Pretraga tekstova
Iako ova kultura na globalnom tržištu cijenom ruši rekorde, nastavljen je negativan trend kada je u pitanju njezina proizvodnja. Zašto je to tako?
Proizvodnja uljane repice u 2021. manja je za 30 posto u odnosu na prošlogodišnju ostvarenu proizvodnju. Podatak je to Državnog zavoda za statistiku o ranim procjenama proizvodnje za najvažnije usjeve u 2021.
Osim drastičnog pada uljane repice, DZS navodi i da imamo manju proizvodnju ječma za 6,5 te pšenice za 0,7 posto u odnosu na godinu dana prije.
Naime, prema objavljenom, žetvena površina uljane repice iznosi 31.000 ha. Godinu prije pod ovom je kulturom bilo 42.000 hektara.
No, iako znatno smanjenje, rezultat je očekivan, uzmemo li u obzir da je do pada sjetve te uljarice došlo još u jesen prošle godine. Naznaku za daljnji pad dale su i najave tijekom proljetne sjetve. Podaci, a pokazali su se gotovo točnim, su govorili da je repica posijana na 30 tisuća hektara, ili na gotovo deset tisuća hektara manje nego li 2020.
Kako nam je tad komentirao Mato Brlošić iz Hrvatske poljoprivredne komore, značajno smanjenje je dijelom posljedica zabrane određenih insekticida i pojave veće količine štetnika, a ulogu su odigrale i niske temperature u ožujku.
"Ta kombinacija niskih temperatura i jakog napada štetnika imala je loš utjecaj te smo na mjestima imali preoravanje površina pod uljanom repicom i sadnju novih kultura“, rekao nam je. Dakle, ratari su se okrenuli drugim kulturama. Mahom kukuruzu zbog dobre cijene, ali i suncokretu. Upravo suncokret bio je najčešća kultura koja je 'popunila' površine koje su bile pod uljanom repicom.
Prva procjena važnijih ranih usjeva u 2021. (Izvor: DZS)
|
Žetvena površina tis. ha |
Očekivana proizvodnja, ukupno tis.t |
Pšenica |
143 |
844 |
Ječam |
59 |
301 |
Zob |
18 |
58 |
Uljana repica |
31 |
84 |
Iste razloge za odustajanje (oštećenja usjeva uslijed vremenskih nepogoda), imale su i druge zemlje pa ne čudi da ova kultura na globalnom tržištu postiže rekordne cijene. Sredinom kolovoza je tako s iznosom od 574 eura za tonu, dosegla rekord od kraja travnja.
Proizvodnja uljane repice u Hrvatskoj - tko su TOP 10 uzgajivača
Upravo cijena mogla bi je vratiti na polja jer u uredu za agroekonomska istraživanja i analize "Strategy Grains" prognoziraju da će proizvodnja uljane repice u Europskoj uniji doseći 17,03 milijuna tona što je nešto više od prošlogodišnjih 16,61 mil. t, ali i da će ukupna opskrba biti ograničena.
Tagovi
Usjevi DZS Prva procjena Pad proizvodnje uljane repice
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Za one koji žele mirisati kao prava delicija! Novi parfem s notama dima, paprike i ljubavi prema Baranji
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Izbaci jedan parfem miris bureka ili Kebaba 😂😂 Izbaci jedan parfem miris bureka ili Kebaba 😂😂
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Vedrane pazi da te poslije ovoga kulena neka žena ne zasadi u svoju sobu kao drvo pa ima da se penje po tebi svaki dan po potrebi. A za svaku nus Više [+] pojavu neka se obrati prvom doktoru ako ih upšte više i imamo 😂😂😂😂😂😂
Željka Rački-Kristić
prije 4 tjedna
Buahaah, em dimljeno na drvetu bukve, em bez glutena. Neprocjenjivo! Buahaah, em dimljeno na drvetu bukve, em bez glutena. Neprocjenjivo!
Đuro Japaric
prije 3 godine
Porastao je vodostaj Save od suza Marijane Petir koja se svojedobno javno zalagala za pojačanu sjetvu repice radi proizvodnje bio dizela !Ista borkinja u Saboru nametala je štetne zakone za OPG , a u Brislu bavila se prodajom demagogije ! Raspadajuća EU nema ni 8 % stanovništva Planeta Zemlja i ne može diktirati način proizvodnje !