Pretraga tekstova
Suzbijanje glodavaca je vrlo težak i složen zadatak. Što napraviti kako bi smanjili njihovu prisutnost na polju?
Vremenski uvjeti i ove su godine omogućili najezdu glodavaca, posebice miševa na poljima koji su na nekim područjima uzeli toliko maha da su odgodili jesensku sjetvu.
Zemljišta na kojima nije obavljeno zaoravanje žetvenih ostataka, posebno su podložni šteti jer je netaknuti sloj stvorenog malča njihovo idealno stanište, piše Farmer.pl.
Međutim, dubinska obrada tla, koja im uništava staništa, može značajno smanjiti njihovu prisutnost na polju.
Protiv glodavaca u polju samo pješadijom? Koje su još mjere kontrole?
Kako ističu, ako su nametnici već prisutni na usjevima, mehanička obrada gotovo je jedina učinkovita metoda suzbijanja. Naime, plug okretač, podrivač te kultivator koji radi na većoj dubini, kao i gruber djeluju efikasno u smanjenju njihove populacije.
Plitka obrada tla, primjerice tanjuračom, koja prodire samo 5-10 cm, nije učinkovita. Površinska obrada samo zatrpa rupe, ali štetnici su već sutra vani.
Treba istaknuti da su rodenticidi zabranjeni na EU tržištu, a preporučuju se primarno biološke mjere borbe, poticanjem djelovanja prirodnih neprijatelja u vidu postavljanja stupova-sjedalica za ptice grabljivice na rubove njiva.
Dakle, ptice, ali od velike pomoći na njivama bliže selu su i mačke koje će ih loviti. Na onim udaljenijim, tu su lisica, jež, zmije.
Tagovi
Najezda glodavaca Najezda miševa Oranje tla Mjere zaštite Glodavci u polju Dubinsko oranje
Autor
Više [+]
Magistar novinarstva s iskustvom rada u domaćim i stranim medijima, ljubitelj prirode.
Pajdakuša 11.04.2025. Priprema za sadnju krumpira.
Damir Senjan
prije 5 mjeseci
Nisu samo miševi kod mene je druga godina zaredom da je sve puno zelenih guštera, nesmeta im i sada zima, orem danas a ono sad ih jos više nego prošle godine.
Željko Škripek
prije 5 mjeseci
Europa nam plaća konzervacijsku poljoprivredu nepoizvodne površine ekološku poljoprivredu intenzivirane ekološki značajne površine poljske trake... a sve sa ciljem smanjenja proizvodnje hrane i ovisnosti o uvozu iz iste.
Makeba
prije 5 mjeseci
Sad za svaki problem krive su klimatske promjene ,i prije 30 god. ih je bilo i bilo je godina kad su se prenamnožili.
mali poljoprivrednik
prije 5 mjeseci
Oranje i podrivanje desetkuje populaciju glodavaca,a populističke kombinacije strip-till ili no-till im samo pogoduje.Svaki stručnjak koji zagovara ove metode samo slegne ramenima kada ga pitate za problem glodavaca.Ove njihove gluposti sa stupovima nemaju blage veza,pa kod nas na svakom kanalu je šikara tri metra,ali prirodni neprijatelji ih ne mogu kontrolirati,jer ih je jednostavno prevviše.
Damir Senjan
prije 5 mjeseci
Kod mene ih ima po polju da to nije normalno u zadnje dvije godine to se namnožilo, ne pomaže ni duboka brazda. Krenulo kad šumarija totalno porušila šume i narušila njihovo prirodno stanište.
Đuro Japaric
prije 5 mjeseci
U voćnjaku i božićnim drvcima pod crijep stavim kupljene mamce i tako ih suzbijam , a na njivi koje orem NEMA IH !
SASA FRANIC
prije 5 mjeseci
e sada oni koji govore da treba obrada bez oranja neka rjese ovakve probleme. svugdje je oranje bilo jedini nacin obrade vec stoljecima, da bi se sada neki zeleni komunist iz EU javio da tumaci sto je dobro a sto nije dobro za proizvodnju, prirodu i tlo...
Čedo Lakić
prije 5 mjeseci
Slažem se to sa mačkama kao biološkim istrebljivačima ali, ni mačke više nisu kao što su nekad bile. Na žalost, sada jedu viskase a polje im služi samo da se isprazne od tog smeća što jedu! Imao sam sovu koja je dolazila na sjedalicu koju sam postavio ali ništa nije mogla napraviti toj ogromnoj hrpi rovaca koje su mi se nakotile nakon te EU glupe zabrane otrova za njih. Rovci su puno veći štetočine u vrtu od svih ostalih glodavaca!