Pioneer predstavio nove hibride kukuruza, ali i nov način sjetve u duplim redovima!
Vrijeme je poslužilo Pioneer stručnjake koji su pred 200-tinjak prisutnih predstavili svoju paletu hibrida kukuruza, što već postojećih, što novih. Regionalni dan polja odvio se na poljima Novog Agrara PC Klisa, dugogodišnjem Pioneer partneru, a centar događaja bilo je 18 Pioneer hibrida kukuruza. Završetak prezentacije čekao je John Deere kombajn koji je skinuo dio pokusnog polja kako bi se urod mogao izvagati i odmah prezentirati prisutnima.
Nakon uvodnog pozdrava od strane predstavnika tvrtke Pioneer, Damira Jelošeka, Marka Jukića te Maria Bačanija, a zatim i Maria Mlinarevića iz tvrtke domaćina Novi Agrar, krenuli su pokusi kroz koje je prisutne proveo promotor Pioneer sjemena, Romeo Jukić. Hibridi su bili posijani u različitim sklopovima, 60.000, 75.000 i 90.000 biljaka po hektaru, i u tako gustom sklopu vidljiva je jako dobra oplodnja. Na svakoj biljci je formiran normalan klip, što nam govori da naši hibridi izvrsno podnose gušću sjetvu, što u konačnici rezultira višim prinosima.
Jukić je, uz dobro poznate hibride, istaknuo P0725 hibrid - tvrdi zuban, odličnog ranog porasta, visoko kvalitetan hibrid za proizvodnju zrna, a broj jedan u proizvodnji silaže. Stabljika mu je visoka, s izraženim "staygreen" efektom. Pokusni hibridi su ispitani i odabrani s cijem da daju 3% veći prinos od kontroliranih hibrida u normalnim uvjetima i 5% veći prinos u sušnim uvjetima. Optimum Aquamax hibridi imaju učinkovitiji korijenov sustav, duboko izduženo zrno, vitalnije niti svile i učinkovitiji nadzor pući. U pokusu se moglo vidjeti iduće Optimum Aquamax hibride: P0412 FAO 520, P9911 i P0216 FAO 450, P0023 FAO 420, P9903 FAO 390, P9241 FAO 320.
Posebno je istaknuto kako je hibrid Optimum Aquamax P0412 postao jedan od najtraženijih u sjetvi i postaje broj 1 u odabiru hibrida kukuruza u proljetnoj sjetvi. Izvrsni prinosi i agronomski paket daju mu veliku stabilnost i sigurnost proizvodnje.
Zadnji dio pokusa odnosio se na twin row tehnologiju sjetve, potpuno novi način sjetve koji se kod nas tek postavlja u pokuse, dok je recimo u Americi već u potpunosti zaživio.
Zasijani su dakle tzv. dupli redovi, a sklopovi su prvi oko 87.000 biljaka, a drugi 113.000. Sijačica kojom se radi izgleda kao obična sijačica, samo su postavljena dupla sijaća tijela. Razmak između sredine i dva reda je 75cm, u redu je razmak 55cm. Vršiti se može sa normalnim kombajnima jer header kupi dva reda odjednom. Na Pioneer pokusnom polju bili su posijani hibridi iz Aquamax grupe, a to su hibridi koji imaju povećanu tolerantnost na sušu, znači hibridi koji su zapravo i stvoreni za ovakve intenzivne uvjete. Unatoč vrlo visokim sklopovima, nije bilo polomljenih biljaka niti polijeganja, biljke su zdrave, dakle sortiment može pratiti ovu tehnologiju.
Prednosti twin row tehnologije sjetve:
Rizik u ovakvoj proizvodnji su ekstremno sušne godine kada je nedostatak vode problem. U Americi je istražvanje ovakvog načina sjetve započeo još 2010. godine i prednost, sa istim brojem biljaka, sa 6-10%, je na strani ove tehnologije. Kod nas će trebati par godina da se zbroje rezultati pa da se može govoriti o prednostima.
"S obzirom na agroekološke uvjete proizvodnje, prinosi su ove godine izvrsni. Moram napomenuti da je priprema zemljišta za sjetvu bila iznimno teškim uvjetima, a nakon odličnog početnog porasta uslijedilo je dugo sušno razdoblje, s izraženo ekstremno visokim temperaturama. To razdoblje ostavilo je posljedice i na kukuruzu. Prinosi su prošle godine na ovom području bili čak rekordnih 18-20 t/ha vlažnog zrna, odnosno 15-17 t/ha suhog zrna.", navodi Romeo Jukić.
Za više informacija o hibridima i twin-row načinu sjetve, obratite se Pioneer stručnjacima na jedan od niže navedenih kontakata.
Fotoprilog
Tagovi
Partner
Corteva Agriscience Croatia d.o.o.
Florijana Andrašeca 18a,
Zagreb,
Hrvatska
tel: 01 / 29 58 000,
e-mail: mario.bacani@corteva.com
web: https://www.corteva.hr/
đorđe patković
prije 9 godina
meni je u glavi diamond sjetva sa jednakim korjenskim rasporedom tako da bi to bile okopavine na 12-13 coli pa bi isti secer i parač bio i za soju , najveći problem bi bili heder kombajna i berača