Pretraga tekstova
Glavni razlozi ovog pada leže u lošoj prošlogodišnjoj žetvi, posebno u Francuskoj i Njemačkoj, te slabijoj konkurentnosti europskih izvoznika
Izvoz žitarica iz Europske unije značajno je pao u gospodarskoj godini 2024./2025., pokazali su preliminarni podaci Europske komisije. Izvoz pšenice smanjen je za čak 11 milijuna tona, odnosno oko 34 posto u odnosu na prošlu sezonu, dok je izvoz ječma manji za 20 posto, objavio je Agrarheute.
Glavni razlozi ovog pada leže u lošoj prošlogodišnjoj žetvi, posebno u Francuskoj i Njemačkoj, te slabijoj konkurentnosti europskih izvoznika. Dodatni pritisak stvara i povoljna i obilna ponuda s Crnog mora, kao i jačanje eura, koje otežava izvoz europske robe.
Iako EU tradicionalno spada među najveće izvoznike žitarica – ponajviše zahvaljujući Francuskoj, Rumunjskoj, Njemačkoj i baltičkim zemljama – izvoz pšenice u treće zemlje u tekućoj gospodarskoj godini iznosio je 21,6 milijuna tona, što je značajno manje u odnosu na 32,6 milijuna tona iz prethodne godine.
Istodobno su zemlje EU uvezle 9,76 milijuna tona pšenice, što je 19 posto manje nego 2023., kada je uvoz iznosio čak 12 milijuna tona. Najveći udio u uvozu otpada na Ukrajinu (60 %), a slijede Kanada (16 %), Moldavija (8 %), Srbija (7 %) i SAD (6 %). Najveći europski uvoznici bili su Španjolska (3,7 milijuna tona) i Italija (1,6 milijuna tona).
Najveći europski izvoznik pšenice u protekloj sezoni bila je Rumunjska s 5,6 milijuna tona, zatim Njemačka (2,79 milijuna t), Litva (2,6 milijuna t), Latvija (2,26 milijuna t) i Bugarska (2,16 milijuna t). Francuska, koja je inače vodeći europski izvoznik, pala je na šesto mjesto s tek 2,05 milijuna tona, djelomično zbog loše žetve, ali i zbog gubitka kineskog tržišta u korist Australije.
Među glavnim kupcima europske pšenice našle su se Nigerija (2,8 milijuna t), Maroko (2,7 milijuna t), Alžir, Ujedinjeno Kraljevstvo i Egipat.
Trend pada izvoza vidljiv je i kod ječma. EU je u 2024./2025. izvezla 4,7 milijuna tona ječma, što je za 20 posto manje u odnosu na 5,88 milijuna tona iz prethodne sezone. Istodobno je uvoz ječma pao za 37 posto, na 1,16 milijuna tona.
Rumunjska je i ovdje bila najveći izvoznik s 2,1 milijun tona, ispred Francuske (1,3 milijuna t) i Njemačke (722.000 t). Glavni kupci europskog ječma bili su Saudijska Arabija (1,04 milijuna t), Maroko (0,6 milijuna t), te Jordan, Alžir i Libija.
Od uvezene količine ječma, 47 % stiglo je iz Ujedinjenog Kraljevstva (ponajviše sladni ječam), 37 % iz Ukrajine, 10 % iz Moldavije i 5 % iz Srbije. Među najvećim uvoznicima su Španjolska, Irska, Italija i Cipar, a slijede Belgija, Nizozemska, Rumunjska, Portugal i Njemačka.
Tagovi
Europska komisija Izvoz žitarica Rumunjska 6 milijuna tona Izvoz pšenice
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Što je sada gore od ovih zadnja tri dana Tuča ili Jaki vjetar. Kod mene vjetar napravio veču štetu nego da bila tuča. Malo prije obišao polja ali suncokret je dobio naj jače i to bar 70% ode u ništa.
Damir Senjan
prije 3 dana
Đuro Moj kako je je, mi svi iz ove kože ili vremenskih neprilika nemožemo nikuda. Sreča u svemu da kukuruz nije nastradao, ima negdje mestimično malo Više [+] se napio ali će se podignuti. Mom prijatelju kukuruza 12 hektara poravnalo sa zemljom još gore nego meni suncokret. Ništa idemo dalje, ovako i onako elelentarna neče biti proglašena zbog vjetra, pa ćemo ovih dana malo bogu krasti dane. Nema žalovanja od toga nema ništa.
Đuro Japaric
prije 3 dana
Oslobodi nas Bože od nevremena , HDZ , SDP i njihovih privjesaka ! Oslobodi nas Bože od nevremena , HDZ , SDP i njihovih privjesaka !
Damir Senjan
prije 3 dana
Karolina Rastoja Ovdje ću komentirati tvoj članak, Klimatski kaos na poljima: Mogu li ih inovacije iz zraka ublažiti? Nemogu, mogu te upozoriti ali Više [+] od ovakvih vremenskih promjena nemogu te ublažiti. Vremenske nepogode su veča sila od bilo koje naj novije tehnologije, ovisiš sam o sebi. Ili onaj način ako se ko sječa Olimpiskih igara u Pekingu kad su vremenom upravljali Harpovima da nepada kiša da se igre održe, kad bio kraj olompiskih igara hapove isključili. Tada nastao kaos sa kišama i poplavama. Danas ti o tome još mnogo ljudi priča što se tamo te godine događalo. Drugi ti primjer Svijetsko nogometno prvenstvo u Rusiji, sudac označio kraj finala, harpovi pogašeni priču dalje znate i nebo je plakalo zajedno sa Kolindom kod dodjele medalja.
Damir Senjan
prije 3 dana
Vedradrane naj gore je onaj dio što sam cijelo vrijeme bio u kontaktu sa Lidea Srbija, da vidimo što i kako i po njihovim uputama radio. Za slijedeču Više [+] godinu trebalo je nešto novo njihovo biti u srcu Bilogore, ali očito ću odustati od toga. Moram dobro razmisliti za slijedeču godinu.
Damir Senjan
prije 3 dana
Karolina Rastija Amazon suncokret, tu su glave trebale biti 28-30 cm. Sada što ostane ako ostane, bumo vidjeli kako kažu slijepci. Ali vremenskim Više [+] nepogodama još nije kraj a uloženo previše.
Damir Senjan
prije 3 dana
Vedrane, na svim tablama. Jedan mi danas iz sela rekao da je to bio primjer kako bi trebao izgledati suncokret a ne što oni imaju. Sada je primjer za Više [+] uđbenike na zemlji. Ništa idemo dalje.
Vedran Stapić
prije 3 dana
Gadno, nadam se da nije tako na svim tablama Gadno, nadam se da nije tako na svim tablama