Drugu godinu zaredom, 34-godišnjak postavlja nove granice, srušivši vlastiti svjetski rekord s prosječnim prinosom od 14,71 tona soje po hektaru.
Uzgajivač soje iz južne Georgije, Alex Harrell srušio je svjetski rekord u prinosu soje, koji je istini za volju, lani sam i postavio. Ovogodišnji, pobjednički prinos iznosio je u prosjeku 14,71 tona po hektar, dok je lani on bio 13,91 t/ha, piše AgWeb.
Tako, drugu godinu zaredom, ovaj 34-godišnjak, koji sa svojim ocem Rodneyem obrađuje oko 4.000 hektara površine sjeverno od grada Albanyja, ruši rekorde. "Čak je i prošlogodišnji urod soje bio respektabilan, ali ovogodišnji je gotovo nevjerojatan", ocijenio je Harrell.
Inače, prvi poljoprivrednik koji je postigao prinos viši od 13,45 tona po hektaru (200 bušela po jutru) bio je Randy Dowdy, također iz Georgije, bilo je to prije jednog desetljeća, 2014. godine.
Unatoč rekordnoj 2023., Harrell je odlučio uvesti neke promjene, ali i zadržati elemente koji su mu omogućili visoke urode. Posijao je sortu Pioneer P49Z02E sa gustoćom sjetve od 110.000 biljaka, te je po prvi put koristio i Brandtovu prehrambenu tehnologiju.
Također promijenio je tlo na kojem je sijao.
As we’re starting up soybean harvest this year it’s got me thinking back on the past 12 months. A year ago my farming world completely changed when we were fortunate enough to break the world record for soybeans. I’ve been able to travel places and meet people that I never could… pic.twitter.com/whPvImdWXu
— Alex Harrell (@AlexHarrell21) August 8, 2024
"Prošlogodišnji rekordni usjev bio je zasijan u pjeskovitoj ilovači, ali ove godine odabrao sam polje s crvenom glinom. Svakog ponedjeljka uzimali smo uzorke te mjerili količinu hranjivih tvari", ističe.
Iako su pohvale uvijek dobrodošle, rekordi nikada nisu bili Harrellov glavni cilj. Njegova ambicija usmjerena je na povećanje ukupnih prosječnih prinosa na cijeloj farmi, jer osim soje uzgajaju još i kukuruz, pšenicu i lubenice.
"Prošle godine imali smo problema s biljkama koje su se toliko razgranale da su se grane lomile. Zato smo ih ove godine posijali gušće, kako bismo smanjili pretjerano grananje. Nismo imali problema s lomljenjem, ali su se biljke savijale pod težinom. Čini mi se da kod soje s visokim prinosom uvijek postoji rizik da će biljka popustiti pod tolikim teretom“, objašnjava Harrell.
Vegetacijska sezona u južnoj Georgiji bila je iznimno teška. Svibanj je bio jedan od najkišovitijih u posljednje vrijeme u regiji, a u lipnju su stigle rekordne temperature s malo ili nimalo kiše.
Navodnjavanje je omogućilo Harrellu da zadrži odgovarajuću vlagu na polju tijekom vrućeg, sušnog razdoblja.
"Srećom, prošli smo fazu intenzivnog cvjetanja i stigli do faze stvaranja zrna tijekom ekstremnih vrućina. Zahvaljujući tome što smo posijali rano, 21. ožujka, uspjeli smo iskoristiti te duge, vruće dane za proizvodnju većih zrna", zaključuje.
Tagovi
Autor
SASA FRANIC
prije 8 mjeseci
amerika? pa to je potpuno zlo. to je GMO, plus tko zna koje kojs kemije. soja je tu samo naziv
mali poljoprivrednik
prije 8 mjeseci
Gmo soja koja nema problema sa konkurentnim korovima,jer se tretira glifosatima.Kod nas vodimo stalnu bitku sa korovima i soja poslije svakog tretiranja stagnira nekoliko dana,pa joj pokušavamo pomoći biostimulatorima.Kada uzmemo u obzir da je sada zabranjena i gnojidba soje jasno je o kakvim prinosima možemo pričati.Naša soja je gmo free,ali koga to briga,jer burza određuje cijene prema svojim kriterijima i dostupnim kilogramima.Sve u svemu nismo u istoj startnoj poziciji,ali to je u EU već postalo stalna praksa.
Marta Radić
prije 8 mjeseci
Vjerojatno sjeme GMO