Povećane su prognoze za proizvodnju soje na globalnoj razini, što je utjecalo na cijene ove uljarice.
U fokusu svjetskog tržišta žitarica i uljarica proteklog je tjedna bila soja. Prije nego što je američko Ministarstvo poljoprivrede izašlo sa procjenama o ponudi i potražnji, cijene soje u Chicagu su porasle zbog očekivano nižih zaliha. No nakon objave procjena, unatoč zalihama nižim od prosjeka, cijene su pale, što je izazvano procjenama porasta globalne proizvodnje ove uljarice.
Zanimljivo je da procjene za većom proizvodnjom dolaze iz Brazila i Argentine. Naime, brazilska je državna agencija za zalihe žitarica ograničila proizvodnju soje za sezonu 2014./15. na rekordnih 95.8 Mt, što je za 11 % više u odnosu na prethodnu godinu, a očekuje se da će prosječni prinosi nadmašiti prethodnu godinu za 6 %. U Argentini je kiša donijela poboljšanje sjetvenih uvjeta pa je do 11. prosinca zasijano 67 % planiranih površina, a očekuje se da bi proizvodnja soje za sezonu 2014./15. mogla dosegnuti 55 Mt, što za 1 Mt nadmašuje prognoze za 2013./14. Rekordna proizvodnja soje očekuje se i u Rusiji, a kao rezultat povećat će se i izvoz sojinog ulja.
Prema američkom Ministarstvu poljoprivrede, ukupne izvozne obveze za soju dosegnule su 40,46 Mt u tjednu koji je završio 4. prosinca i za 810 Kt su premašile obveze proteklog tjedna. Sada je potrebno održati visokom domaću i inozemnu potrošnju američke soje kako bi se ograničilo gomilanje zaliha i na taj način spriječilo daljnje klizanje cijena. No puno toga ovisi i o utjecaju vremenskih uvjeta na usjeve soje u Južnoj Americi do njene žetve. Tome bi trebale doprinijeti kiše koje se s El Ninom prognoziraju za Južnu Ameriku i neke dijelove SAD-a.
U ovom trenutku procjene za svjetsku proizvodnju pšenice iznose rekordnih 722,2 Mt, a predviđa se da bi proizvodnja kukuruza trebala dosegnuti 991,58 Mt. U EU ona u je trenutno ograničena na rekordnih 73,59 Mt. Globalna se potražnja za kukuruzom procjenjuje na 972,2 Mt, a očekuje se i da će se više kukuruza koristiti u životinjskoj ishrani. No to ipak neće biti dovoljno da se izbalansira povećana proizvodnja pa se predviđa da će zalihe narasti za 0,7 Mt u usporedbi s proteklim mjesecom.
Očekuje se da će proizvodnja pšenice u Argentini u 2015. godini dosegnuti 12 Mt, a to bi bilo dovoljno pšenice i da se zadovolje brazilske potrebe za njenim uvozom. Slabi prinosi natjerali su Brazil na uvoz, a izvor im je do sada bio SAD. No Argentina je, obzirom da je riječ o susjednoj zemlji, zasigurno jeftinije rješenje.
Pojašnjenje iskazanih veličina: * 1 Kt = 1.000t **1 Mt = 1.000.000t *** 1 Mha = 1.000.000 ha
Foto: depositphotos.com
Povezane biljne vrste
Tagovi
pege25
prije 10 godina
Pa se sad ti bori za veči prinos....