000 t. Najviše uvezene repice, 140.000 t, otišlo je u Njemačku, a glavni dobavljači bili su Australija i Ukrajina.
Najveći proizvođač ove uljarice, prema globalnoj internetskoj platformi za trgovinu Tridge, je Kanada, s 18,6 milijuna tona u 2020. godini. Ta je zemlja ujedno i najveći izvoznik. Prošle je godine zabilježila pad proizvodnje od 8,33 posto u odnosu na prethodnu, 2019. Drugi najveći proizvođač je Kina s 13,5 mil. t, a slijedi ju Indija s 9 mil. t.
Sjetva uljane repice ratare očekuje u narednim danima. Upitno je kako će se ona uopće moći obaviti s obzirom na ekstremne vrućine i nedostatak vlage.
Prema ranijim savjetima, optimalno vrijeme za njezinu sjetvu je od 25. kolovoza do 5. rujna, no moguće je da će biti i prolongirana, o čemu će na Agroklubu uskoro biti više riječi.
Povezana biljna vrsta
Sinonim: - | Engleski naziv: Swede rape, oilseed rape | Latinski naziv: Brassica napus L. (Partim)
Uljana repica proizvodi se zbog dobivanja ulja. U sjemenu uljane repice ima oko 40 % i oko 20 % bjelančevina. Ranije je ulje uljane repice korišteno za osvjetljenje i mazivo, a... Više [+]Tagovi
Autorica
Đuro Japaric
prije 3 godine
Svojedobno je Marijana Petir vodila kampanju za povećanu sjetvu repice radi proizvodnje bio dizela ! Očito joj to sada nije in , pa prodaje floksulu o samodostatnosti poljoprivredne proizvodnje ! A mi imamo zemlju za prehranu minimum 20 MILIJUNA ljudi ! Od sjetve bez kiše nema ništa , zemlja suha kao u SAHARI ! Prije 10 dana posijao sam dio heljde radi pčela , jadna niknula je , ali od rasta nema ništa !
Marta Radić
prije 3 godine
Pa nevidim razloga , da se povečaju površine pod uljanom repicom. Tada bi ponovo došlo do veče proizvodnje , te pada cijena. Ovako cijena odlična , sa prosječnim prinosima zarada zadovoljovajuća. Potrebno je raditi u poljoprivredi efikasnije....nije uvijek više i bolje!